Skupina Edelweiss (festivalový název)

• Německo

Edelweißpiraten

Edelweiss Pirates

Edelweisspiraten

Drama / Historický / Válečný

Německo / Švýcarsko / Nizozemsko / Lucembursko, 2004, 111 min

Jedna z mála známých kapitol německého protinacistického odboje, kdy se do opozice proti Hitlerově režimu postavila generace teenagerů, stojící na hraně dospělosti. Věrohodně výkony mladých herců a vynikající ruční kamera dělají z EP autentickou záležiost, která v mých očích o dost převyšuje zmiňovanou Napolu. Znovu Němcům tleskám a znovu jim závidím. 90%(28.5.2012)

Mám dojem, že na festivalech jsou dva druhy německých filmů: filmy o imigrantech a filmy válečné; Edelweiss je přírůstkem do druhé skupiny. A rovnou řeknu, že ve srovnání s loňskou Napolou IMHO horší. I zde je motiv dětí zapojených do hrůz války, ale na druhé straně - na straně "pirátů", jakéhosi mladého odboje. Nápad to je sice zajímavý, ale bohužel v jeho provedení je snad úplně všechno pouze mírně nad průměrem.(12.7.2005)

Nikdy som nechápal vo filmoch tú bezhraničnú naivnosť a až nadľudské výkony postáv. Teraz vidím, že mnohí si na to zvykli a predstavujú si tak hrdinov.. Opak je pravdou. Všetko sa začína úplne obyčajnými maličkosťami. A aj v tomto filme je to vidieť. Obyčajné bitky prerastjú k bláznivým nápadom. A takto to funguje aj teraz. Skúsme si odpovedať, kde sa zrodila nenávisť voči vašim nepriateľom a nenájdeme pevný bod. A takisto nenájdeme odvahu len tak za niečo otvorene bojovať. Iba sled určitých situácií nás niekedy donúti urobiť správnu alebo aj nesprávnu vec. Presne ako v tomto filme plných obyčajných chlapcov, ktorí vyrastali na koci vojny v Kolíne.(25.3.2013)

Znovu jedna skutočná udalosť, znovu odhodlanie mladých ľudí niečo zmeniť a znovu príbeh zrady, lásky a rinčania zbraní na pozadí 2. svetovej vojny. A znovu inak. Konkurz sa podaril, hlavne hlavný hrdina Karl a jeho konflikt s Hansom robia z tejto drámy ešte čosi uveriteľnejšie a plnohodnotnejšie než len prehliadku bitiek s Hitlerjugend a unikanie pred pumami. Koniec ma dorazil, akosi som dúfal, že sa to vyvinie inak a že k tomu nemusí dojsť. Za film ako celok a sympatie k Edelweisspiraten nemôžem dať menej než silné ****.(3.12.2013)

Niečo o protifašistickom hnutí v Nemecku sme už videli v Sophii Schollovej , niekoľko nemeckých hrdinov ukázal B. Singer vo Valkýrii, ale o Edelweissových pirátoch som doteraz nepočul. Mnoho ich nebolo , ale ich bitky s Hitlerjugent boli takmer na dennom poriadku a to ma zaujalo. Dávať najavo nenávisť voči nacistom si žiadalo veľkú dávku odvahy, pretože oči i udavačov malo gestapo všade. Skutočný príbeh má stále čo povedať a to aj v takomto televízno-festivalovom spracovaní. Výkony hercov neboli práve najlepšie, rezervy tam boli, herecky najlepšie obstál člen gestapa, ktorý mi dosť pripomínal českého speváka Davida Kollera. Film pravdepodobne nebol veľmi drahý, ale napriek tomu sa mu podarilo medzi niekoľkými zbúranými domami vykresliť solídnu atmosféru rozbombardovaného Kolína. Od začiatku je jasné, že partia pirátov neskončí dobre. Nebuďme naivný, gestapo ich určite rozprášilo, vraj na Himmlerov pokyn, čo vo filme chýba. Súhlasím s rozprávačom príbehu a hlavnou postavou zároveň, že pokladá za dôležité vyrozprávať tento príbeh. Prečo? Aby sa nezabudlo...60%.(10.4.2013)