Berlínský syndrom (festivalový název)

• Austrálie

Shaun Grant

Bryony Marks

Polly Staniford

Jack Hutchings

V zahraničí chválená festivalová žánrovka s kráskou Teresou Palmer. Dle traileru jsem sice očekával větší dusno, i tak se jedná o neokoukaný thriller z ranků Únosů, který to zkouší z jiného úhlu než jsme zvyklí. Velkým plusem je Teresa, která se ukáže i nahá a rozhodně je radost na ní pohledět. Líbil se mi i pocit beznaděje, ale tím to končí. Délka je trošku přepálená a k napětí a gore zde také příliš nedojde, čímž se film nestává výjímečným. Na nudný večer se to však přežít dá. 60%(31.5.2017)

Berlínský syndrom. Jaká hříčka se má skrývat v samotném názvu? Jistě, asociace se stockholmským syndromem je nabíledni, ale jako divák zde již více nevyčaruji. Co chtěl básník říci? Vždyť jakékoliv náznaky patologického vztahu ústředních postav snímek zabil vždy hned následující scénou. Držet se romantické linie a dotáhnout příběh k harmonickému konci by bylo vůbec to nejlepší, protože jakožto thriller je film nadbytečný. Navzdory nápadité a ambiciózní režii však zatoužila Cate Shortland po něčem víc, anebo míň, anebo sama netuší... Ale stejně... to vše nakonec odvál čas. Chci říct, že kolik je v tom něhy a poetičnosti, tolik je i nerozumu, což svým jednáním obzvlášť korunuje vedlejší postava Andiho studentky. 64%(14.6.2017)

• Tuax

Na to kolik je v tom dějovosti, obsažnosti to má dost sinlně přestřelenou stopáž. Nebo spíše na to, že se v tom prakticky skoro nic neděje. Protože je v tom spíše než věznění, nedobrovolné soužití a k tomu vyplňové odbočky se školou a s otcem onoho maníka. Film si možná klade myšlenku varovat před nástrahami turistiky, zvláště pro dívky, ale nevím ono to celé je takové mdlé, bez náboje, bez emocí, bez čehokoliv navíc. To čím si musela vnitřně projít hlavní hrdinka, muselo být traumatické, tíživé, úděsné, ale z filmu to moc patrné není, místo toho je to spíše exhibice ukazování její nahoty. Psychouš se chová tak všelijak, těžko soudit, v tom filmu se přece jen úplně neprojevil, spíše to byla scénářová loutka. O jeho pohnutkách, emocích a čemkoliv o něm, to ve filmu prostě schází. Finále se zřejmě snaží působit umělecky, efektivně, ale taky je to spíše do ztracena. O cokoliv se v tomto tvůrci pokusili, to selhávalo. I ta vycházka lesem se sekerou, to byla vsuvka, která bez dalších opakování, působila jen jako něco navíc a ne že to tam patřil, ale jen jako třešnička na dortu pro diváka, ale umělá, nepoživatelná. Docela mě to zklamalo a to jsem o tom pořádně nic nevěděl a nic moc nečekal.(20.11.2017)

• *CARNIFEX*

Mladá, ambiciózna Clare, je austrálskou foto-žurnalistkou, ktorá prichádza na pracovnú dovolenku do Berlína. Keď sa po relatívne krátkej dobe spoznáva s charizmatickým Andim, zdá sa, že ju okrem návštev historických častí samotného veľkomesta, čakajú romantické chvíle strávené po boku vyzretého muža. Lenže Andi ani z ďaleka nie je tým láskyplným dobrákom, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Clare sa tak po noci plnej vášne, nečakane ocitá v pasci psychopata, ktorý sa jej ani omylom nemieni vzdať ... Taká lacnejšia tuctovka s pár ojedinelými momentmi, typickými pre slabšiu psychologickú drámu. Nakoľko sa však jedná o thriller, dúfal som aspoň v záver, ktorý by ma dostatočne nadchol. No čo nato povedať? Keď užívateľ vidí moje hodnotenie, ktoré hovorí doslova za "všetko" ....(26.5.2017)

Ne úplně dotažená snaha o variaci Úkrytu, akorát technicky méně zdatná, s podstatně méně sofistikovaným scénářem, ve kterém by se mohlo mnohem více tlačit na pilu, bohužel není tomu tak. Nehledě na to má hlavní hrdinka, jinak vynikající Teresa Palmer, nespočet příležitostí ovlivnit sled událostí v její prospěch daleko dříve, ale z neznámých důvodů se její postava občas chová krajně nelogicky. To bohužel platí i o všech vedlejších, které se to příběhu zamotají. Zůstává tedy apel na evropský touch za každou cenu (hudba, kulisy, střih), skvělá kamera, která využívá scenérií Berlína na maximum, ale v tomto případě, při takto strukturovaném ději, je stopáž extrémně přepálená. Jako žánrovka, kterou lze v pohodě ustát ale OK.(18.6.2017)