Šílenec

The Caveman's Valentine

Šialenec

USA, 2001, 105 min

Tento thriller je opravdu netradiční a originální dílko. Pološílený Samuel L. Jackson s dredy nakonec přijde na kloub vraždě. Možná trochu přitažené za vlasy, ale je to zajímavě natočeno. Realita protkaná záběry, které jsou buďto jen v jeho hlavě nebo jako zkreslená realita, anebo černobílými záběry. Toto ale na mě nepůsobilo zmatečně, dalo se to bez problémů odlišit a nevadilo mi to. Kromě kamery a střihu dále stojí za to určitě vypíchnout hudbu a hudební podkres, který ve filmu zní. Je to na lepší 4*. 80%(28.5.2010)

• Radko

Dredatá páchnuca ozruta žijúca v jaskyni uprostred veľkomesta (!) a bývalý hudobný génius v jednom. Nájde sedieť umrznutého chlapca na strome. Musí to vyšetriť. Aj keď všade vidí preludy a smrtiace papršleky. No ani jeho zjavne mimoidné správanie mu nebráni byť vyšetrovateľom. Dcéru ma policajtku a tak napätie medzi nimi plynúce z jeho vyšinutosti sa utrasie jeho presvedčivým odhalením. Kdeže originálne riešenie a artový film – predpovedateľná, k zmierlivému koncu mieriaca jednohubka so zjednodušujúcim náhľadom na život schizofrenikov.(10.1.2013)

Rozhodně zajímavej kus. Rozuzlení není teda nic překotnýho, ale o to tam ani tak moc nejde. Jde tam o Stuyvesanta, kterej si sedí v té své věži a vysílá na nás paprsky ypsilon a zet! Vlastně o toho tam taky moc nejde. Ale uvidíte, že jde. Jde tam o šílenou duši hudebního génia houmlesícího v jeskyni a snažícího se najít vraha a jde na to opravdu svým způsobem. Samuel L. Jackson s dredama musí být šílenej, když vzal takovou roli, ale udělal dobře. Z vedlejších postav mě velmi Ann Magnuson, která i ve svých letech vypadala eroticky přitažlivá. Colm Feore je pořád stejnej Colm Feore. A závěr: Serafíni božství a pomsty nemají rádi lži.(5.4.2008)

Netradiční thriller s netradičním detektivem, coby šíneným a dredy ověšeným bezdomovcem S.L. Jacksonem, který věří, že v nejvyšší New Yorské budově sídlí zloduch, který ho neustále sleduje a chce ovládnout svět. Ale když jde o vraždu anděla, nemůže zůstat mimo. Ze začátku sice můžete být zmatení v tom,co je skutečnost a co výplod fantazie, ale po čase na to příjdete automaticky. Odhalení bylo šokující a výkon Jacksona vynikájící.(11.8.2005)

Toto že má byť priemer? Sú tu ľudia, ktorým sa to páči a s tými sa stotožnujem. Sú tu aj ľudia ktorým nie, a tých chápem, takýto film nezvykne sadnúť každému. Ale priemer?! Na Caveman´s Valentine je všetko buď úžasné alebo dosť pochybné. Takže sa treba prikloniť k tomu čo u vás prevažuje a buďto ho hodiť niekam do odpadu alebo na výslnie. Rozmýšľal som o piatich, ale nezdalo sa mi to správne, pretože hoci sa prikláňam k tým lepším stránkam, je tam jedna-dve veci, ktoré neprekusnem. Mimoriadne zaujímavý počin. S beschybným Jacksonom. So zaujímavým scenárom. Použitím nezvyčajnej kamery. S debilnou milostnou scénou, ktorá tam nepasuje.... to je tá mínus jedna hviezdička.(9.11.2012)