Doroga k zvjozdam

• Sovětský svaz Дорога к звёздам (více)
Sovětský svaz, 1958, 48 min

Oktavianus

Výtvarně okouzlující a obsahově zajímavé (samozřejmě přecházím fakt, že co bylo v roce 1958 aktuální, je dnes už buď překonané, nebo to dokonce ani není pravda). Dokumentární třičtvrtěhodinka a dobývání kosmu je totiž opravdu poutavá a když člověk vidí, jak tvůrci ve studiu dokázali vykouzlit krajinu na Měsíci či Marsu, jak realisticky vypadá astronaut (pardon, jsme u Sovětů, tak tedy kosmonaut), když se vznáší vedle raketoplánu v beztížném stavu v hlubokém vesmíru, napadá mě, že je velká škoda, že se Rusové nevěnovali natáčení sci-fi víc (anebo alespoň bez ideologického obsahu, který zabije i potenciálně dobré filmy). Dobře, nefunguje všechno: první kroky člověka na Měsíci, jak si představovali, že budou vypadat, jsou s normální gravitací, i tak je to ale působivé finále dokumentu a takové to vytržení z nadšení nad vědou obecně jsem pocítil taky. Jelikož však jde dobře ve třech čtvrtinách stopáže o hraný dokument, strašně tomu ubližují výkony některých herců a celé scénky, které jsou dlouhé a zbytečné a posilují jen povědomí o tom, jak moc je soudružství a ruský člověk skvělý (včetně kritiky amerického způsobu). A za to musím hodnocení nemilosrdně korigovat. ()