zipS

Videne v podstate "nechtiach" v kine Mladost pri prilezitosti odhalenia busty pana majstra J.Kronera. Bol som pripraveny na film "Ty, ktorý si na nebesiach", ktoremu vladne pan Kroner... no pan Budaj zvolil na premietanie "Cas sa zastavi" v originalnom zneni a s eng titulkami. Pri filme bolo sem tam pocut zaspavajucu osobu (zeby pan Budaj sam nebol spokojny so svojim vlastnym vyberom filmu?) .. ale whatever. Majstra Kronera bolo vo filme ako safraanu, preto nechapem ten vyber filmu zrovna pri odhalenii busty. Inak dam aspon nieco ku filmu.. prislo mi to ako kolaz tematicky so sebou nesuviciacich pribehov, kde hlavnu ulohu hrali dvaja bratia, Viac nemam co dodat :/ Nepodarilo sa mi dopozerat ani cely film, kedze zrejme pan Budaj mal na USB (z ktoreho premietali) useknuty film cca 30min pred koncom. Zvolil som odchod z kina, takto som si poctu velikanovy filmu nepredstavoval. ()

Terminus

V roce 1956, který je pro Maďary dodnes trpkým tématem, začíná příběh mladého hrdiny, jehož otec musí z politických důvodů opustit zemi. Impulsem je uvěznění jeho přítele z odboje. Film s atmosférou Lásek mezi kapkami deště citlivě přibližuje poměry doby i čas dospívání - spatříme obligátní "chlapské" kouření na toaletě či prohlížení fotografií nahých žen. Příběh, jehož atmosféru dotváří dobový rock'n'roll, se uzavírá v roce 1967. V roli učitele, který hlásá svátost sexuality, poznáme Josefa Kronera. ()

Daddko

Nič pre mladých, ale tí čo zažili normalizačný proces po 1968 pospomínajú, ja minimálne na mladé, komunistickou ideológiou kované súdružky učiteľky. Museli sme zdraviť Česť práci s výnimkou toaliet. Film končí v roku 1967, to už si Jánoš Kádar (narodený v Chorvátskej Rijeke slovenskej mamičke z Hurbanova) začal budovať gulášový komunizmus, akurát len čo ho vytočil Gusto s Gabčíkovom. Tu sa to po 1968 naopak otočilo, hlavný ideológ Vaska Biľak spustil normalizáciu, to bola magorina hodná Krajčíra nitku. Nebolo to ľahké a s nostalgiou spomínam na slová s. Biľaka: „Socializmus to ni len ščescje, ale i trapenje. Ja še trapju. Žena še trapi. Šicke se trapime“. Vrelo doporučujem pamätníkom týchto čias. ()