Amazonia vertical

Auyan Tepui... Najväčšia stolová hora Amazónie... Indiáni veria, že na jej vrchole sídlia démoni... Beckovi Ondrejovičovi sa podarilo prejsť prvý kompletný prechod hory. Jej vertikálne línie mu tak učarovali, že sa pod horu vrátil aj s priateľmi, aby vyliezli nikým nedotknutú panenskú stenu. Amazonia Vertical - film o sile prírody a dobrodružnom objavovaní strateného sveta. Film, ktorý osloví tú krehkú časť v nás... (oficiální text distributora)

POMO

Pútavý "home made" (digitál) dokument o putovaní skrz pralesy, o ktorých by ste povedali, že sú človeku nedostupné. Jednoduché, na nič sa nehrajúce dobrodružstvo v spoločnosti obyčajných chlapíkov a s jednou excelentnou lakačkou. ()

T2

Neskutočné absolvovať takúto dobrodružnú výpravu do nedoknutej krajiny v extrémnych podmienkach, komentár a dokument na slušnej úrovni. /55%/ ()

tron

Ďalšia kvalitná (ako inak) barabášovčina, tentokrát o hore, na ktorej sídlia zlí démoni a na ktorej skvele chutí bošácka slivovica. Šialenci z K2 znova v akcii alebo Čo robiť, ak máte radi trocha adrenalínu a bitka na beckovskej diskotéke ním pre vás nie je. V mojich očiach zatiaľ najslabšia barabášovčina (predsa len, veci ako PURURAMBO či TAJOMNÉ MAMBERAMO sú PURURAMBO či TAJOMNÉ MAMBERAMO), ale stále dokumentárno-expedičný nadpriemer. ()

Faidra

Nemusíte vyrůst v kraji, kde se nalézá víc skalních měst než betonových a znát stupně lezecké náročnosti dřív než abecedu, aby vás výprava do ztraceného světa (kéž zůstane navždy ztraceným pro turistické výpravy), objevující Doyleovy přežívající dinosaury v očích plazů a zlé démony z Auyan Tepui v očích lidí věznících to nejvzácnější ze svého dědictví, uhranula. Ale asi budete v takovém případě zírat, nedýchat, snít a opravdu, ale opravdu jen maličko závidět o něco víc. ()

Jara.Cimrman.jr

"Ak čln pred nami našli indiáni, zvýšili by tým šance pralesa prehnať nás svojim živinovým reťazcom." Obdivuju tyto lidi, kteří se seznámili s Auyan Tepui osobně. Mně to stačilo od obrazovky a jelikož jsem přitom nemusel svádět boj s výškami, hady ani jinou havětí, tak jsem si našel čas na připomínky. Mně totiž neseděl ten nevzrušivý komentář a zejména uzavřenost horolezců, kteří za celou dobu skoro nepromluvili, což snímku na zábavnosti nepřidalo. Fantastické záběry stolové hory sice byly úžasné, ale na můj vkus to celé bylo příliš dokumentární. ()

genetique

Popredná priečka v dobrodružných dokumentoch. Toto bola vskutku paráda. Zaujímavé, náučné, neskutočne napínavé a citlivo zakončené na záver. Úvodné a záverečné myšlienky boli síce jednoduché, no mali svoju hĺbku a presne vystihovali podstatu toho, čo chceli povedať. Navyše celé to bolo dokonale prerozprávané, sprievodný hlas Mariána Geišberga ma neskutočne napĺňal uspokojivým pocitom hovoreného slova a presne vystihoval atmosféru a to, čo sa momentálne vo filme dialo. 95%. ()

Radko

Nápad a jeho realizácia je v podstate len recykláciou režisérových skorších filmov o ceste do končín minimálne dotknutých civilizáciou, o ceste, ktorá je v prvom rade potvrdením priateľských pút a splneným detským snom. Prináša však fascinujúce zábery stolových hôr Venezuely, ich rastlinstva a živočíšstva (cca 70% sú endemity) pochádzajúceho z iných čias a svetov. Odvážne putovanie štyroch dobrodruhov na hrane poznávania a hazardérstva pri prekonávaní najväčšej z nich - Ayuan Tepui -dokáže k týmto obrázkom dostatočne pripútať. Nepriechodné lesy, množstvo bodavého hmyzu, hadov, úzkych prielezov nad priepasťami, vlhko, chlad a horúčava v striedaní dňa a noci. Noci, kedy získavajú nadvládu podivné zvuky a nevysvetliteľné javy. Skalné útvary pripomínajúce sochársku avantgardu v najplodnejšom období, krvavočervná voda v jazierkach. Nie nadarmo do týchto končín umiestnil sir Arthur Conan Doyle svoj Stratený svet prežívajúcich dávnovekých zvierat. ()

JANARYBA

Můj největší obdiv měla Danka, která klukům zdatně sekundovala po fyzické i psychické stránce, všem šlo místy opravdu o život a ještě to točili... ()

kinej

Nemůžu než dát plný počet bodů. Pro mě se jedná o první setkání s tvorbou Pavola Barabáša a hned je to u mně trefa do černého. Lezení, džungle, dobrodružství jak má být. Opravdu jsem hltal každou vteřinu. ()

nunka

S úžasom a obdivom hodnotím ďalšiu akčnú Barabášovú expedíciu do sveta neprebádaného.... Už prežil v divokých tropických pralesoch, prelúskal náročnú rieku OMO na nafukovacom rafťáku, vydáva sa do podmienok na hranici prežitelnosti, skúša všetko, čo prevyšuje 5 stupeň obtiažnosti terénu a ešte aj filmuje. WAAAW!!! Točí všetko to, čo je krásne a zaváňa extrémizmom a unikátnosťou. A tešila som sa, čo tentokrát ponúkne.Aj Amazonia Vertikal spĺňa všetky spomínané atribúty. Cez brutálne akčnú výpravu ponúka nádherný pohľad na nezabudnuteľné okamihy, ktoré nemajú konkurenciu. Pekný päťbodový extrémistický audiovizuál. ()

Frajer42

Necelá hodinka uteče ve společnosti 4 slováků a flašky borovičky velmi rychle. Vyprávění je poutavé. Záběry přírody jsou nádherné a mile překvapil i velmi kvalitní hudební doprovod. Támhle si zahorolezují, támhle se přebrodí potůčkem, támhle se na dva Adamy a jednu Evu vykoupou v horské vodě... Vše je takové pěkné a přirozené. Neviděl jsem mnoho dokumentů poloamatérského ražení. Nemám problém dát 4*. ()

nascendi

Pred tromi dňami som si pozrel Free Solo a zdalo by sa, že ide o dokumenty rovnakej krvnej skupiny. Ale nie. Zatiaľ, čo pri Free Solo išlo najmä o technickú stránku veci, o vytvorenie rekordu, Amazoniu vertical považujem za expedičný film. Film o dlhej, neprebádanej a všemožným spôsobom nebezpečnej výpravy. Výpravy na miesta, ku ktorým sa všetko ničiaca "civilizácia" neustále približuje. Buď vypaľovaním savany alebo vozením rozmaznaných turistov motorovými člnmi kam až sa dá. Nerozumel som výhodnosti šľapiek pri chôdzi po rôznorodom povrchu, nerozumel som množstvu hadov a chrobače bez vážnych následkov pre členov výpravy a nerozumel som ešte pár veciam. Ale rozumel som záveru, ktorý upozorňuje, že kam sa dostane tá zábavychtivá banda, tam skončí aj tá najdivokejšia príroda. ()

Tomco

300 metrov nad zemou a Barabášovci si šlapú ako po chodníku :). Neznášam výšky a uznávam týchto ľudí za to, čoho sú schopní. Barabáš ma dostáva predovšetkým tým, že mi jeho zábery dokážu nahnať autentické pocity, aké prežívajú jeho ľudia pred kamerou. Výborná robota. ()

Slarque

Nevím, zda je to spíš sportovní či cestopisný dokument. V každém případě jde o solidně zdokumentovanou expedici do míst, kam ještě civilizace nedosáhla. Příroda stejná jako před tisícovkami let. Lezení po převislých stěnách, prodírání se neprostupnou džunglí, skákání po kamenech a slaňování... prostě pravé dobrodružství. ()

klerik

Veľmi slušný dokument, ktorý dokáže očariť, aj vystrašiť (had) aj pobaviť (Barabáš vs "herci"). Fajn komentár, krásne zábery a samozrejme trochu zamylsenia nad dnešnou spoločnosťou... ()

heyda

Není to sice stoprocentní pecka, ale mně to na těch 5 hvězdiček stačí. Nejen, že to bylo místy dechberoucí, ale chvílemi i hodně napínavé a jednou jsem se i lekl. Je úžasný i neuvěřitelný zároveň, co vše ta parta horolezců zvládla a přežila. Já bych asi po prvních pár metrech v Amazonii skončil s uštknutím nebo se zlomenou nohou nebo by do mě nějaká potvora nakladla vajíčka a byl by se mnou amen. Klobouk dolů před nimi. Líbí se mi i jak je toto video odvyprávěné a komentované a na konci jsem se zastyděl, jak se dnešní konzumní a vůbec obecně lidská společnost žene za mocí a prachami, ničíc takovou nádheru, kterou příroda stvořila. Hanba nám! ()

jojinecko

Nie je to síce najväčší hardcore (118 dní v zajatí ľadu je neprekonané:), ale aj tak dávam svoj skalp dole pred všetkými účastníkmi výpravy a najmä pred Barabášom, ktorý v "celkom nepríjemných" podmienkach dokázal ešte spraviť maximálne vychytané zábery a spracovať ich do tohto pútavého dokumentu. Obdivuhodné a povrdzujúce fakt že P.B. je svetová extratrieda. Btw tá Pomom spomínaná ľakačka stála fakt za to!!!:) ()