Patti Smith - Summer Cannibals

všechny plakáty
Krátkometrážní / Hudební
USA, 1996, 4 min

Radko

Pieseň Patti Smithovej som tak 10 rokov nazad papal aj s navijakom. Nadšený, s pocitom spoluúčasti na vytváraní neoficiálnej kultúry. Dnes pri x-tom pozeraní klipu sa (po desaťročí najrôznejších zážitkov) nezbavím presvedčenia, že i keď táto energická diva spieva s obrovským nasadením o osobnom životnom pocite, ide tu len o vzdanie holdu vzhľadovo príťažlivejšej a sexuálne bodujúcej časti rôznych hipícko-undergrounďáckych komunít. Aby sa album dobre predával a všetci mali pocit, že sú tak isto skvelí. V skutočnosti ostatným, snažiacim sa dorovnať hviezdam nezávislého prežívania, ostáva len dozber v podobe odvrhnutých, bez iskrových alebo škaredých, ohurovanie šok experimentami a hľadanie zlomkov uvoľnenej radosti v podobe permanentného nasávania kultúry, chľastu, alebo obojeho. Ale o tom už PS a podobne naladení nezávisláci nespievajú, ich klipy to nevyjadrujú. Do komplexnejšieho uchopenia životného pocitu ľudí, ktorí sa cítili byť mimo oficiálnej kultúry, ale napriek tomu niečo nefungovalo ani tam, vstupuje nie piesňou, ale písaným slovom pán Houellebecq. ()

Iggy

Písnička Patti Smith je výborná, klip Roberta Franka vcelku nijak zvlášť zajímavý, taky bych řekl "zcela klasický, jednoduchý, možná až nudný". ()

corpsy

V tomto prípade som zobral na milosť undergroundové prevedenie a vyznenie. Psychologický horor v jemne videoklipovej verzii. ()