Krasavice jdou do města

(neoficiální název)
  • Jugoslávie Lijepe žene prolaze kroz grad (více)

Willy Kufalt

FILMOVÝ SCI-FI MARATON 2023 – země č. 18: JUGOSLÁVIE: Krasavice tudy vážně šly, dokonce se i nejednou odhalily a celkově se mi líbilo, že tohle postavo z opravdu netradiční krajiny mělo po celou dobu svůj vlastní nezaměnitelný styl. Vzhledem k výrazné nahotě a tak ostře sarkastickému nadhledu během reflexe bolševických vůdců bych ani nehádal, že jde o socialistický film, ačkoliv Jugoslávie byla asi v jistém směru odvážnější a v této době se již ve východním bloku rozbíhala perestrojka. Problém ale je, že celý tenhle zvláštní a těžce zařaditelný výtvor plný krásných slečen, starých pánů, promenády po rozbouřené postapokalpytické Jugoslávii a občasného hlodání do totalitní politiky ve mě nezanechal nic výraznějšího. Prostě takový dobový socialistický úlet ve snaze být originální a provokativní, na který se jednou celkem dá podívat, některými scénami a hudebními nápady mě trochu více zaujal, jindy iritoval podivným střihem, ale z jeho obsahu si už zanedlouho moc nevybavím. Snad jen ty krasavice a vlaky... Souvislejší příběh tu totiž schází, humor pro mě většinou nebyl dostatečně úderný a drama z toho také nevzejde. Kam se hrabe Želimir Žilnik na Vorlovu Pražskou pětku! [55%] ()