Audience (TV film)

Československo, 1990, 78 min

Jiří Menzel

Předloha:

Václav Havel (kniha)

Václav Havel (divadelní hra)

Ervín Sanders

Pavel Vantuch

Kostýmy:

Jana Zbořilová
  • WANDRWALL

Do této hry zahrnul Václav Havel své vlastní zkušenosti z doby, kdy pracoval jako dělník v trutnovském pivovaru. Hrdinou hry je zakázaný spisovatel Vaněk, který pracuje v pivovaru jako „přikulovač sudů“. Jeho nadřízený Sládek ho pozve do své kanceláře k rozhovoru. Jedná s ním přátelsky, spisovatel se však cítí nesvůj. Je vytržen ze svého prostředí, dělnickým zvykům /pití piva/ přivyká jen s obtížemi, kromě toho neví, jestli na něj jeho nadřízený nechystá nějaký podraz. Sládek mu dá zvláštní návrh - přesvědčuje ho, aby sám na sebe psal hlášení tajné policii. Vaněk odmítne, přesto že mu Sládek za to nabízí „ teplé místo ve skladu“. Ve hře jde mimo jiné o kritiku pokrytectví. A té byl V.Havel, jak se ukázalo plný. Rád pil, ale ve hře se tváří, že mu alkohol nic neříká...(9.6.2014)

Jojo, kde jsou ty starý piva! Vyšuměly, vyčpěly, pěna spadla, natočit TO (;o) nikdo mladej už tak neumí... Už zbyly jen ty hnědý lahváče, tak ještě že jsou (dnes už teda eurolahve, že...;-) aspoň pořád zálohovatelný... %-/ . . . Kohout už je na koni, Havel na nebesách, Gott mit uns, z Lanďáka je lajdák a Bohdalka... Rači nepomejšlet! . . . Jeden je z toho všeho hnedle smutnej. Ták Ferdinadéééé... Ále, nechme toho, už je to opravdu všechno na hovno... Howgh. - - - - - (Poprvé viděno tehdy porevolučně, hodnocení 10.09.2011 jako mnohé, komentář zde při smutečním repete na >audienčním prostoru< jako osmatřicátý - 18.12.2011)(18.12.2011)

Poslyšte, Ferdinande. Růže jsou červené, fialky modré, Václav Havel psal absurdní dramata a ty jsou holt absurdní. To jsou paradoxy, co? Vlastně ani nejsou, Audience je přesně tím čím měla být, ergo stěžovat si na absurditu Audience připadá mi absurdní. Avšak i na tak malém poli dokázal Václav Havel sdělit několik zásadních věcí a Josefu Abrhámovi se podařilo přesně vystihnout gesta a dikci Havla/Vaňka.(22.7.2013)

No čekal jsem něco zábavného, progresivního a zvláštního, dostalo se mi jen té progrese (na tehdejší dobu) a rozhodně té zvláštnosti. Zábavné to zas až tak nebylo, i když sledovat jak se dříve muselo žít je na dnešní dobu velmi interesantní. Rozhodně mi však v Audienci něco chybělo, nějaká ta třešinka, či dějový zvrat, abych mohl být spokojený, takhle mi to přijde sice malinko nadprůměrné, ale na 4 ani náhodou. Mimochodem vožrala a iňťouš byli fakt dobrý!(5.12.2006)

Občas si situace žádá, abych svůj kulturní život proložil také nějakým tím divadlem. Bez mučení se přiznám, že nejsem zapřísáhlým fanouškem a obdivovatelem Václava Havla. Toto představení se mi ovšem nesmírně líbilo. Na naprosto jednoduchém principu vystavěný "hospodský" dialog kritizující nešvary socialismu. Představení se mi zřejmě tolik líbilo i proto, že podobné hospodské debaty už člověk zažil tolikrát, že se s nimi krásně dokáže sžít. Politických narážek se do hodinové představení podařilo vměstnat opravdu spoustu. Jediným malinko smutným faktem zůstává to, že "systém vzájemné výpomoci" nebyl výdobytkem své doby, ale přenesl se i přes změnu režimu.(1.7.2018)

• - Sládek rozdělá celkem 14 piv. (Kulmon)

• - Actor´s Studio v New Yorku hru uvedlo 17. listopadu 1989. Představení viděli zástupci společnosti MJM Inc., a protože se jim líbilo, domluvili se a v lednu 1990 v Praze pod dohledem kamer konfrontovali své představení s nastudováním Jiřího Menzela. (triatlet)

• - 7. října 1989 vyšlo ve Společenské rubrice Rudého práva blahopřání k narozeninám Ferdinandu Vaňkovi z Malého Hrádku s podobiznou Václava Havla. (Kulmon)