Zločin a trest na předměstí

• Česko Vášnivý zločin, krutý trest (více)

Klasický román Fjodora Dostojevského Zločin a trest voľne prerozprávaný do súčasnosti. Roseanne je navonok perfektná tínedžerka. Ale nosí v sebe stopy po týraní jej otčimom. A tak siahne po odplate. To, čo nasleduje, je mixom čierneho humoru a pohľadu na modernú morálku. (oficiální text distributora)

MM_Ramone

Patrím medzi vášnivých čitateľov ruskej literárnej klasiky. Jedným z mojich najobľúbenejších autorov je Fjodor Michajlovič Dostojevskij a jedným z mojich najobľúbenejších románov je jeho "Zločin a trest" (Преступление и наказание), ktorý napísal v roku 1866. Preto som ostal tak trochu zaskočený, mierne prekvapený a i dosť zvedavý, keď som zistil, že americký snímok "Zločin a trest na predmestí" (Crime and Punishmen in Suburbia) z roku 2000 má byť akousi modernou filmovou adaptáciou tejto knižnej predlohy, prevedenej do súčastnej doby. Priznám sa, že som si to pustil so značnou obavou a i predsudkami voči americkej mainstreamovej kinematografii. Bohužiaľ sa tieto moje pocity naplnili. Bol to mizerne natočený, nudný film s príšernými hercami. S dramaticko-psychologickou Dostojevského predlohou to má pramálo spoločného, dá sa povedať, že takmer nič. Je to len plytké, komerčné zneužitie názvu tohto slávneho, nadčasového románu. * ()

genetique

Už snímok 'Romeo + Juliet' ukázal, že prepracovanie klasiky do moderného štýlu má veľký potenciál, zatiaľ sa ho však ujali tí nesprávni tvorcovia. V snímku s DiCapriom to bola prílišná modernizovanosť a snaha o originalitu, tu tomu chýbal väčší spád a súvislejšia nadväznosť na knihu, ktorá by s divákovi podnietila pocit, že pozerá remake Dostojevského originálu, i keď ani jednu z kníh som nečítal :). Inak ale kvalitný thrillerík s nevyzretými hercami, hlavne mladými. 70%. ()

XR

Od filmu som čakal, že bude mať viacej spoločné s Dostojevskeho knihou Zločin a trest, čo napovedá aj názov filmu. Okrem myšlienky z knihy spoločné nemajú asi nič. Dej sa odohráva v inej dobe, postavy sú úplne iné a dôvod vraždy je úplne odlišný. Najmä pre ten dôvod si myslím, že tento film nemá nič spoločné s knihou Zločin a trest, tam podľa mojho názoru išlo o niečo iné. Inak tento film bol celkom fajn, len od neho nečakajte žiadne spojenie s knihou. A tá jedna vražda, ktorá je vo filme, tak tú stojí za to vidieť. ()

kobejn

Ehm, tak todle byl zatím nejabsurdnější pokus, jak adaptovat Dostojevského. No se samotným Dostojevským toto nemělo společného vůbec nic, a kdyby se to jím nezaštiťovalo, udělalo by to lépe. Toto byl klasický teen film o mládeži na střední škole, kde se odehrála jedna vražda (nijak zvlášť brutální), a byla obviněna jiná osoba, než ta, co jí spáchala. No to je opravdu velmi vzdálená spojitost se Zločinem a trestem. Když odhlídnu od ní, zbyde mi jen docela ničím nezajímavý film o jedné americké husičce, jejím hloupém příteli, jednom "podivínovi" a nějaké ty klišovité a mělké scénky, ani závěrečný punishment nevyznívá nějak zvlášť drtivě. Takže todle teda ne. ()

movie

Zajímavý snímek.Rozhodně dobře odrežírovaný...a taky je to další dílko, které se mladým pokouší vtlouct do hlavy nějaké klasické literární dílko....A ta vražda (je tam jen jedna, takže ji poznáte spolehlivě) je fakt dost brutální. ()