poster

Why We Fight

Dokumentární

USA, 2005, 98 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • T2

  Rozpočet $-miliónovTržby USA $1,439,972Tržby Celosvetovo $-(14.5.2010)

 • Tygrys

  SUNDANCE FILM FESTIVAL 2005 - GRAND JURY PRIZE(5.1.2009)

 • betelgeuse
  ***

  WWF je dokument, který dává do souvislosti moc vojensko-průmyslového komplexu v USA a válku v Iráku, přičemž tak činí poněkud samozřejmě a suverénně - na základě ne nasbíraných faktů nebo svědectví, ale hotových dojmů tvůrců a většiny účinkujících. Tvůrci si sice přizvali zástupce obou stran, ti jsou ale opět zastánci hotových, spíše extrémních a nijak podnětných stanovisek (několik Bushových roztleskávačů z armády, resp. pravicových "think tanků" vs. vyhozená důstojnice Pentagonu, levicový intelektuál atd.), přičemž levicová argumentace má více prostoru a koneckonců i sympatie autorů. Čili ve výsledku dokumentařina, která se ve srovnání s Moorem tváří seriózněji, jenže je obdobně "objevná", resp. argumentačně "přínosná", a po filmařské stránce působí spíš akademicky.(2.5.2005)

 • Terminus
  ****

  Autorský postoj tohoto dokumentárního filmu (oceněného roku 2005 na festivalu Sundance cenou za nejlepší dokument) je zřejmý - americká zahraniční politika se během dvacátého století příliš neproměnila, téměř za každého presidenta byl zahájen či veden (zbytečný?) válečný konflikt v zahraničí. Ačkoliv je tento snímek - v názvu odkazující ke stejnojmenné Caprově legendární dokumentární (propagandistické) sérii z let 1943/4 - méně atraktivní než Moorův manipulující ,/> Fahrenheit 9/11 , nabízí mnohem kompaktnější pohled do problematiky, aniž by tím ztratil něco z poutavosti. A to navzdory tomu, že formálně nabízí jen obligátní "mluvící hlavy", ilustrující archivní či nově natočený materiál a několik "momentů oddychu" v podobě písňových vsuvek. Mluvící hlavy z minulosti i současnosti jsou však trefně kontrastovány, stejně tak jsou do juxtapozic stavěny obrazové komponenty. Nejsilnější momenty přicházejí při zpovědi potomků generála Eisenhowera (který varoval před tím, k čemuž skutečně došlo) a příběhu bývalého policisty, jehož syn zahynul při útoku na New York. A propos, 100% recenzí na tento dokument se více či méně strefuje do Moora či minimálně srovnává s Fahrenheirem 9/11. Je nutno podotknout, že toto srovnání není důsledkem novinářské (kritické) neinvenčnosti, ale relevantní komparací, která svědčí nejen o Moorově vlivné tvorbě, ale též o širokém zájmu Američanů o podobná díla. Jak napsal kritik Variety:< I> Proč bojujeme "nezvěstuje těm, kteří už konvertovali".(2.5.2005)

 • neoBlast
  ****

  Že je dokument "hlubší" či "serióznější" bych se asi s autory synopse přel. Základním problémem dokumentu je jeho široký rozmach, který je přičinou pouze povrchového brouzdání nad širokým spektrem témat, které Why We Fight nakousne. Ale celkově se jedná o spíše divácky atraktivní snímek, který by si zasloužil aktualizovaného pokračovatele z "postbushovské" éry. 70 %(16.4.2012)

 • - Inšpiráciou pre film bol posledný prejav amerického prezidenta Dwighta Eisenhowera zo 17.1.1961. Varoval v ňom pred nebezpečenstvom studenej vojny a rozmachom vojensko-premyslového komplexu. (DJW)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace