Šílenec

The Caveman's Valentine

Šialenec

USA, 2001, 105 min

Docela chápu, proč má tento film tak různá hodnocení. Já osobně jsem váhal mezi 3 a 4 hvězdičkama, ale nakonec dávam 3. Těch dějových linií je na můj vkus ve scénáři příliš (vztah otec + dcera, vyrovnání schizofrenního člověka se sebou samým, vražda a následná detektivní zápletka). Mně to přišlo jako zajímavý mix, ale film by byl o moc silnější, kdyby upustil od krimi-záplety. Ta je sice velice zajímavá a má překvapivé rozzuzlení, ale Jackson jako pološílený člověk (který má místy problémy říct souvislou větu) mi do role vyšetřovatele nepasuje. Další věc, co se mi nelíbila, byla krátká milostná zápletka, která se navíc v detektivní části projeví jako velice důležitá. Do příběhu se nehodila, působila uměle. Naopak se mi hodně líbila kamera (místy surrealistická, jindy drsná využívající černobílých záběrů), Jacksonův velice přesvědčivý výkon a výborná dějová linie sledující vztah Jacksona a jeho dcery, která se k němu snaží najít cestu.(7.3.2005)

• Radko

Dredatá páchnuca ozruta žijúca v jaskyni uprostred veľkomesta (!) a bývalý hudobný génius v jednom. Nájde sedieť umrznutého chlapca na strome. Musí to vyšetriť. Aj keď všade vidí preludy a smrtiace papršleky. No ani jeho zjavne mimoidné správanie mu nebráni byť vyšetrovateľom. Dcéru ma policajtku a tak napätie medzi nimi plynúce z jeho vyšinutosti sa utrasie jeho presvedčivým odhalením. Kdeže originálne riešenie a artový film – predpovedateľná, k zmierlivému koncu mieriaca jednohubka so zjednodušujúcim náhľadom na život schizofrenikov.(10.1.2013)

Romulus Ledbetter (Samuel L.Jackson) je divnej. Je hodně divnej. Co byste taky čekali od člověka, který o sobě sebevědomě tvrdí, že není bezdomovec, byť žije v jeskyni uprostřed Central Parku. A od člověka, který se skrývá před tajemným Stuyvesantem, který - dle něj - z věže Empire State Building všechny a všechno sleduje, a ozařuje tajemnými y-paprsky. Když ale jednoho dne nalezne před jeskyní mrtvolu mladého chlapce, Stuyvesant neStuyevesant, Romulus musí ze svého úkrytu, aby pomohl najít vraha... Romulus Ledbetter v podání Samuela L. Jacksona je hodně zvláštní vyšetřovatel. Řekl bych, možná jeden z nejoriginálnějších soukromých detektivů, které můžete ve - filmovém - světě potkat. Na druhé straně měl Romulus hodně zjednodušenu situaci (a to je kritika tvůrců filmu), že mu furt někdo s vyšetřováním pomáhal - tu mu někdo dal ohoz, tu mu někdo bezelstně podal tajemnou informaci - a to mi trochu vadilo. A Jacksonovo "přehrávání", byť je měl nepochybně napsáno ve scénáři, bohužel taky. Za to mi ale nevadilo Jacksonovo hraní (na piáno), a jen za to by si film pár hvězdiček zasloužil...(4.7.2013)

Mám rád divné filmy. Mám rád, ak sa tvorca pustí do projektu, od ktorého nemôže očakávať žiaden komerčný ohlas a mám rád, ak sa takéhoto projektu zúčastní nejaká veľká hollywoodska star, ktorá si tak chce splniť svoje umelecké ambície. Jackson sa do svojej úlohy adekvátne položil a je jedna z jeho najlepších. Lemmons nás vedie do jeho umeleckej mysle a do mysle ďalších umelcov, ktorí, ako všetci vieme, sú šialení a nedokážu to ukočírovať. Čo sa týka posolstva a myšlienok ostal ale režisér v polovici cesty. Ponúka aspoň silné symboly.(9.11.2012)

Toto že má byť priemer? Sú tu ľudia, ktorým sa to páči a s tými sa stotožnujem. Sú tu aj ľudia ktorým nie, a tých chápem, takýto film nezvykne sadnúť každému. Ale priemer?! Na Caveman´s Valentine je všetko buď úžasné alebo dosť pochybné. Takže sa treba prikloniť k tomu čo u vás prevažuje a buďto ho hodiť niekam do odpadu alebo na výslnie. Rozmýšľal som o piatich, ale nezdalo sa mi to správne, pretože hoci sa prikláňam k tým lepším stránkam, je tam jedna-dve veci, ktoré neprekusnem. Mimoriadne zaujímavý počin. S beschybným Jacksonom. So zaujímavým scenárom. Použitím nezvyčajnej kamery. S debilnou milostnou scénou, ktorá tam nepasuje.... to je tá mínus jedna hviezdička.(9.11.2012)