"Ak ma zabijú, naďalej budem žiť v obyvateľoch Salvádora. - Pôsobivý a dojemný príbeh o živote salvádorského arcibiskupa Oscara Romera. Ten podstúpil veľkú obetu vyjadrením svojho radikálneho postoja proti sociálnej nespravodlivosti a útlaku vo svojej krajine. Tento film zachytáva Romerovu premenu od apolitického, uzavretého kňaza k angažovanému vodcovi salvádorského ľudu. Svetoznámy herec Raul Julia (BOZK PAVÚČEJ ŽENY) vystupuje v hlavnej úlohe ako Boží muž, ktorý pod vplyvom hrôzostrašných udalostí v svojom okolí vyjadril svoje stanovisko. Stanovisko, pre ktoré bol v roku 1980 zavraždený vojenskou juntou. (oficiální text distributora)

Lacike

Tuctovy zivotopis o cloveku, ktory sa vplyvom okolosti stane hrdinom a nasledne za to zaplati najvyssou cenou. Film, ktory neprinasa nic nove a udalosti, ktore tu su zobrazene by si zasluzili pôsobivejsi film. Dopozeral som to len vdaka charizmatickemu Raulovi, ktora ale v inych filmoch podal lepsi vykon. 5/10. ()

whack

Aj keď sa arcibiskup Óscar Romero postavil proti teroru pravicovej junty podporovanej Amerikou, odmietal teológiu oslobodenia a ani jeho nenásilný postoj mu nezachránil život, tak ako ani desaťtisícom iným. Modliť sa za niekoho, kto vám vyvraždil priateľov a mieri vám zbraňou medzi oči, je smiešne. Ale mučeníkov treba, nie? Každopádne, v roku 1991 vybojovala mier koalícia odbojových organizácií FMLN, ktorá dnes v Salvádore vládne ako ľavicovo-demokratická strana. ()

Aky

Lehké zklamání. Standardní film o člověkovi, který se z opatrného tichošlápka vlivem brutálních okolností stane hrdinou. Žádné překvapení, lineární očekávaný vývoj a jediný možná konec. ()

Anderton

Raul Julia mohol byť navždy Romerom tak, ako je Ben Kingsley Ghándim. Lenže to by musela byť réžia o niečo výraznejšia a niekoho by muselo zaujímať, čo sa kedysi odohrávalo v Salvadore. Pozeráme sa na ďaľšiu variáciu Kristovho života, čo je v tomto prípade v poriadku a tvorcovia to v kľúčovej scéne filmu priznávajú. K doplneniu informácií k téme v rámci hraného filmu doporučujem ďalej Stoneov Salvador. ()

nascendi

Film o človeku, ktorý musel zomrieť, aby sa stal hrdinom, pretože tie reči o láske a odpúšťaní všetkým, vrátane nepriateľov by mu zabezpečili iba pohodlný, nudný a možno aj dlhý život. Salvador, ako religiózna stredoamerická krajina, v ktorej trojuholník moci tvorí vojenská junta, klérus a americké monopoly, prežíva dlhé roky teroru, ktorý v Európe nie je mysliteľný. A v týchto podmienkach je vražda predstaviteľov cirkvi iba ďalším krokom v eskalácii teroru voči vlastnému obyvateľstvu. Z filmovej stránky ma nič osobitne nezaujalo, ľavicový nádych filmu som ako-tak toleroval a naozaj silno na mňa zapôsobili iba záverečné titulky, v ktorých bol vyčíslený rozsah a dĺžka násilia v tejto krajine. ()

MikO_NR_1909

Konflikt v Salvadore je (čo sa týka celoplošných merítok) vykreslený možno docela pravdivo a verne, ale postavy a okolnostné nadväznosti už moc nie. Nie som kresťan, takže ma tie bohapusté prázdne reči nenaplnia, neznášam americkú zahraničnú politiku - čiže ma vôbec neprekvapuje, že opisujú zlo v krajine, kde sa žije špatne "nie len ich vinou" (i keď mohutne podporovali vládnu genocídu), ale je jasné, že na okolnosti pri zvrhnutí prezidentov v Paname, Bolívii a genocíde temer celého rozvojového sveta guráž rozhodne mať nebudú. Takže aj touto témou len brnkajú na ich principiálnu pseudodemkraciu a nič nové sa nedozvedám. Ale späť k filmu, videl som proste lepšie životopisné filmy, lepšie politické, humanistické, sociálne snímky. Vnímal som kvalitnejšiu prácu s kamerou, prepracovanejší scenár a vyspelejšiu réžiu inde, čiže hoc jak sa na to pozriem, štvrtú hviezdu rozhodne nepridám. ()

Mlle

Životopisný film s jasným poselstvím o patronu charity kanonizovaném v roce 2018, který nám může sloužit jako dobrý životní příklad. Film si mě získal svou civilností – jako by se inspiroval ve starších narativech artového realismu. ()

Majkak

Poutavý životopisný film o arcibiskupovi, kterému hluboce záleželo na dobru obyčejných lidí. Psala se 70. léta a vládnoucí pravice považovala každého, kdo připomněl základní lidská práva, za komunistu (jaký paradox vůči naší tehdejší realitě). A zatočila s ním stejně jako naši soudruzi v padesátých letech. Lidé zmizeli, aby se posléze kdesi našla jejich mrtvola. Levice se s tím také nemazala. Obě strany byly podporovány příslušnými velmocemi, jak bylo v době studené války dobrým zvykem. A přišel Boží muž, který jim říkal, že násilí není dobrý nápad. Ani jedna strana mu nechtěla rozumět. A když si nedal pokoj, zastřelili ho. Působivá atmosféra a výborný Raul Julia v hlavní roli. Možná mohl malinko přidat, co se týkalo vnitřních pocitů arcibiskupa, především v období, kdy se ve svých postojích výrazně posunul. Původně se držel dost zpátky a jeho proměna nejde ve filmu tolik do hloubky, kolik by si zasloužila. ()

fantomas19

* arcibiskup, cirkev, hierarchia, štruktúra * chudoba, gerilla, politika, vojna * odhodlanie, boj za spravodlivosť a pokoj pre chudobných * láska k blížnym, obrana, občianska vojna * ()