Pod nadvládou zla

Dominion: Prequel to the Exorcist

Vyháňač diabla: Nadvláda zla

Horor / Thriller

USA, 2005, 117 min

Alternativni verze k Exorcist: The Beginning. Je to cele realnejsi, syrovejsi a mene pritazene za vlasy, nicmene otazkou je, zdali je to u filmu podobneho charakteru dobre. Osobne preferuji spis puvodni verzi s vymakanymy audio/vizualnimi kolazemi a ultra posedlou girl, nez tuhle relativne poklidnejsi a rozumnejsi verzi s dabelskym kriplem. Jinak lokace v africe, vcetne hlavniho chramu, nekteri herci, vcetne hlavni role jsou identicke, takze pravdepodobne take zalezi, ktera verze je spatrena jako prvni, protoze ta druha bude mit vzdycky jakysi element repetitivnosti. Na prumeru se to ale jeste udrzelo a stoji to za videni. 5/10(29.7.2008)

Mohl to být skvělý a děsivý příběh. Kdyby ve filmu zůstala původní nesestříhaná verze holandského prologu (doporučuji dohledat), která s citlivým divákem opravdu zamává, a kdyby Satan zůstal jen tušenou hrozbou v pozadí všech událostí. Takto totiž působí jako pouhý statista, který proti hrůzám páchaným lidmi nemá se svými lacinými pouťovými triky šanci vyvolat ani záchvěv strachu či děsu.(3.4.2010)

DOMINION dle mého nejvíce ubližuje kýčová "TV" produkce. Celkově bezkrevná záležitost, která je toho přímým důsledem je zde navíc korunovaná velmi slabými triky i maskami ( originál starý přes 30 let předbíhá prequel v tomto směru o několik koňských délek! ). Na druhou stranu mrazivý začátek vysvětlující přítomnost otce Merrina mezi vykopávkami slibuje mnohé a film obsahuje několik zajímavých míst. Jednoznačnou devizou filmu je pak výkon Stellana Skarsgårda, který mi jako mladší vydání Maxe von Sydowa maximálně pasuje. Už kvůli němu má cenu film shlédnout.(3.12.2009)

Schraderova verze vymítače je oproti verzi Harlina velice střídmá, neobsahuje zdaleka tolik akce ani speciálních efektů, je méně krvavá, trochu zdlouhavá a celá tak nějak tíhne ke stylu 80.let. Kamera a kulisy jsou pěkné. Základní myšlenka obou filmů je stejná, ale rozdílů je móře. Harlinově překombinovanější verzi jsem dal *** a této, po všech stránkách jednodušší, ale o něco sympatičtější, dávám stejně.(13.2.2007)

„Pod nadvládou zla“ je film, který má gradující atmosféru a jsou zde momenty, které mohu duši hororového diváka potěšit, jenže celkově je to až příliš přímočaré a příliš se to snaží vytvořit oslí můstek pro „Vymítače ďábla“. Stellan to zachraňuje svým herectvím a svojí osobností, ale dál jak na průměr se tenhle film stejně nedostane. Chybí tomu potřebná tíživost a síla postav.(16.5.2014)

• - Do role otce Merrina (Stellan Skarsgård) byl původně obsazen Liam Neeson. (Cheeker)