Reklama

Reklama

Mrakem zakrytá hvězda

(festivalový název)
  • Indie Meghe Dhaka Tara (více)
Drama
Indie, 1960, 126 min

Obsahy(1)

Na rozdíl od většiny bollywoodské produkce jsou filmy Ritwika Ghataka dokonale propracované, pochmurné a často zkoumají témata spojená s rozdělením Indie v r. 1947. Tento jeho film se odehrává v uprchlickém táboře na předměstí Kalkaty v atmosféře těsně po nabytí nezávislosti. Je to zřejmě nejnavštěvovanější Ghatakův snímek, jehož komerční úspěch se shodoval s nástupem „nové vlny“ ve světové kinematografii – vstříc osobním příběhům a moderním vyprávěcím postupům. (Festival bollywoodského filmu)

(více)

Recenze (7)

kaylin 

všechny recenze uživatele

Indové ukazují, že jsou skutečně velmi schopnými filmaři. Technicky je film "Mrakem zakrytá hvězda" velmi zdařilý a je vidět, že tu byla touha natočit nejen dobrý příběh, ale i natočit jej dobře. Použití orchestrální, známé hudby místy dobře mrazí. Přesto je to sem tam až moc divadelní a rozvláčné. ()

Reklama

corpsy 

všechny recenze uživatele

Hodnotenie hovorí samo za seba. Buď ste Ind a pohne to s vami, alebo ste geek s ´´píšťalkou´´ v ruke a pohne to s vami takisto ( možno iným smerom ). ()

Foma 

všechny recenze uživatele

O dívce, která se tolik obětuje za členy svojí rodiny až to sama na zdraví odnese. Krásný, čistý. Je to smutný, ovšem skrze sílu zachycení osudů postav, skrze "obyčejnej" příběh to působí až katarzně. ()

asLoeReed 

všechny recenze uživatele

Jeden z klasických, v domácím prostředí úspěšných snímků bývá pojímán – podobně jako filmy Ráje nebo Sena – v souvislosti s novovlnnými tendecemi a filmovým modernismem, týká se to ovšem především tematické stránky a charakteru postav. Ritwik Ghatak, též zkušený divadelník či spisovatel, natáčel filmy v bengálské Kalkatě, centru tzv. paralelní indické kinematografie, jíž s dominantní bollywoodskou tvorbou pojí ovšem výrazná práce s hudbou (byť bez tanečních čísel). U Mrakem zakryté hvězdy je to explicitní, neboť postava bratra životem jinak zklamané a zkroušené dívky Nity se prezentuje jako zpěvák a jeho zasněné vycházky opěvovanou přírodou vyplňují a strukturují epizody vyprávění nepřehlédnutelným způsobem. Lyrický, ale poněkud monotónní odstín obestírá kontrastně bezútěšné vykreslení reálií utečeneckého tábora bengálských Indů v období po rozdělení v r. 1947, což však snímek blíže nekonkretizuje, a skrze osobní útrapy Nity (jež přichází o snoubence, posléze o práci a vážně onemocní tuberkulózou) sleduje dysfunkční rodinné zázemí a strnulost otcovské generace. Z hlediska formy, byť snímek pracuje s detailnější kamerou a realismem, však dílo vyhlíží poněkud tradičně a méně odvážně než filmy Ghatakových souputníků. ()

Galerie (3)

Reklama

Reklama