poster

Tour de France aneb Peklo na kolech

 • německý

  Höllentour

 • anglický

  Hell on Wheels

Dokumentární / Sportovní

Německo, 2004, 123 min

Kamera:

Filip Zumbrunn
 • waits
  ****

  Zcela pohlcen letošní Tour (Evans porazil A. Schlecka až v předposlední časovce a Contadora nechal pár minut za sebou), kterou letos ČT4 vysílala v přímých přenosech a navíc v HD kvalitě, jsem se dorazil dokumentem o Tour z roku 2003. Film se točí kolem týmu Deutche Telecom, který byl později rozmetán kvůli dopingovému skandálu, ale Danquart nabízí také výjimečné záběry z pradávných Tour (tyhle historické exkurzy mě bavily ze všeho nejvíc). Dvě hodiny jsou lahůdkovou podívanou do zákulisí tehdejší cyklistické elity, k vidění jsou průběhy i závěry etap (známý Armstrongův "kratas" při sjezdu) . Přesto si milovník cyklistiky nemusí nutně tenhle okument opatřovat, stačí si každoročně vyhradit trochu času a sledovat úchvatné výjezdy při Tour na Mt.Ventoux (osobně vyjeto, duben 2012:)), Turmolet nebo Sestriere (na youtube jsou k vidění nedávné výjezdy Merckxe, Armstronga nebo Pantaniho), Giru nebo Vueltě. Pro mě tenhle jsou tyhle akce stejně přitažlivé jako světové šampionáty ve fotbele a hokeji nebo jako olympijské lyžování nebo atletika. Nádhera.(28.7.2011)

 • papuchalk
  ****

  Tento dokument je velice nevyvážený a má celou řadu opravdu velkých mínusů ale na druhou stranu i pár velkých plusů, takže pro fans tour je to určitě must see. Největší mínus, celý dokument se natočil v karavanu a na hotelu týmu T-mobile, takže z ostatních týmů tam není vůbec ale vůbec nic. Dokument také nepoví nic o tour, o závodě, o taktice, o soupeření, o nápadech jak vyzrát na soupeře, a přitom tehdy se po silnici proháněli jedni z nejkombativnějších cyklistů všech dob a rvali se o výhru, řádně posilněni testosteronem a EPOem . Dokument nepoví nic ani o historii závodu, a přitom vznikl ku příležitosti 100 výročí TdF. Dokument má po celou dobu stejný scénář - Každý den je tam pár záběrů z aktuální etapy a potom jak leží cyklisti u maséra a povídají jak jsou unavený, kdo si odřel koleno, jaký byl den a takový obyčejný blábolení, nebo jak sedí v autobusu a jedou do hotelu, a nebo jak leží večer na hotelu a jsou už úplně vyřízený. No takže proč se na ten dokument vůbec koukat? Je tam pár opravdu skvělých sekvencí ze závodu, akční záběry sjezdů, pádů, parádní záběry krajiny, a do toho je výborně vybraná hudba, buď akční, anebo chillout. To audiovizuální propojení má opravdu velký kouzlo a dokáže to navodit až romantickou atmosféru tohoto závodu, kterou ale samotní jezdci zcela jistě v jeho průběhu pocítit nemohou. Kvůli těm záběrům kdy nikdo nic nepovídá a jen hraje hudba se to opravdu vyplatí vidět.(20.7.2018)

 • Mikino00
  ****

  Pohled do zákulisí fenoménu jménem Tour de France se spoustou krásných a zajímavých záběrů ze závodu, hlavně však ze zákulisí. Opravdu netradiční pohled na Tour z pozice týmu T-Mobile. Pochytil jsem i pár věcí, které jsem nevěděl, například mě vždy zajímalo jak cyklista během závodu močí, nenapadlo mě, že je to tak prosté. Působivá pocta svátku cyklistiky, který nepoloží ani nedávné skandály či přiznání Armstonga, to zase bude hodin strávených při sledování horských etap.(13.2.2013)

 • ROBOTER
  *****

  Tento snímek ke stému výročí první Tour de France můžu jen doporučit. Krásné záběry, zajímavé informace, exkurzy do historie, napínavé chvilky, radosti i bolesti, endorfiny i vyčerpání, výhry i pády, pohledy do zákulisí... Myslím, že Pepe Danquart natočil opravdu plnohodnotný dokument o tomto krásném sportu.(28.1.2011)

 • Jizni Tlapa
  *****

  Tak trochu jiný dokument. Jiný díky nádechu lehkého umění,dlouhých melancholických záběrů a hlavně chlácholivou hudební linkou, která, pro znalé cyklistického utrpení, je jakýmsi pohlazením a návratem do cyklistických sedel... kdo alespoň jedenkrát nezažil hlaďák 50km před dojezdem, slinu po dojezdu od ucha k uchu, zamlžený zrak, křeče a tradiční šoupaní klipsen ještě deset minut po startu, nikdy nepochopí a hlavně....................jako by nebyl....-)(15.4.2014)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace