Nekodžiru-só

• Japonsko ねこぢる草 (více)
Animovaný / Krátkometrážní / Komedie
Japonsko, 2001, 34 min

Mačacia polievka sa síce môže javiť ako veselá rozprávka o dvoch mačičkách, v skutočnosti je to však jedna veľká surrealistická odyseovská púť naprieč fantáziou plná nápadov, výtvarných inšpirácií, čierneho humoru, miestami typického a trochu absurdného japonského "ducha" a hlavne prekvapivých viac či menej voľných asociácií a symbolov. (Jordan)

Skejpr

Bůh je vrtošivé náladové cosi, co nás nakonec všechny povypíná jako televizi a čas je jen pojem. Nic víc. Což skvěle koresponduje s tím, že mi tahle půlhodinka protekla mezi prsty ani nevím jak... 4° každopádně nezklamali, ačkoliv v plné síle se rozvinuli až ve fenomenálních Mind Game. ()

genetique

Otvorená myseľ je základom k vychutnaniu si podobnej milej lahôdky. A mňa len napadá, že minule mi volali z nejakej ankety a pýtali sa 'aký mám vzťah k japonskej kultúre' a ja som povedal (bola možnosť), že 'ani negatívny ani pozitívny'. Po takýchto drobnostiach ľutujem, že som nepovedal 'skôr pozitívny'. 75%. ()

Jeoffrey

Krátký film, který ve vás možná zanechá šílený pocit a otázku "Co jsem to sakra zrovna viděl?", možná vám přinese spoustu nečekaných zážitků a třeba i pochopíte smysl bytí... Ať už to bude cokoliv z výše uvedeného, nebudu se s vámi o ničem hádat, protože vše je možné... Zkrátka k tomu, aby člověk vše pochopil potřebuje asi spoustu LSD a dalších omamných prostředků, ale ono to ani tak není dělané na to, aby jste plně chápali co se děje, spíš si vše domýšleli, hledali nějaký význam či spojitost sami, nebo se prostě jen nechali unášet na vlnách představivosti pánů autorů. Originalita je zkrátka na úrovni epic, vše je nečekané, zajímavé a hodně zvláštní. Některé odkazy jako třeba potopa světa, perníková chaloupka a mnohé další poznáte ihned a i když nebudete třeba tušit proč tam jsou, potěší vás už jen to, že si jich všimnete. Zkrátka je to šílená jízda, kterou jsem si slušně užil až po naprosto skvělý konec doplněný hodně povedenými závěrečnými titulky. Silné 4* hlavně za to, že se autorům povedlo mě střídavě nutit přemýšlet a zároveň se nutit, abych prostě nemyslel. 8,3/10 ()

belldandy

Film, jehož název lze přeložit jako "Kočičí polévka", je čímsi jako filmovým manifestem studia "Čtyři stupně". Bizarní dobrodružství roztomilých kreslených kočiček nejsou žádným příběhem v tradičním slova smyslu, spíše sledem naprosto fantastických snových výjevů. Pokud vás tato surreálná hříčka osloví, troufám si říci, že následující film studia Čtyři stupně "Myšlenkové hry" se vám zalíbí ještě mnohem více. ()

nunka

Mačacia polievka asi nie je vhodným pokrmom pre každého fanúšika kreslených japonských filmov. Ak máte v úmysle za každú cenu porozumieť všetkým vizuálnym stvárneniam a haluzám, ktorých v tomto animé nie je málo, určite si nepochutíte. Ani sa nepokúšajte odhalovať akúsi logiku či kauzalitu, ale radšej doprajte svojim chuťovým pohárikom sa poriadne pokochať. Mne chutila tak na 3 z 5tich:) ()

Madsbender

Najlepšie by bolo to vôbec nekomentovať, inak bude váš pohľad ovplyvnený tým mojím alebo sa bude zdať, že to beriem príliš vážne. A to by ste rozhodne nemali! S Nekojiru-sou strávite pol hodinku v úžasne abstraktnom, surreálnom dadaisticky absurdne bizarnom svete, v ktorom sa prelínajú najpestrejšie fantázie, nonsensy a náhodné analógie. A to je jedine dobre! Po pozretí mám v hlave toľko nápadov a myšlienok, ako hádam nikdy. Vrelo odporúčam všetkým bez ohľadu na pohlavie, vek, štátnu a etickú príslušnosť, a váš vzťah k anime a ázijským počinom všeobecne. Tento minimalistický bizár totiž musíte vidieť!!! Len jedno varovanie - i keď sa to môže tak zdať, nie je to príliš vhodné pre deti. Video tu. 100% ()

Vančura

Zběsilá fantasmagorie, ve které nemá smysl něco hledat - není to nic než spontánní tok volných fantazijních asociací, který by mohl být libovolně dlouhý. U té půlhodinky je to u mě osobně už na hraně, kdy mě tento výstřední bizar začínal trochu nudit, ale vidět v to lepším rozpoložení, klidně bych i hvězdu přidal. ()

Jordan

uzasne, nesmierne inspirativny prud zjavne volnych asociacii podniecujucich a inspirujucich fantaziu divaka, sokujucich a prekvapujucich, sialeny japonsky kolotoc priam dadaistickych a surealistickych vizii, velkolepa dychberuca montaz fantasknych scenok v jednom naozaj podarenom animovanom dobrodruzstve ()

MontyBrogan

A Mijazaki nebude mať čo žrať... Alebo putovanie po majestátnych dunách niekoho predstavivosti. Alebo ešte inak. Poznáte tie sny, ktoré sú natoľko epické, že ráno ste až prekvapení, ako sa mohlo do jedného sna zmestiť toľko udalostí? Tak toto je jeden z nich. Alebo počkať, to bol vlastne film. Tak nič, ale som presvedčený, že keby som bol japonská animovaná mačka, niečo podobné by sa mi asi snívalo. ;) ()

HellFire

Nad příběhem není třeba přemýšlet, jelikož žádný není. Zato je to krásně potrhlá bizardnost. Občas veselé a potom překvapivě brutální. ()

bouncer

Neskutečná fantazie tvůrců a surrealistická perla v podání japonského anime. Přesto mě toto zpracování nesedlo a i těch 34 minut mě nudilo... ()

seeker23

mytologická pouť za záchranou duše, dotýkající se možná osudu celého světa. tenhle příběh vyprávějí detaily, navíc úžasné propojení silného tématu s naprosto odlehčujícím humorem - místy až absurdním ()

dezorz

macacia polievka (na dusu) v abstraknom volnom psychodelickom deji, v jednoduchej ale vzdusnej animacii a malovravnosti (resp. nic nevravnosti postav) trocha pripomenie moebiusa. napriek absencii silneho pribehu, nejde o obycajny experiment s formou. film je mozne skor chapat ako filozoficke putovanie za dusou (hl. hrdinky). animovany budhizmus v nepriamej, menej uchopitelnej forme (oproti napr. priamemu budhistickemu korejskemu Oseamu) a presne tak by spravny film vystihujucu podsatu odosobnenosti a nejednoznacnosti buhistickeho chapania sveta mal vyzerat. ()

Gaskin

Fascinující film coby exkurze do zvláštního světla surrealismu a imaginace, či pro někoho možná do světa anime. Jedna kočička vezme druhou, pravděpodobně psychicky labilní kočičku na cestu světem, aby jí obveselila, anebo v ní probudila jakékoli emoce. Nádherné vize, úžasné zpracování a celková lehkost filmu z něj dělá film pro širší veřejnost, než pro kterou je většina jiného anime. Film je vyprávěn velmi pomalým tempem a vypadá, jakoby neměl jiný smysl než roztomilost. ()

MrPierc

Podle animace jsem si myslel, že to bude milý příběh o kočičkách, ale místo toho jsou zde surrealistické výjevy, bizarní příběh a otázka bytí a Boha. Kočičky v hlavní roli sice vypadají jako plyšové roztomilosti, ale kadí, zvrací, zabíjejí a chovají se zcela logicky jako lidé, když chtějí přežít. Ten rozpor mezi dětským zjevem a realistickým chováním mě zaskočil a až ke konci jsem to byl schopen akceptovat. Když vidíte malé koťátko, jak umlátí prasátko tyčí do hlavy a máte přitom chuť ho pohladit, není to normální. Kombinace vtipu, podivností a někdy prokládané smrtí. Zajímavá roztodivnost! ()