Pod Kančendžongou je ich domov

Dokumentární / Krátkometrážní

Slovensko, 1998, 26 min

Pavol Barabáš

Tibet je jedno z najúžasnejších miest na zemi. Je to krajina s neuveriteľným kultúrnym a náboženským dedičstvom, ktoré aj napriek vplyvu západného - moderného sveta a čínskej kultúrnej revolúcií, pretrváva dodnes. Pavol Barabáš natočil o tejto kultúre a o ich spôsobe života, ktorý je zároveň aj ich náboženstvom niekoľko dokumentov. Tento nám umožňuje spoznať základné pravidlá budhizmu rovnako ako aj spôsob života ľudí, ktorý tomuto náboženstvu veria. Pokora a jednoduchosť, spojená s duchovnou čistotou a symbiózou s prírodou, umocňujú harmóniu, ktorú Pavol Barabáš prezentuje cez pohyblivé obrázky. Tento dokument je poctou všetkému čomu ľudia obývajúci Tibet veria.(30.10.2011)

Pre mňa to bol ďalší výlet do tajov národov okolo Himalájí. Opäť jednoduché spracovanie duchovna tamojších ľudí, či ich života, pár zaujímavých zamyslení, no zapamätateľných vecí sa tu nezdá byť veľa, proste oddychová záležitosť a vec na krátke odreagovanie sa pre ľudí žijúcich v hektike takzvanej Západnej konzumenej spoločnosti.(2.1.2014)

Dokument o ľuďoch, ktorí vzbudzujú rešpekt, poľutovanie a obdiv ...to v akých podmienkach dokážu byť spokojní a šťastní posúva tento dokument na vyšší piedestál...(23.12.2007)

Človek je nešťastný vtedy, keď žije v nesúlade s prírodou. A pokiaľ človek nežije harmonicky, je to preto lebo sa nenaučil prijímať svet taký aký je. Svet okolo nás nie je dobrý alebo zlý. Svet v nás je príčinou toho ako vonkajší svet vnímame a ako tento na náš vnútorný svet dolieha. BUDDHA(5.12.2010)

Podle mě je škoda, že nevznikl delší a monstróznější projekt, který by spojoval dohromady tento dokument a 80 metr pod vrcholem. Několik informací a záběrů se v těchto dvou dokumentech opakuje. Sice jich bylo jen nepatrné množství, ale na to jak je tento dokument krátký, tak to můj požitek trochu snížilo. Jsou z jedné oblasti, i když na druhou stranu musím uznat, že jsou o něčem jiným a nehodilo by se to, ale jen mě to napadlo. Jen škoda délky dokumentu, jelikož záběry a vyprávění jsou na vysoké úrovni, tak jak jsme u Pavola Barabáše zvyklí. Moje hodnocení: 70%(20.6.2010)