Budhistický Ladakh

Dokumentární / Krátkometrážní

Slovensko, 1996, 18 min

Pavol Barabáš

Jedná se o standartní dokumentární film. To co mu přidává hodnotu jsou zbáběry z budhistických oslav, které působí téměř exkluzivně. Jinak ve filmu není nic nevídaného.(23.9.2006)

Zatiaľ asi najslabší Barabášov projekt, pretože som od neho zvyknutý na neznáme prostredia, fascinujúce kultúry, nebezpečné výpravy. Téma budhizmu, Tibetu a celkovo tejto kultúry je už dostatočne prebádaná a pre moje oči už nie tak lákavá, ako jeho ostatné cesty. Vďaka umiernenej stopáži však nestihne nudiť.(2.3.2008)

V kontexte fantastickej Barabášovej tvorby je Budhistický Ladakh slabším počinom, hoci nesporne zaujímavým. Niektoré myšlienky a obrazy mi pripomenuli Mustang, ktorý je na tom kvalitatívne neporovnateľne lepšie..(23.12.2007)

Film, ktorý nás zavedie do príbytkov posledného Tibetského budhistického mesta, do kláštorov, kde sa ľudia modlia za celý svet, a na budhistické slávnosti, kde mnísi bojujú zo zlými duchmi. Budhizmus je náboženstvom, ktoré je podľa môjho názoru veľmi úzko späté s Barabášovou tvorbou, hlavne preto, lebo pri svojej najväčšej vášni - horách, navštívil Himaláje niekoľko krát. Spôsob akým ho zobrazuje a ako o ňom hovorí je dôkazom úcty k tomuto učeniu a filozofií, ktorá sa chtiac nechtiac spojila s jeho životom. Dôkazom sú jeho dokumenty.(29.10.2011)

Som až prekvapený, ako mohol niekto niečo také ako šírenie budhizmu dnes, predpovedať pred toľkými storočiami, ako je to možné a chcel by som vedieť reakcie nejakých kresťanských teológov, lebo proroci v iných náboženstvách sú zvláštna záležitosť. Každopádne celkom zaujímavé zamyslenia nad životom tu boli, no akosi mi to nešlo dokopy s tým sebatrýznením a nekonečnými akože modlitbami. Budhizmus je zvláštny, tajomný, no a Barabáš nám opäť ponúkol iba také jednoduché nahliadnutie do tohto sveta, je dosť možné, že si zvyšok necháva na iné a podobne krátke filmy, no zas z iných oblastí.(2.1.2014)

On by to byl moc hezký dokument, kdyby Barabáš zase arogantně nepřiznal, že natáčel některé scény i přes jasný zákaz. Znovu tak ukazuje, že touha po senzaci(maskovaná a ospravedlňovaná jako záznam pro další generace) je pro něj důležitější než respektování přání a pravidel těchto lidí. Barabáš má plnou hubu keců o kráse a štěstí zdejších lidí a o vyprázdněnosti zápaďáckého materialismu, ale ve své honbě za záběry (které ho jistě vyšvihnou výše v "profesní hře") sám neumí pochopit, že některé věci prostě musí zůstat skryté aby se z magie nestal pouhý obchodní artikl.(9.8.2014)

krasa...s akym pokojom,dusevnym vyrovnanim a vierou v nieco...tu dakazu ludia zit. Ziadna zavist,ziadne osobne rozbroje,...ale len zivot pokoja a vlastneho vyrovnania,lebo "zivot okolo nas nie dobry alebo zly...To zivot v nas je pricinou toho,ako ten vonkajsi svet vnimame" a kedze oni veria v DOBRO...tie zaporne stranky zivota sa potom u nich dostavuju do popredia len z mála...co sa o nasom sposobe zitia povedat neda.(8.3.2008)

Budhismus, modlitby, meditace, slavnost, lámové, sebemrzačení (málo) a životní styl lidí v indickém Ladakhu. Zajímavé.(8.5.2007)

Tu krásne vidieť začiatky barabášoviek. Začiatky čo pre iných z nás sú možno aj vrcholné štádium tvorby. Opäť zaujímavá reč nad ktorou rozmýšľame a nevieme si odpovedať samy. Kto je šťastnejší? Kto má väčšiu radosť zo života? "Civilizovaný" človek by sa už v živote nezačlenil do tibetského života, nepochopil by to. Tibeťan by nepochopil náš unáhlený, nezmyselný, zákerný skôr nepochopený životný štýl a myslím, že takýto čistý človek by umieral medzi nami. Mohol by mať akékoľvek majetky, alebo financie. Hodnotový rebríček sa ťahá do neba a prírody. U nás sú to len akési blúdne cestičky medzi mrakodrapmi a nedošli do konca, do vyvrcholenia konca šťastia. Sme nepochopený a totálne odlišný. Toto všetko som pochopil a uvedomil si vďaka dokumentom, ktoré ponúka Pavol Barabáš. Dúfam, že som to pochopil správne!(28.4.2011)

V podstate ďalší Barabášov film s budhistickou tématikou, tentoraz však obohatený o zábery z dvojdenného festivalu...(23.5.2010)