poster

Mrakem zakrytá hvězda (festivalový název)

 • hindský

  Meghe Dhaka Tara

 • anglický

  The Cloud-Capped Star

Drama

Indie, 1960, 126 min

Režie:

Ritwik Ghatak

Scénář:

Ritwik Ghatak
 • Foma
  *****

  O dívce, která se tolik obětuje za členy svojí rodiny až to sama na zdraví odnese. Krásný, čistý. Je to smutný, ovšem skrze sílu zachycení osudů postav, skrze "obyčejnej" příběh to působí až katarzně.(23.9.2011)

 • asLoeReed
  ***

  Jeden z klasických, v domácím prostředí úspěšných snímků bývá pojímán – podobně jako filmy Ráje nebo Sena – v souvislosti s novovlnnými tendecemi a filmovým modernismem, týká se to ovšem především tematické stránky a charakteru postav. Ritwik Ghatak, též zkušený divadelník či spisovatel, natáčel filmy v bengálské Kalkatě, centru tzv. paralelní indické kinematografie, jíž s dominantní bollywoodskou tvorbou pojí ovšem výrazná práce s hudbou (byť bez tanečních čísel). U Mrakem zakryté hvězdy je to explicitní, neboť postava bratra životem jinak zklamané a zkroušené dívky Nity se prezentuje jako zpěvák a jeho zasněné vycházky opěvovanou přírodou vyplňují a strukturují epizody vyprávění nepřehlédnutelným způsobem. Lyrický, ale poněkud monotónní odstín obestírá kontrastně bezútěšné vykreslení reálií utečeneckého tábora bengálských Indů v období po rozdělení v r. 1947, což však snímek blíže nekonkretizuje, a skrze osobní útrapy Nity (jež přichází o snoubence, posléze o práci a vážně onemocní tuberkulózou) sleduje dysfunkční rodinné zázemí a strnulost otcovské generace. Z hlediska formy, byť snímek pracuje s detailnější kamerou a realismem, však dílo vyhlíží poněkud tradičně a méně odvážně než filmy Ghatakových souputníků.(11.1.2014)

 • kaylin
  ****

  Indové ukazují, že jsou skutečně velmi schopnými filmaři. Technicky je film "Mrakem zakrytá hvězda" velmi zdařilý a je vidět, že tu byla touha natočit nejen dobrý příběh, ale i natočit jej dobře. Použití orchestrální, známé hudby místy dobře mrazí. Přesto je to sem tam až moc divadelní a rozvláčné.(31.3.2015)

 • corpsy
  *

  Hodnotenie hovorí samo za seba. Buď ste Ind a pohne to s vami, alebo ste geek s ´´píšťalkou´´ v ruke a pohne to s vami takisto ( možno iným smerom ).(30.1.2017)

 • Revanx

  Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete.(25.1.2009)