80 metrov pod vrcholom

• USA 80 Metres Below the Summit
všechny plakáty

Kančendžonga. Jedna z nejtěžších himalájských osmitisícovek. Není to jen výška, která brání horu, ale i počasí, strmost všech jejích stěn, chráněných před odvážlivci obrovskými lavinami a ledovými bariérami. Film 80 metrů pod vrcholem vás zavede na dobrodružnou cestu horolezců na třetí nejvyšší horu světa a otevře Vám cestu do Himalájí. Možná ve vás probudí obdiv k dílu přírody i k lidem a pochopíte, proč mají hory tak rádi. (oficiální text distributora)

nunka

V roku 1997 Pavol Barabáš rozhodne nebol tam, kde je teraz. Aj keď komunikácia medzi horolezcami bola miestami nezrozumiteľná (za to autentická), príroda neskutočne hypnotická a možno plány nevyšli podľa pôvodného zámeru, dokument má svojské čaro. Ak by bolo možné, len poslednú scénu by som ohodnotila samostatnými ***** . ()

jojinecko

Ako spomenula Nunka, v 1997 ešte nebol Paľo takým zručným filmárom a ani po technickej stránke 80 metrov nepatrí k tým naj Barabášovkám (hoci laťka je samozrejme stále nesmierne vysoko). Tá samotná príroda, ľudia a všetko okolo toho je ako vždy fascinujúce a preto je aj tento dokument (ako to u Barabáša býva vždy) zážitkom a možnosťou sa aspoň na chvíľu preniesť niekam inak. ()

Marze

Dokument má klasickou strukturu těchto výstupů. 16 tisíc dolarů za výstup bude asi po 23 letech již více. Nevěděl jsem, že 8 tisícových vrcholů Kančendžongy je několik a horní třetina je často bičována silnými větry s blízkého oceánu a sněhovými bouřemi. Mě by tohle vůbec nelákalo. Pobavila mě hláška horolezců "Zítra to není žádné vážné lezení, takový zimně- Tatranský kurs. Pěkné mapky výstupu a výhledy. ()

ethos

Zase skvely dokument od Barabasa. Nie som moc outdoorovi typ, ale tieto expedicie ma uplne fascinuju. Trosku mi na tom to filme vadilo, ze kamera nemohla byt vsade vzhladom na podmienky, ale tak to sa urcite neda vycitat tvorcom, ale mozno prave preto sa mi pururambo a 118 dni zajati ladu pacili o nieco viac, ale len o nieco. ()

ScarPoul

Myslím si, že snom každého jedného horolezca je zdolať čo možno najviac vrchov. S pokorou zdolať prírodu, pomeriť si s ňou svoje sily a dokázať aj napriek značnej nepriazni počasia, dôjsť do cieľa. 80 metrov pod vrcholom je príbeh, mapujúci snaženie slovenskej expedície, ktorá sa snaží pokoriť jeden z najťažších vrchov sveta - Kančendžongu. Film je subjektívnym dokumentom. Pavol Barabáš sa snaží ako tvorca a kameraman vtiahnuť diváka do diania a ponúknuť mu tak novú skúsenosť, ktorý by normálne nezažil. Nie je to ešte jeden s tých Barabášových dokumentov, ktorým sa to darí podstatne ľahšie, ale rozhodne si nájde svojich fanúšikov. Je to hlavne príbeh o parte nadšencov, ktorý boli veľmi blízko k dosiahnutiu svojho sna, ale neuspeli. Barabáš sa snaží zachytiť celý priebeh od príchodu a počiatočného nadšenia, cez kultúrne zvyky obyvateľstva až po snahu dostať sa na vrchol a následne na priznanie si porážky. 80 metrov pod vrcholom je jeden z mnohých Barabášových dokumentov, ktoré sa snažia predať posolstvá o miestách, na ktoré civilizovaný človek nevkročí ak na to nemá dobrý dôvod, alebo ak ho nevedie niečo vyššie. A práve preto sa stáva exotickou, ale hlavne osobnou výpoveďou, ktorá s tohto filmu robí niečo viac, než len dokument. ()