Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Nadpřirozené zlo přichází do archeologického naleziště v poválečné, Brity ovládané Africe. Nebo je narůstající počet úmrtí a hrůz dílem lidské bytosti? Otec Merrin viděl během války tolik zla páchaného lidmi, že se zřekl své víry i kněžství. Jako dozorce nad vykopávkami záhadného chrámu bude muset znovu nalézt svou víru, aby mohl bojovat s nepřítelem, který je nejen mazaný a nekompromisní, ale především nesmrtelný... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (61)

Morholt 

všechny recenze uživatele

Upřímně řečeno moc nechápu, co vedlo Schradera k tomu, aby natočil prequel k Vymítačovi rok po Harlinovi. Jasně, bylo by něco jiného, kdyby ho pojal úplně jinak, ale tady se nejenže jedná o stejně prostředí, ale i o takřka stejný příběh a stejné herecké obsazení. Takhle jsem věděl, jak to bude probíhat a nepřidaly tomu ani mizerné triky. Od Harlina se to vlastně liší jen vtělením samotného Satana, přičemž jeho vymítání bylo velice bídné. Kdybych tohle viděl jako první, nejspíš bych tomu pár procent přidal, ale takhle je to jen za 30. ()

eraserhead666 

všechny recenze uživatele

Opravdu, ale opravdu někdo natočil film a někdo jiný ho o rok později natočil prakticky celý znovu i s tím, že do hlavní role obsadil stejného herce, který ji hrál v tom filmu natočeném před rokem? Jako pohnutky filmařů mi jsou dost často u řiti, ale tohle je fakticky úlet. Nevím, zda je to kvůli tomu, že jsem o rok starší (a mnohem lepší) Harlinovu verzi viděl dřív, ale ač to má občas slušnou atmosféru, je tohle hodně slabší odvar. S mnohem více směšně digitálních úletů... Čím je to delší, tím je to nudnější. ()

Reklama

nash. 

všechny recenze uživatele

Mohl to být skvělý a děsivý příběh. Kdyby ve filmu zůstala původní nesestříhaná verze holandského prologu (doporučuji dohledat), která s citlivým divákem opravdu zamává, a kdyby Satan zůstal jen tušenou hrozbou v pozadí všech událostí. Takto totiž působí jako pouhý statista, který proti hrůzám páchaným lidmi nemá se svými lacinými pouťovými triky šanci vyvolat ani záchvěv strachu či děsu. ()

Omnibus 

všechny recenze uživatele

"Šutr sem, skála tam, puklina se otevírá... Co jen s knězem udělám, bez Boha mu duše zmírá." Co je peklo, to vím. Dvakrát ženatý... Ale nevím, co je to harlin. Rostlina, minerál, živočich? Hárající hyena, ďáblem posedlá? Nevím ani, jak se má správně vymítat, natož jak správně točit filmy o vymítání. Do náboženství jsem na základce nechodil a z geometrických útvarů to nad složitým pentagramem u mě na celé čáře vyhrává jednoduchý kosočtverec. Navíc, o film jsem v tv zakopl náhodou a očekával válečné drama o partyzánském odboji. Čili vymítáním nepolíben, ďáblem neinformován, bez náboženského zanícení a očekávání nějakého zázraku. Asi proto jsem si film užil na pohodu. Včetně křováka s oštěpem, vraždícího ve škole děti, aby "zastavil šíření křesťanského zla". Taky dobrý. Zkrátka černoši kvalitně černí a zaostalí až běda, bílí muži bílí, přímo sýrově bledí a konzervativní až pánbů brání, jak se na správné Angličany sluší. Nakonec nejlíp mi z toho vycházel náš Kníže temnot. Jako obvykle vlezlý (byť andílkovskou holčičku s gumovým krkem nepochopitelně vyměnil za ošklivého domorodého mentála), ale v podstatě ďábel hodný a sympaticky empatický. Morálně nezpůsobilého kněze niterně rozebral na mentální součástky, líp než psycholog a pak poskládal zpátky, jako nějaké flanďácké puzzle. Za to o jednu ateistickou hvězdu nadhodnocuji. Hyenám všeho druhu zdar! ()

tron 

všechny recenze uživatele

Hodnotím to o stupeň lepšie, ako "oficiálnu", o rok staršiu verziu od Rennyho Harlina, ale v konečnom efekte je to podobne zlé, len z iných dôvodov.Najlepšie na "alternatívnej" verzii je zákulisie. Pôvodne to mal režírovať John Frankenheimer a mladého kňaza Francisa mal stvárniť Ryan Phillippe. Potom Frankenheimer zomrel a Ryan bol odídený. Následne bol k réžii prizvaný William Friedkin a Merrina si mal strihnúť Liam Neeson. Ani z toho nakoniec nič nebolo a voľba producentov nečakane padla na ceneného scenáristu snímok Martina Scorseseho Paula Schradera (a nie príliš ceneného režiséra Mačacích ľudí s Malcolmom McDowellom). Postavy Merrina a Francisa boli definitívne obsadené Stellanom Skarsgårdom a Gabrielom Mannom a mohlo sa konečne začať natáčať. Po tom, čo padla posledná klapka, nastalo okolo projektu podozrivé ticho, na čo bolo producentmi vyhlásené, že Schraderova verzia je síce úžasne strašidelná, ale oni chceli niečo iné. Povedzme "komerčnejšie". Tomuto zvratu v kauze priznám sa dodnes nerozumiem. Ak od začiatku chceli Exorcistu poňať "moderne a cool", prečo na to najali chlapa narodeného v roku 1946, ktorý sa preslávil napísaním Posledného umučenia Krista? Nasleduje ďalší pozoruhodný twist: Schradera vyhodili a na jeho miesto dosadili Rennyho Harlina. To je muž, ktorý v 90. rokoch komplet zruinoval mega-štúdio Carolco jediným filmom (!). Rennymu treba priznať, že robil, čo sa dalo. Sekal, ťal do živého i mŕtveho, brutálne pretáčal, ešte brutálnejšie prestrihával, zastrihával, odstrihával, vystrihával a nastrihával. Niektoré Schraderove scény si nechal, pribudlo ale množstvo nových. Stellanovi sa nejakým zázrakom (asi sa silno modlil?) v projekte podarilo zostať, to sa ale nedalo povedať o Mannovi, ktorého scény boli z filmu kompletne vystrihnuté a dotočené nanovo, ale už s hercom Jamesom D´Arcym. Čo sa otca Francisa týka, došlo v oboch verziách k veľkej zmene - kým u Schradera mal k Merrinovi chladný vzťah, u Harlina ho obdivuje. Prekvapivo zostali zachované vojenské postavy Ralpha Browna a Juliana Wadhama. Toľko šťastia však nemala Clara Bellar ako Rachel: Harlin ju pre-obsadil Izabellou Scorupco (a aby bol krvák dokonalý, premenoval ju na Sarah). Cheche (Billy Crawford) je u Schradera domorodý úbožiak, ktorého sa Merrin ujme a on sa mu za to odvďačí „posadnutím“. U Harlina Cheche vôbec nie je! Je to trocha ako keby vo Vyháňačovi diabla nebola Regan (wtf). U Harlina je pre zmenu posadnutá lekárka. Ale dozvieme sa to až vo finále v rámci pokusu o šokujúci zvrat, keďže dovtedy sme boli v tom, že posadnutý je Cheche. Ten u Schradera vôbec nie je, čiže logicky tam nie je ani scéna, v ktorej ho „vymetajú“ domorodci. ()

Galerie (18)

Zajímavosti (2)

Reklama

Reklama