Barevný závoj

The Painted Veil

Farebný závoj

Drama / Romantický

USA / Čína / Kanada, 2006, 120 min

Tak nevím jestli to bylo formou či mou mizernou empatií, ale absolutně jsem se nedokázal vcítit do ústředního dua, které je pochopitelně přesvědčivé, leč mě nechalo zcela chladným...vůbec celý film mi přišel studený jak psí čumák a "atmosféra" to taky zrovna moc neohřála. Asi další ze skupiny filmů, jenž potřebují divákovo otevřené srdce.(27.8.2011)

Výtečné drama klasického střihu stojí na skvělém scénáři (adaptace románu W. Somerseta Maughama) a báječné ústřední herecké dvojici. Naomi Watts i Edward Norton tenhle film i produkovali a muselo jim být tudíž jasné, jak skvělou příležitost tato látka nabízí. Proměna, kterou oba hrdinové projdou, je velmi důvěryhodná i divácky vděčná. Člověk s nimi doslova dýchá stejný vzduch a vnímá jejich pocity, chápe je a fandí jim. Překrásný film.(24.3.2007)

Ed Norton definitivně zvládne zahrát všechno. Drsňáka, padoucha, blbečka i chytrého a upjatého doktora z Barevného závoje. Chemie mezi ním a Naomi Watts funguje po celý film, nejvíc právě ve chvílích, kdy se Walter svojí manželce mstí za její nevěru. Právě to napětí mezi nimi udrží vaši pozornost během celé té ne moc originální, ale milé story. Tohle je pravá filmová romantika, ta ingredince navíc. Čína, britský přízvuk a cholera jsou tu jen pozadí.(31.3.2009)

Moc hezký. Jedinými znalými tanečníky na parketu jsou neuvěřitelně dobří Norton a Wattsová, kteří dle krásných songů filmem proplují bez sebemenšího zaváhání, ladně, přesvědčivě a s obrovským hereckým rozpětím a přehledem. Dění mezi nimi působí zcela nenuceně, včetně dialogů, paradoxně nejsilnější filmové pasáže jsou ty bezeslovné. Na jejich různorodý vztah je prostě radost pohledět a s velkým zájmem jsem pozoroval jeho vývoj, ačkoliv děj byl více méně předvídatelný. A to je asi také největší slabina filmu. Závěrečná píseň je opravdu dojemná, poslední scéna klišovitým Walterovým zadostiučiněním. Obrazně řečeno: John Curran vyložil na stůl dvě esa a divák, ať už se dívá pod jakýmkoliv úhlem, si před tímhle trumfem jednoduše sedne na zadek. 22,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(27.12.2007)

Moc pěkný film s bezchybnými výkony dvou hlavních představitelů má jedinou výtku: jak příběh postupuje kupředu, věřil jsem ústřednímu páru tu ochotu zůstat i přes postup zhoubné nemoci v postižené oblasti čím dál méně. Radši ani nezmiňuji scénu, ve které se SPOILER dokonce Norton jakoby "naschvál" úplně zbytečně nakazí, nebo v níž oba "manželé" s chutí a provokací pojídají neupravené jídlo KONEC SPOILERU. Ale budiž, ono to stejně i s těmito nedostatky svižně odsýpá, je to dojemné, napínavé a s pěknými lokacemi. Na konci i nějaká ta slza ukápla, a v závěru tak lze jen konstatovat, že Barevný závoj je krásný romantický film.(6.7.2009)

• - Barevný závoj vznikl jako první hollywoodský film celý v Číně, a to dokonce včetně záběrů z Londýna. (Cherish)

• - Film pomohla financovat čínská produkční firma. Zato měla dohled nad scénářem a zakončením filmu. Čínský partner se totiž obával toho, jak bude ve filmu ztvárněno povstání během čínské revoluce a také oběti cholery. Žádal, aby tyto části byly zredukovány, ale Edward Norton a John Curran s tím nesouhlasili. Nakonec bylo ale asi 38 vteřin stopáže vystřiženo. (HappySmile)

• - Film byl původně připraven pro společnost Yari´s Stratus Film, ale když její manažer Mark Gill přešel k Warner Independent, vzal projekt s sebou. (HappySmile)