Šílenec

The Caveman's Valentine

Šialenec

USA, 2001, 105 min

• Chamyl

Vcelku slušná detektivka na sobotní večer, kterou zbytečně ruší snahy o psychologický přesah v podobě paranoidních stavů hlavního hrdiny. Což o to, Samuel hraje o 106, ale přínos jeho stavů k hlavní (?) dějové lince je trochu rozpačitý. Myslím, že by stačilo jeho podivínské chování v rámci života jednoho "homeless" jeskyňáře z Central Parku a nebylo třeba zbytečně tlačit na pilu v podobě snových fóbií. Jinak zápletka není tak špatná a i její rozseknutí je vcelku zajímavé. Ale jak říkám, žánrová rozpolcenost - která v konečném důsledku znamená, že to není ani pořádné krimi ani pořádné psycho - je filmu na škodu.(16.8.2008)

Mám rád divné filmy. Mám rád, ak sa tvorca pustí do projektu, od ktorého nemôže očakávať žiaden komerčný ohlas a mám rád, ak sa takéhoto projektu zúčastní nejaká veľká hollywoodska star, ktorá si tak chce splniť svoje umelecké ambície. Jackson sa do svojej úlohy adekvátne položil a je jedna z jeho najlepších. Lemmons nás vedie do jeho umeleckej mysle a do mysle ďalších umelcov, ktorí, ako všetci vieme, sú šialení a nedokážu to ukočírovať. Čo sa týka posolstva a myšlienok ostal ale režisér v polovici cesty. Ponúka aspoň silné symboly.(9.11.2012)

Docela chápu, proč má tento film tak různá hodnocení. Já osobně jsem váhal mezi 3 a 4 hvězdičkama, ale nakonec dávam 3. Těch dějových linií je na můj vkus ve scénáři příliš (vztah otec + dcera, vyrovnání schizofrenního člověka se sebou samým, vražda a následná detektivní zápletka). Mně to přišlo jako zajímavý mix, ale film by byl o moc silnější, kdyby upustil od krimi-záplety. Ta je sice velice zajímavá a má překvapivé rozzuzlení, ale Jackson jako pološílený člověk (který má místy problémy říct souvislou větu) mi do role vyšetřovatele nepasuje. Další věc, co se mi nelíbila, byla krátká milostná zápletka, která se navíc v detektivní části projeví jako velice důležitá. Do příběhu se nehodila, působila uměle. Naopak se mi hodně líbila kamera (místy surrealistická, jindy drsná využívající černobílých záběrů), Jacksonův velice přesvědčivý výkon a výborná dějová linie sledující vztah Jacksona a jeho dcery, která se k němu snaží najít cestu.(7.3.2005)

Samuel L. opět zaválel, o tom žádná. Zpočátku jsem byl z jeho postavy, z filmového příběhu i z jeho originálního způsobu vyprávění hodně nadšený, ale bohužel kvalita i hloubka filmu měla klesající tendenci a celkově cítím spíš zklamání ze zabřednutí do banality a všelijakých klišé. Každopádně ale film vymykající se běžnému dramatickému (thrillerovému) průměru a rozhodně se vryje do paměti.(1.2.2014)

Na celkovou stopáž to, nejspíš i díky povíceru dějových linek, slušně odsejpá. Samuelovi bych uvěřil asi i ty paprsky, šílence hraje perfektně, rovněž hudba je skvělá, za tu má u mě film tu finální pátou hvězdu. Rozuzlení, které jsem rozhodně nečekal, celkově velice fajn dojem, který si zaslouží ty zbylé 4 hvězdy.(23.10.2009)