poster

Planeta bouří

 • Sovětský svaz

  Planeta bur

 • Sovětský svaz

  Планета бурь

 • anglický

  Planet of Storms

  (neoficiální název)
 • anglický

  Storm Planet

  (neoficiální název)
 • anglický

  Cosmonauts on Venus

  (neoficiální název)
 • Československo

  Planéta búrok

Sci-Fi

Sovětský svaz, 1962, 79 min

 • Tom_Lachtan
  ***

  Trochu naivní sci-fi o přežívání na planetě s nepřátelským prostředím (mimochodem, tenhle subžánr by si docela zasloužil nějaký nový kvalitní přírůstek), který je komančiální ideologií protknut jen lehce a hle, v posádce je i zavilý amerikánec a není strůjcem všeho špatného! Triky jsou fajn (inspirace Zemanem a jeho saury je jasně patrná) a třeba takové kostýmy by se bez problémů mohli použít i v nějakém aktuálním filmu, vizuální podoba není to, co brání Planetě bouří stát se něčím víc, než jen jedním z řady zástupců "starejch scifi", jsou to neskutečně bizarní a dokonale hrůzné dialogy snažící se vypadat vědecky, ovšem s výsledkem působícím asi jako mongolský nájezdník s koněm nakaženým kulhavkou, který se snaží zvítězit v souboji s brigádou Té sedmdesát dvojek. A co teprv, když se zjeví záběry na hrdinného geroje sovětu, doprovázené zahloubaným monologem z vědcovi mysli o smyslu všehomíra, případně o architektonice ulic. " Může to pochopit robot... Ale ne žena.. "(19.4.2015)

 • Testament
  *

  Někdo namítne, že na dobu vzniku to ujde. Ne a nezapomenu na hlášku na DVD obale, že se film může triky rovnat GENIÁLNÍM filmům Karla Zemana. To je vtip? Triky jsou inspirované "Cestou do pravěku", ale jsou tak mizerné a nechtěně komické, že nestojí za řeč. Stejně jako celý film, je to jen ztráta času.(11.6.2009)

 • noriaki
  **

  Naivní, téměř pulpové dobrodružství. Respektive, kdyby se z neznámých příčin vývoj kinematografie urychlil o čtyřicet let, tak by se v meziválečném období točily přesně takové filmy. V Sovětském svazu pochopitelně ne, tam vyznávali svou Teorii krajní meze, která zakazovala jiná než uvěřitelná sci-fi témata, jejichž realizace se zdála být bezprostředně dosažitelná. Než byla v důsledku kosmických letů, které taky považovala za fantasmagorie, koncem padesátých let opuštěna, tak díky ní vývoj fantastické literatury v SSSR prakticky ustrnul. Vnikla tak paradoxní situace, kdy se v Planetě bouří zkombinoval "moderní" vzhled a před-Weinbaumovské pojetí sci-fi (mimozemské formy života se principiálně neliší od pozemských - včetně těch inteligentních, žádná snaha o autenticitu prostředí). Lze namítnout že podobné filmy se točily i později, ovšem tuším že žádný z nich se nebere tak vážně.(1.5.2014)

 • kinej
  *

  Tohle sci-fi je tak moc naivní, že je to prostě kravina. Příběh s objevením života na Venuši je prostě blbý. Scénář je plný připitomělých rádobyfilozofických úvah o rozsévání života ve vesmíru a nesrozumitelných dialogů. Když se připočtou ještěři a chapadlové rostliny, nemůžu se ubránit asociaci se snímky Ed Wooda. Herci jsou opravdu tragičtí. Myslím, že srovnání se Zemanem není na místě, tam byla naivita účelová, tady je nevědomá. Párkrát jsem se zasmál, třeba když sovětská Moskva radila kosmonautům nepřistávat, s tím, že jejich život je důležitější, než úspěch mise. Když si představím Stalina, nebo Brežněva, nelze se nezasmát. Vše blbé navíc korunuje budovatelská písnička, jež se rozezní v závěru.(14.4.2009)

 • DaViD´82
  ***

  советский красный карлик. A sic smrtelně vážný, tak ve výsledku o nic méně zábavný (v tomhle případě tedy spíše směšný). Navíc je tu i špetka Cesty do pravěku (prehistorická havěť) a politika je zde vedena ve stylu Republican Space Rangers. Také se tu střílí po všem co se hýbe. A ostatně raději i po tom co se ani nehýbe. Holt sovětští vědci jsou gerojové jakým není rovno a nečiní jim sebemenší problém ani takový odběr krve z brontosauřího ocasu. A když jim k tomu na konci ještě mužný hlas zapěje oslavnou budovatelskou píseň, tak je zasloužený status filmového kultu dokonán.(21.4.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace