Berlínský syndrom (festivalový název)

• Austrálie

Polly Staniford

Jack Hutchings

Kostýmy:

Maria Pattison

V zahraničí chválená festivalová žánrovka s kráskou Teresou Palmer. Dle traileru jsem sice očekával větší dusno, i tak se jedná o neokoukaný thriller z ranků Únosů, který to zkouší z jiného úhlu než jsme zvyklí. Velkým plusem je Teresa, která se ukáže i nahá a rozhodně je radost na ní pohledět. Líbil se mi i pocit beznaděje, ale tím to končí. Délka je trošku přepálená a k napětí a gore zde také příliš nedojde, čímž se film nestává výjímečným. Na nudný večer se to však přežít dá. 60%(31.5.2017)

Dívka chce studovat v Berlíně, kde se trochu nudí, připadá si cizí, a tak je ráda, když se s někým spřátelí. Jen ji nenapadne, že by ten příjemný muž mohl být tak trochu šílenec. Dobře, civilně pojaté drama, které nechce jít do zbytečných extrémů, ale přitom tím stále vytváří dobrou, ač zdlouhavou podívanou, do které by se nikdo nechtěl dostat.(25.9.2017)

Hvězdičku ubírám za klišoidní závěr. Jinak je Berlin Syndrome skvělý film který si luxusně vybudoval atmosféru. Max Riemelt je výborný záporák, kterému taková role vyloženě sedla. I Teresa Palmer svou roli zvládla naprosto úžasně, i když se přiznám, že se mi její postava nezamlouvala ani trochu a občas jsem si přála, aby ji něčím švihl po hlavě a byl by klid. Až na pár mušek, několik nepochopitelných scén a občas nelogických úvah hlavní hrdinky se mi Berlin Syndrome opravdu líbil.(8.11.2018)

Teresa Palmer skvělá, Riemelt ucházející a sem tam se podařilo naservírovat solidně stísněnou atmosféru. Jenže je to celé strašně dlouhé. Cate Shortland nabalila na obvyklé schéma až příliš mnoho obezliček, které ale děj nikam významněji neposunují a jejich výsledným efektem je jen ztráta pozornosti. A dost mimo je i název odkazující na Stockholmský syndrom, protože o něco podobného tady nejde ani náhodou. Průměr. 50%(19.6.2017)

Ne úplně dotažená snaha o variaci Úkrytu, akorát technicky méně zdatná, s podstatně méně sofistikovaným scénářem, ve kterém by se mohlo mnohem více tlačit na pilu, bohužel není tomu tak. Nehledě na to má hlavní hrdinka, jinak vynikající Teresa Palmer, nespočet příležitostí ovlivnit sled událostí v její prospěch daleko dříve, ale z neznámých důvodů se její postava občas chová krajně nelogicky. To bohužel platí i o všech vedlejších, které se to příběhu zamotají. Zůstává tedy apel na evropský touch za každou cenu (hudba, kulisy, střih), skvělá kamera, která využívá scenérií Berlína na maximum, ale v tomto případě, při takto strukturovaném ději, je stopáž extrémně přepálená. Jako žánrovka, kterou lze v pohodě ustát ale OK.(18.6.2017)