118 dní v zajatí ľadu

• angličtina 118 Days in the Captivity of Ice

Veľký klinec - tak nazývajú Eskimáci Severný pól. Odjakživa ako mocný magnet k sebe priťahoval odvážnych dobrodruhov. Po jeho dobytí sa najväčšou výzvou pre polárnikov stal prechod z Ruska do Kanady cez Severný pól bez leteckej podpory - športovo, len vlastnými silami. Reinhold Messner ho označil za najväčší problém Arktídy. Slovensko-ruská štvorica polárnikov štartovala zo Severnej zeme - z miesta najväčších zím, hojného výskytu ľadových medveďov a silného driftu. Severný pól dosiahli po 75 dňoch. Od tejto chvíle začali zápasiť nielen s neustálym protiprúdom ľadových krýh, ale aj s množstvom otvorenej vody a veľkými výkyvmi počasia. Filmový príbeh 118 dní v zajatí ľadu vás vtiahne do neuveriteľného príbehu, aký môže poskytnúť len dobrodružný život polárnikov. (K2studio)

WANDRWALL

Za zážitky je třeba cestovat, a vypravovat se do takových končin poznat sebe a tuhle planetu je pro člověka pořádný příval poznatků hlavně o sobě samém... ()

tron

„Odmenou im je takmer mystický pocit spriaznenosti s prírodou. Je ich očistou uprostred života. Znovuzrodením. Práve ono im pomáha uvedomiť si zmysel a pravé hodnoty života.“ Jeden z prvých „barabáš-filmov“ (konkrétne tretí) pojednáva o expedícii z Ruska cez Veľký klinec do Kanady a o ľuďoch, ktorí vedeli do čoho idú (približne). O nepokojných dobrodruhoch, chápajúcich, že ľudská duša nepozná hranice. ()

JANARYBA

To co tam ti Chlapi předvádí, to už není jen sportovní výkon - to je šílené hazardérství na hranici smrti. Klobouk dolů i před všemi jim podobnými..... ()

kinej

Na tenhle film jsem se díval v létě, v teple. Přesto mě z něj záblo. Tentokrát Barabáš jen stříhal, ale to nevadí. Autenticita charakteristická pro vešekré jeho dílo je i zde úplně stejná. ()

nunka

Uchvátné niečo!!!5* režisérovi,5 a pol* za herecké výkony:) a bezkonkurenčne môj najväčší obdiv patrí kameramanovi Ivanovi Kužilevskému. Ten totiž v brutálnych podmienkach urobil neskutočne oceneniahodnú prácu...fakt macher, že v okamihoch na hranici prežitia sa mu podarilo zachytiť neopakovateľnosť okamihu, krásu a drsnosť prírody, ktorá sa skutočne nemaznala so žiadnym členom štvorčlennej adrenalínovej výpravy. ()

dr.horrible

Valušiak je náš najslávnejší polárnik, a možno mu Travelistan tento rok vyfúkol dobytie južného pólu, vždy to ale bude on, kto v 90.kach v Arktíde slopal vodku, lol. ()

Frajer42

Ačkoli mám zimu rád, tak tuhle výpravu bych si rád nechal ujít. Opravdu extrémní cesta na severní pól. Hazard se životem v teplotách pod 40 stupňů Celsia. Za sebou zapřáhnuté těžké saně obsahující životně důležité věci a všude kolem ledová pustina, kterou oživují jen hladoví lední medvědi. Záběry z této výpravy byly excelentní a krásně diváka vtáhly do děje, kdy se cítil jako pátý člen výpravy, ze které nejde odtrhnout oči. 118 dní nekončícího utrpení v ledovém pekle. [90 %] ()

Tomco

Občas sa na STV2 vyskytne zaujímavý dokument od ktorého človek nemôže odtrhnúť oči. Tento je práve jeden z nich. Úmorná cesta v kritických podmienkach, prakticky na hranici zvládnuteľnosti. V teple obývačky sa na to pozerá celkom dobre :). ()

Marze

Velké černobílé ticho by mi nijak nelákalo a je pro mě záhadou, proč ta pánská jízda za sebou ty dvoje saně táhne. Dokument je příjemně vousatý. Cílem cesty je tedy ta útrpná cesta sama? Nebo je v cíli v Kanadě na ostrově něco zajímavého? ()

Nettrass

Po tomhle filmu jsem úplně vyřízený. Všechno jsem jim pomáhal tahat, mrznul s nimi a asi 5x padal pod led. Fakt hustý. Mají můj obdiv. Myslel jsem, že mám něco za sebou, proti nim jsem slabej béčkovej odvárek. ()

jojinecko

Jeden z naj dokumentov, čo som kedy videl..Ak nie najlepší...Kameramanovi minimálne postaviť sochu v jeho rodnom meste!!!:) Skalp dolu pred jeho prácou a všetkými členmi výpravy detto!!! ()

ScarPoul

118 dní v zajatí ľadu je dokumentom, ktorý mapuje úsilia 4 ľudí zdolať pohybujúcu sa ľadovú plochu a dostať sa po nej z Ruska, cez severný pól do Kanady. Máme možnosť vidieť tuhé mrazy, topenie ľadu a cestovanie po kryhách, ľadových medveďov, úbytok potravy, a scenériu Arktídy. Aj keď je to expedícia na ktorej sa Pavol Barabáš nezúčastnil, vytvoril na základe 19 hodinových materiálov 56 minutový dokument, ktorý je na expedičnom poli raritou. Nehostinné podmienky a sila ľudského ducha tu dostala obrovský priestor. Ako divák som mal možnosť prežívať s dobrodruhmi každú jednu prekážku a prinútilo ma to rozmýšľať, či by som ja niečo také zvládol. Tieto otázky na ktoré som si sám dával odpoveď robia s tohto filmu niečo viac než len záznam cesty, ktorá sa na všetkých zúčastnených podpísala. Je to film, ktorý sa oplatí vidieť a ktorý ma v sebe aj vďaka Barabášovi a aj vďaka prostrediu a schopnosti kameramana zachytiť ho v takej miere v akej ho zachytil, drsnosť, poetickosť a krásu. ()

Marek1991

Úvodný citát od sira Henryho Shackletona naznačoval, že sa bude jednať o niečo výnimočné, no z výsledku som bol milo šokovaný. Jeden z najlepších Barabášových filmov, ktorého sa účastnili traja Rusi Vladimír Čukov, Ivan Kuželivskij a Valerij Kochanov a náš Peter Valušiak, ktorí spolu dokázali niečo, čo zatiaľ nikto a to prejsť z Ruska do Kanady cez Severný pól športovo vlastnými silami bez leteckej podpory. Za ich heroické výkony pri tomto svetovom športovom výkone by si zaslúžili, aby sa nich nezabudlo, no nie len preto dávam tomuto filmu plný počet. Tam toho prakticky nebolo čo filmovať a to, čo nám priniesli, ako sa to opísalo, tá krajina, ale aj ich dennodenné starosti a takmer žiadne radosti, celú tú výpravu, tak to bolo úchvatné. Ja som spokojný, čo táto slovanská výprava s vybavením aj od firmy Trek Sport, ktorá kedysi fungovala aj v mojej dedine, dokázala. Film z toho je zhmotnený zážitok pre budúcnosť. ()

Z0oMb3E

Hľadám dobrovoľníkov pre nebezpečnú cestu. Nízka mzda, krutá zima, kruté hodiny v úplnej tme zaručené. Návrat neistý. Uznanie len v prípade úspechu. sir Henry Shackleton. ... Čo človeka núti siahnuť až na dno svojich fyzických či psychických síl? Čo núti riskovať svoj vlastný život či ho zveriť do rúk niekoho iného? Odpoveď je pocit, že som spravil niečo jedinečné, niečo čo predo mnou nedosiahol ešte žiadny človek. Pavol Barabáš vie ako obrúsiť surový práve vyťažený diamant a vie ako ho premeniť na nádherný žiariaci klenot. Vie sa vcítiť do kože aktérov i keď nieje priamym členom expedície. A čo je dôležitejšie, vie všetky tie silné emócie telepotrovať cez obrazovku priamo na diváka. Silné rozprávanie podfarbené dojímavou hudbou, heroickými výkonmi skutočných ľudí a romantické pohľady na silu prírody. Najväčšia vďaka za dokument však patrí nenápadnemu hrdinovi Ivanovi Kužilevskému, ktorému sa podarilo získať skutočne nádherné obrázky a zachytiť mnohé situácie nehľadiac na vlastnú únavu bezpečnosť či pohodlie. Viac takýchto klenotov! ()

esopesokeso

Tak pešo by som cez arktický oceán nikdy nešiel, ani keby ma čakala na severnom póle nadržaná Afrodita pri párnej saune. Človek ked vidí, ako psychopati kráčajú s lyžami po kryhách v oceáne a prekračujú dvojmetrové "rieky", tak mu je až slabo. Stačí menšia chyba a spadnete so sánkami do kilometrovej hĺbky.Občas môžete putovať na plaviacej sa kryhe, a ste ešte viac vzdialený od cieľa, ako po 14 hodinovom putovaní v mínus 60 °C so 100% vlhkosťou vzduchu.Pavol Barabáš zrejme dobre vedel, prečo na výpravu na severný pól nepôjde, a bude film v štúdiu radšej strihať.. ()

corona

Neskutočný dokument a neskutočný výkon!!!! Ja by som tam neprežila asi ani jedeň deň a oni ich prežili 118. ()