Barevný závoj

Drama / Romantický

USA / Čína / Kanada, 2006, 120 min

John Curran

Předloha:

William Somerset Maugham (kniha)

Ron Nyswaner

Stuart Dryburgh

Barevný závoj můžu snad do puntíku hodnotit stejně jako Pýchu a předsudek a to i se stejnými, poněkud rozporuplnými pocity. Vyzdvihnout se dají skvělé herecké výkony, nádherná výprava, ale i slušná hudba. Na druhou stranu jsem však opět marně hledal cestu k hlavním postavám a ani po emocionální stránce to nebylo ono. Nějak mi prostě nesedí romantická dramata zasazená do vzdálenější historie. Snaha je sice vidět, ale myslím si, že tahle na pohled hezká, ale mírná romantická nuda měla na víc.(27.2.2008)

V mnoha komentářích se dočítám, jak je tenhle film předvídatelný... Copak takový Titanic není předvídatelný? Nebo Romeo a Julie? Znáte to všichni nazpaměť. Přitom bůhvíproč je hra Romeo a Julie považovaná za mimořádně silný příběh o lásce, i když s láskou ve skutečnosti nemá nic společného. Velice trefně to popsal ve svých Apokryfech Karel Čapek ve stejnojmenné povídce, kde tzv. lásku obou hrdinů uvedl na pravou míru. Ona zamilovanost a láska jsou úplně rozdílné pojmy. Láska, to je stesk, soucit a celá řada dalších pocitů, které se sobeckou zamilovaností nemají styčné body. Barevný závoj je krásný příběh o tom, jak taková skutečná láska vzniká. Tragický nenaplněný a navýsost romantický příběh, skvěle obsazený a odehraný. Typický případ dokonale fungující vztahové chemie herců v hlavních rolích. Nemám výhrady ani k vedlejším postavám a jejich představitelům. Velice sympatická pociťovka. Celkový dojem: 90 %.(22.4.2012)

Na dobový film odohrávajúci sa v Číne tam bolo na môj vkus málo kung-fu ;-))). Teraz vážne: Príjemne epická a dôrazne nesentimentálna dráma o jednej rozmaznanej fiflene, ktorá musela dospieť, a jednom anglickom suchárovi, ktorý sa musel naučiť komunikovať a hlavne odpúšťať. Alebo: ako sa jeden muž a jedna žena naučili, že muži sú muži a ženy sú ženy a človek, ktorý to pochopí, môže nájsť svoj kúsok šťastia v partnerskom vzťahu. Mohol by som ešte dodať, že herecké výkony Nortona a Watts sú výborné, ale s takými samozrejmosťami si ani nebudem drať prsty na klávesnici ;-)(13.8.2007)

Moc pěkný film s bezchybnými výkony dvou hlavních představitelů má jedinou výtku: jak příběh postupuje kupředu, věřil jsem ústřednímu páru tu ochotu zůstat i přes postup zhoubné nemoci v postižené oblasti čím dál méně. Radši ani nezmiňuji scénu, ve které se SPOILER dokonce Norton jakoby "naschvál" úplně zbytečně nakazí, nebo v níž oba "manželé" s chutí a provokací pojídají neupravené jídlo KONEC SPOILERU. Ale budiž, ono to stejně i s těmito nedostatky svižně odsýpá, je to dojemné, napínavé a s pěknými lokacemi. Na konci i nějaká ta slza ukápla, a v závěru tak lze jen konstatovat, že Barevný závoj je krásný romantický film.(6.7.2009)

Na jednu stranu smutné, ale hlavně citlivé, dojemné a velmi příjemné drama o dvou lidech, kteří se naučí chápet jeden druhého a vzájemně si odpouštět. Obsazení talentovaných herců Edwarda Nortona a Naomi Watts byla trafa do černého. Příběh je pěkně vyprávěn a za pochvalu stojí i hudba a kamera. Na pět to není, ale za zkouknutí to bezesporu stojí.....(7.2.2008)

• - Edward Norton si během natáčení poranil záda - zlomil si tři obratle, když ho kůň shodil na skálu. Ovšem nevyhledal řádné lékařské vyšetření, dokud neskončilo natáčení a nevrátil se do Hong Kongu. (HappySmile)

• - Na vzniku filmu má velký podíl herec Edward Norton, který vystudoval čínské dějiny (rawboy)

• - Cholera má oro-fekální přenos, takže by protagonisty rouška neuchránila. Spíše mytí rukou. (barunkah)