Pod nadvládou zla

Dominion: Prequel to the Exorcist

Vyháňač diabla: Nadvláda zla

Horor / Thriller

USA, 2005, 117 min

„Pod nadvládou zla“ je film, který má gradující atmosféru a jsou zde momenty, které mohu duši hororového diváka potěšit, jenže celkově je to až příliš přímočaré a příliš se to snaží vytvořit oslí můstek pro „Vymítače ďábla“. Stellan to zachraňuje svým herectvím a svojí osobností, ale dál jak na průměr se tenhle film stejně nedostane. Chybí tomu potřebná tíživost a síla postav.(16.5.2014)

Překvapivě kvalitní pokračování série. Mysteriózno funguje skvěle, trochu ale pokulhává napětí. Několik scén je nesmyslně rozbito střihem. Vidět každou tu scénu uceleně, užil bych si jí víc. Závěrečné vymítání pokulhává nejvíc. Jednak ty křesťanské kecy už začínají působit směšně, jednak to není moc strašidelné. Vůbec mám pocit, že v poslední půlhodině je hodně vidět nedostatek peněz. Škoda. Kdyby šla do kin tahle verze, věřím, že by se peníze našly a celý film by byl ještě působivější. (Harlinovu verzi jsem neviděl a vidět nechci.)(6.11.2009)

• Derek

historia vzniku filmu je dost znama (ak nie staci si precitat recenzie na okolo) a pocit producentov potom co videli vysledny schraderov film, ze dominion by nemal sancu uspet sa ukazal ako opodstatneny. cely film sa nesie v pomalsom duchu (obcas to pomaha atmosfere, ale vacsinou to len nudi) a viac ako o sokovanie divaka, ide tvorcom o budovanie vnutorneho boja otca merrina so svojou stratou viery (tema podobne ako v last temptation of christ, ktore schrader adaptoval pre scorseseho). z tohto tematu by dobry reziser dokazal vykresat silne drama, alebo hrozostrasny horor, vysledny film je vsak len nuda a to i vdaka schraderovy ktory ma za sebou niekolko vynikajucich fiilmov tu vsak totalne zlyhal. stellan sa opat snazi (ako i v harlinovej verzii), ale zvysok hereckych vykonov je ako z ochotnickeho divadla a v momentoch ktore by mali vyvolat pocit uzkosti a strachu z pritomnosti samotneho diabla a zla film nedokaze nic vytazit a posoby miestami smiesne (cele zaverecne vymietanie a prepojenie ostatnych liniek ktore sa tiez odohravaju su ako vtip, alebo i merrinov sen ktory je ako z nejakej televiznej show zo 70. rokov )...(3.4.2013)

DOMINION dle mého nejvíce ubližuje kýčová "TV" produkce. Celkově bezkrevná záležitost, která je toho přímým důsledem je zde navíc korunovaná velmi slabými triky i maskami ( originál starý přes 30 let předbíhá prequel v tomto směru o několik koňských délek! ). Na druhou stranu mrazivý začátek vysvětlující přítomnost otce Merrina mezi vykopávkami slibuje mnohé a film obsahuje několik zajímavých míst. Jednoznačnou devizou filmu je pak výkon Stellana Skarsgårda, který mi jako mladší vydání Maxe von Sydowa maximálně pasuje. Už kvůli němu má cenu film shlédnout.(3.12.2009)

• eraserhead666

Opravdu, ale opravdu někdo natočil film a někdo jiný ho o rok později natočil prakticky celý znovu i s tím, že do hlavní role obsadil stejného herce, který ji hrál v tom filmu natočeném před rokem? Jako pohnutky filmařů mi jsou dost často u řiti, ale tohle je fakticky úlet. Nevím, zda je to kvůli tomu, že jsem o rok starší (a mnohem lepší) Harlinovu verzi viděl dřív, ale ač to má občas slušnou atmosféru, je tohle hodně slabší odvar. S mnohem více směšně digitálních úletů... Čím je to delší, tím je to nudnější.(6.4.2016)

• - Do role otce Merrina (Stellan Skarsgård) byl původně obsazen Liam Neeson. (Cheeker)