V roce 1833 se farmář nechá za tučnou odměnu naverbovat do armády místo syna jednoho boháče. Svého rozhodnutí ale může brzy litovat. (Netflix)

Willy Kufalt

„Jsi můj Jan a na ničem jiném nezáleží.“ Velmi zajímavé drama jedince ze staré doby kloubí v sobě drsnou realitu tvrdých podmínek v armádě i v životě se skutečně až mírně pohádkovým nádechem. Motiv lásky, která odolává i těm nejtěžším tragediím a zvítězí i nad vážným zdravotným postižením, proplouvá řadou působivých scén mezi Janem a Katrien. Samotný film má štěstí jak na dobře propracovanou psychologii postav, tak na poutavou dobovou výpravu s atmosférou první půlky 19. století a určitě i silnou vizuální působivost jednotlivých obrazů, herecké výkony též lze považovat za velmi slušné. Bohužel už nemá štěstí na pořádný závěr. Verhavertův Odvedený je za mě přesně ten typ filmu, který se snaží být v závěru co nejvíc šokující a kruté, za mě tady až trochu prvoplánově, ale zároveň jakoby mu vedle toho chybělo pořádné zakončení příběhu v tom směru, v jakém po většinu času kráčí. Přesto podle mě za pozornost toto silné drama stojí a od další tvorby belgického režiséra Rolanda Verhaverta mě určitě neodradí. [85%] ()

majo25

Príklad toho, čo sa môže človeku stať vinou zlého rozhodnutia. Zaujímavé je vykreslenie dobových belgických, či skôr flámskych pomerov. Poteší aj drsnosť doby. Postavy sú však väčšinou divné a nie veľmi sympatické, ťažko sa k nim vytvára vzťah, a divák si celý čas hovorí, či za tým nie je niečo viac. Ale ako ukáže príbeh, tak nie je. Záver je akoby nedokončený. ()

Pevek2

Vypraveci strukturu, sujet i namet (laska, ktera hory prenasi) jakoby si Verhavert vzal z nejake pohadky. Ten film tak na prvni pohled vypada. Ale pohadka to rozhodne neni. Dost mozna je ve zpusobu vypraveni zakodovany i zpusob, jak se v 19. stoleti pribehy vypravely, ktery ma prave s pohadkou mnoho spolecneho. Roland Verhavert ma velmi precizni styl, kdy presne vi, kdy ma strihnout velmi blizky detail tvare a kdy vsechno nechat skoro v panoramatickem celku. Umi presne udelat vymluvne detaily, vi kdy pribehu ubrat, kdy pridat a hlavne si umi vybrat herce a krajinu. Pro mne velmi silny objev, i kdyz bych to rekneme prvnich 45 minut necekal, tak zaver je velmi tvrdy a zaroven prinasi jakous takous nadeji. ()