Modlitba pro bratra

Drama / Psychologický

USA, 1992, 107 min

Jeff Stanzler

Steve Postell

Ťažký, depresívny film. A možno aj trochu nudný, ale to aj preto, že sa síce odohráva v tom najhnusnejšom americkom gete, ale príliš sa tam nestrieľa, ani sa nedejú veci, ktoré by ste v prostredí s tak vypätou atmosférou čakali. Čo je v podstate pozitívne, film sa miestami vyhýba klišé, ale na druhej strane má aj pomalý spád. Celý čas sa postava Tima Rotha vlastne potĺka so svojím feťáckym bratom tými najnechutnejšími časťami Bronxu, plnými špiny, odpadkov a zbúraných stavieb. Dá sa v tom vidieť možno aj nejaká kritika postindustrializmu, ale ono je to skôr len škaredá a bezútešná realita. No a čím viac majú hlavné postavy na dosah uniknutie z tejto špiny, tým viac je ich cesta vratká. Pretože v skutočnom živote mať niečo na dosah, neznamená takmer nič. A to všetko je na filme vierohodné, len by mu asi viac prospelo takých 80 minút, namiesto tých 103, ktoré reálne mal (aj keď na čsfd a imdb je iný údaj).(23.6.2014)

Nebylo to špatný. Byl to takový zádumčivý film, který mi příjemně utíkal...(31.8.2011)

• Pepinec

62% a Samuel L. Jackson... To jsem se zase jednou nechal nachytat. Jako bych nevěděl, do čeho všeho je Samuel schopen strčit čumák. V prví půlhodině odehrávající se na hřbitově jsem si ve skrytu duše přál, aby mě tam kluci nechali v klidu odpočívat a už mě dál nemučili. Pak to sice trošku vylepšili, ale tak vysoké hodnocení bude asi chybou serveru, ne?(11.1.2012)

Film byl velmi dobrý na svoje kvality, ovšem i přesto pár chybiček se bloudilo.. Ale co upřednostňuje film je osud dvou bratrů 1. feťáka a 2. chlapa co si žije celkem v normálu, akorát uhodí každého co vidí.. Za mě 65%(1.9.2011)

V obsahu se můžete dočíst, že jde o "pavučinu lží", apod. V podstatě thriller, co? No, tak je to úplně jinak. Vypusťte to, co tam následuje po "ale", a bude se to blížit pravdě. Je to civilně pojatý příběh dvou bratrů, co se vzájemně potřebují, aniž si to chtějí připustit. Čas tu plyne pomalu, žádné násilné střihy nebo zběsilé přestřelky. Místo toho se tu dočkáte slušných hereckých výkonů a kritického realismu. Hodně o filmu napoví jméno výkonného producenta: Lawrence Kasdan.(13.6.2011)

• Tim Roth