Barevný závoj

The Painted Veil

Farebný závoj

Drama / Romantický

USA / Čína / Kanada, 2006, 120 min

Režisér nám v prvej polovici pohriechu nedovoľuje dotknúť sa postáv a podľahnúť emóciám príbehu, je rovnako nedospelý ako jeho ženská hrdinka. Tento handicap sa však časom uvolní a s umúdrením Naominej postavy začína z plátna prekvitať pôsobivá komorná dráma o zbližovaní sa dvoch rozdielnych ľudí na konci sveta. Tiež škoda skratkovitého záveru, ktorý si zaslúžil hlbšie precítenie. V zásade ale ide o peknú filmovú pohľadnicu z exotických kútov, síce rýchlo prešumiteľnú a nedosahujúcu epickosti hollywoodskej veľkovýpravnej elity, vnútorne však dobrosrdečnú a autorskú. Podobne autorskú, ako sú posledné, domáce počiny Austrálčana Phillipa Noycea (RABBIT-PROOF FENCE). Naomi slúži dobre, ale hlavou a motorom filmu je (opäť) Edward Norton - hoci je na plátne podstatne menej ako ona. P.S. Ďalší krásny soundtrack hollywoodskeho nováčika Alexandra Desplata.(17.5.2007)

85% Moc pěkně natočenej film. Mám s ním jediný problém, má dvojí tempo a začátek a konec se odehraje strašně rychle, přeskočí některé dějové momenty a divák tápe, jestli už k tomu došlo. Skoro jako by to někdo vystříhal. Naopak je ve filmu velká spousta pomalých záběrů krajiny, nutno ale dodat, že jsou krásné a mají své místo. Ale trochu mi ani neseděl Norton do hlavní role, typově se tam moc nehodil. Zato Naomi je vyborna, i kdyz vzhledově místy působí jako duplikát Nicole Kidman.(8.11.2012)

• Beastmaster4

Nudný a herecky nepřesvědčivý film o lásce, pro jejíž naplnění si musí Kitty (Naomi Watts) a Walter (Edward Norton) nejdříve projít peklem epidemie cholery v Číně. Od Nortona jsem nečekal nic, ale od Naomi Watts ano, bohužel jsem se u ní zklamal. BAREVNÝ ZÁVOJ stojí na bezduchých scénách, teskně zoufalých dialozích a tak nějak bokem zabrané epidemii cholery. Nejzajímavější byly možná ty scény, ve kterých se obě hlavní postavy nechaly těmi čínskými chudáky nosit na nosítkách jak nějací egyptští faraoni, v tu chvíli byli na ránu :-D....Patos jak fík tomuhle filmu nikdo neodpáře - dvě hodiny blábolů a nudy.(21.2.2012)

Smutné a citlivé drama, průměrně zpracované. Předvídatelný a táhnoucí děj, že v ničem prakticky nepřekvapí. Ale filmařsky zvládnuté dobře. Edward Northon a Naomi Watts odjíždí do Šanghaje. Jenže Kitty (Naomi Watts) si najde milence. Waltera (Edward Norton) nevěru odhalí a proto přijímá práci v čínské vesnici a sebou bere i Kitty. Tam se postupem času Waltr nakazí a umírá. ( Hodnocení: 6/10 )(17.4.2012)

Na jednu stranu smutné, ale hlavně citlivé, dojemné a velmi příjemné drama o dvou lidech, kteří se naučí chápet jeden druhého a vzájemně si odpouštět. Obsazení talentovaných herců Edwarda Nortona a Naomi Watts byla trafa do černého. Příběh je pěkně vyprávěn a za pochvalu stojí i hudba a kamera. Na pět to není, ale za zkouknutí to bezesporu stojí.....(7.2.2008)

• - Natáčení probíhalo v 800 let staré vesnici, kde život plyne jako před staletími. Nebyli v ní dokonce ani telegrafní sloupy. (Cherish)

• - Film pomohla financovat čínská produkční firma. Zato měla dohled nad scénářem a zakončením filmu. Čínský partner se totiž obával toho, jak bude ve filmu ztvárněno povstání během čínské revoluce a také oběti cholery. Žádal, aby tyto části byly zredukovány, ale Edward Norton a John Curran s tím nesouhlasili. Nakonec bylo ale asi 38 vteřin stopáže vystřiženo. (HappySmile)

• - Film se jmenuje podle stejnojmenné knižní předlohy z pera britského autora Somerseta Maughama. Ten svoji novelu pojmenoval podle úvodu sonetu, který napsal anglický básník Percy Bysshe Shelley. Sonet začíná veršem "Lift not the painted veil which those who live / Call Life". Původní literární dílo za sebou současně mělo již dvě zpracování. Vedle adaptace z 50. let i verzi z roku 1934. (Dont)