Pohrobek

Komedie spolehlivého řeckého režiséra Nikose Perakise o tématu, jež bylo nejen na konci sedmdesátých let v módě - o pravosti, nepravosti uměleckých artefaktů nejvyšší hodnoty. ()

Piedone

Začiatkom 80. rokov 2x uvedené v ČST so slovenským dabingom. Dobre som sa bavil, škoda, že to odvtedy nevysielali. Možno to ešte niekde v hlbinách archívu STV existuje. V Grécku po nástupe vojenskej junty k moci začali záhadne miznúť antické pamiatky gréckej kultúry. Po čase sa zjavovali v Paríži a najmä v USA. Bolo jasné, že do veci je zainteresovaná junta. To vyvolalo taký ohlas ľudu, že rozhorčení občania vo viacerých mestách, napríklad v Éraklione na Kréte, obsadili múzeá a zabarikádovali schody do nich. Na takomto spoločenskom pozadí vznikla myšlienka nakrútiť filmovú komédiu Milo Milo, ktorá je vlastne a predovšetkým spoločenskou satirou. Príbeh filmu nie je samoúčelný, ale vychádza zo skutočnosti, ako sám režisér filmu Nicos Perakis priznáva. No sám si sťažoval na to, aké všemožné prekážky mu stavali do cesty pri nakrúcaní filmu vtedajšie grécke úrady. Samotný názov filmu vychádza z gréckeho ostrova Milós, kde objavili slávnu milósku Venušu. Jej príbeh a osudy zapĺňali prvé stránky novín a v tom čase podporili svetový záujem o Grécko. Okolo tejto umeleckej reality sa utvoril fiktívny príbeh plný napätia, komických situácií o agentoch, ktorí v službách toho či onoho milionára chcú rýchle zbohatnúť a pátrajú po Venuši, o potomkoch pirátov, ktorí skrývajú antické bohatstvá, a o krásnych a vyzývavých Afroditách. (Zdroj: časopis Televízia) ()