Za hranicami tmy

Ivica Barabášová

Zvuk:

Martin Merc

• Marek1991

Mierne priblíženie života jedného nevidiaceho športovca, jeho pohľadu na život, no v celku nič hlbšie a obšírne, iba jednoduché posolstvo.(2.1.2014)

• Radko

Slepý muž, športovec (lyžuje, strieľa, hrá kolky) hovorí o vyrovnaní sa s následkami dávneho úrazu, kedy prišiel o zrak aj o čuch. Kamera pri tom zaznamenáva nielen jeho obdivuhodný výstup na najvyššiu slovenskú horu. Rozprávanie o nezahadzovaní flinty do žita, o prežívaní túry, o prekonaní bariér tmy, je doplnené zábermi jednonohých lyžiarov, nevidomých strelcov a pod. Pridané obrázky, vzhľadom na dĺžku dokumentu, narušili jednoliatosť sledovania náročného výkonu vo vysokohorských podmienkach. Všeobecné poukázanie na problematiku invalidov týmto spôsobom v dokumente o individuálnom výkone nebolo potrebné, a to napriek obdivu, ktorí si postihnutí športovci všeobecne zaslúžia.(14.8.2005)

Sranda. Ja ako zdravý človek nemám v sebe ani štipku odhodlania a chcenia, ako má tento pánko. Obdivujem takýchto ľudí za to, že sa nezlomili a pasujú sa s nepríjemným osudom ako sa len dá.(10.3.2008)

Za hranicami tmy je príbeh človeka, ktorému osud pripravil ťažké chvíle a ktorý aj napriek tomu dokázal stále hrdo kráčať životom, užívajúc si ho plnými dúškami. Pavol Barabáš je tu viacej štylizovaný ako v iných svojich dielach. Dramatická hudba dotvorená o scény zo závodov hendikepovaných je úžasnou ukážkou ľudskej sily a schopnosti ísť ďalej. O tom je vlastne aj tento film. Pavol Barabáš vždy znázorňoval obyčajných ľudí, ktorých spája túžba prekonávať samých seba a svoje schopnosti. Hlavne čo sa týka prírody. Za hranicami tmy slúžia ako zamyslenie sa, či žijeme skutočne svoj život správne. Aj napriek štylizovanosti mi to nevadilo, lebo to rovnako ako všetky Barabášové filmy má peknú myšlienku, na ktorej je postavený celý koncept rozprávaného.(29.11.2011)

Smutne...a este o to viac...ked take nestastie ma prave ten...ktory bol narodeny pre "hory" a zitie v nich.(6.3.2008)

Úžasný príbeh o tom, že bojovať treba za každú cenu, aj keď sa zdá, že je všetko stratené. To, čo dokáže takmer úplne slepý človek je priam neuveriteľné. Lozí po horách akoby sa mu nič nestalo. Fakt klobúk dole.(9.7.2010)