"Ak ma zabijú, naďalej budem žiť v obyvateľoch Salvádora. - Pôsobivý a dojemný príbeh o živote salvádorského arcibiskupa Oscara Romera. Ten podstúpil veľkú obetu vyjadrením svojho radikálneho postoja proti sociálnej nespravodlivosti a útlaku vo svojej krajine. Tento film zachytáva Romerovu premenu od apolitického, uzavretého kňaza k angažovanému vodcovi salvádorského ľudu. Svetoznámy herec Raul Julia (BOZK PAVÚČEJ ŽENY) vystupuje v hlavnej úlohe ako Boží muž, ktorý pod vplyvom hrôzostrašných udalostí v svojom okolí vyjadril svoje stanovisko. Stanovisko, pre ktoré bol v roku 1980 zavraždený vojenskou juntou. (oficiální text distributora)

Majkak

Poutavý životopisný film o arcibiskupovi, kterému hluboce záleželo na dobru obyčejných lidí. Psala se 70. léta a vládnoucí pravice považovala každého, kdo připomněl základní lidská práva, za komunistu (jaký paradox vůči naší tehdejší realitě). A zatočila s ním stejně jako naši soudruzi v padesátých letech. Lidé zmizeli, aby se posléze kdesi našla jejich mrtvola. Levice se s tím také nemazala. Obě strany byly podporovány příslušnými velmocemi, jak bylo v době studené války dobrým zvykem. A přišel Boží muž, který jim říkal, že násilí není dobrý nápad. Ani jedna strana mu nechtěla rozumět. A když si nedal pokoj, zastřelili ho. Působivá atmosféra a výborný Raul Julia v hlavní roli. Možná mohl malinko přidat, co se týkalo vnitřních pocitů arcibiskupa, především v období, kdy se ve svých postojích výrazně posunul. Původně se držel dost zpátky a jeho proměna nejde ve filmu tolik do hloubky, kolik by si zasloužila. ()

Anderton

Raul Julia mohol byť navždy Romerom tak, ako je Ben Kingsley Ghándim. Lenže to by musela byť réžia o niečo výraznejšia a niekoho by muselo zaujímať, čo sa kedysi odohrávalo v Salvadore. Pozeráme sa na ďaľšiu variáciu Kristovho života, čo je v tomto prípade v poriadku a tvorcovia to v kľúčovej scéne filmu priznávajú. K doplneniu informácií k téme v rámci hraného filmu doporučujem ďalej Stoneov Salvador. ()

nascendi

Film o človeku, ktorý musel zomrieť, aby sa stal hrdinom, pretože tie reči o láske a odpúšťaní všetkým, vrátane nepriateľov by mu zabezpečili iba pohodlný, nudný a možno aj dlhý život. Salvador, ako religiózna stredoamerická krajina, v ktorej trojuholník moci tvorí vojenská junta, klérus a americké monopoly, prežíva dlhé roky teroru, ktorý v Európe nie je mysliteľný. A v týchto podmienkach je vražda predstaviteľov cirkvi iba ďalším krokom v eskalácii teroru voči vlastnému obyvateľstvu. Z filmovej stránky ma nič osobitne nezaujalo, ľavicový nádych filmu som ako-tak toleroval a naozaj silno na mňa zapôsobili iba záverečné titulky, v ktorých bol vyčíslený rozsah a dĺžka násilia v tejto krajine. ()

Lacike

Tuctovy zivotopis o cloveku, ktory sa vplyvom okolosti stane hrdinom a nasledne za to zaplati najvyssou cenou. Film, ktory neprinasa nic nove a udalosti, ktore tu su zobrazene by si zasluzili pôsobivejsi film. Dopozeral som to len vdaka charizmatickemu Raulovi, ktora ale v inych filmoch podal lepsi vykon. 5/10. ()

whack

Aj keď sa arcibiskup Óscar Romero postavil proti teroru pravicovej junty podporovanej Amerikou, odmietal teológiu oslobodenia a ani jeho nenásilný postoj mu nezachránil život, tak ako ani desaťtisícom iným. Modliť sa za niekoho, kto vám vyvraždil priateľov a mieri vám zbraňou medzi oči, je smiešne. Ale mučeníkov treba, nie? Každopádne, v roku 1991 vybojovala mier koalícia odbojových organizácií FMLN, ktorá dnes v Salvádore vládne ako ľavicovo-demokratická strana. ()