Velice zajímavá záležitost, která stejnou měrou předjímá dobrodružné mládežnické filmy s malými a většími dětmi v hlavních rolích a zároveň velké filmy, které pomáhali vyrovnání se s dusnou protektorátní skutečností. Samozřejmě, že vzhledem k době vzniku nás čeká trocha nechtěného humoru: "A tati, její bolševici taky malé děti?", ale celkově mi to vychází na to lepší z cesty za novou tvorbou. A ještě lépe jako debut režiséra celovečerních filmů.(12.9.2009)

Slušně natočený snímek. Jednalo se o rok 1950 a myslím, že si musíme uvědomit dobu a atmosféru natáčení, která byla prostě jasná. Filmařsky to ale není vůbec špatné. Já si pamatuji tento film velice matně z roku 1977, když jsem ho jako malý shédl na rekreaci ROH v Jánských lázních, při večerním promítání na upevnění socialistické morálky. Strašně mě zaujala jako malého kluka záverečná scéna napadení německého konvoje partyzánskou skupinou. Marně jsem po filmu léta pátral až dnes mi ho předložil jako na podnose CS Film. Úplně náhodou jsem přepnul a hele....(29.12.2011)

Tiež súhlasim s názorom, že prečo tento film má tak nízke hodnotenia. Možno je to niekoľkoročným odstupom. Dnešný divák sa na to pozerá inak. Treba sa však na to pozrieť z inej a to umeleckej stránky s prihliadnutím na 50. roky - roky jeho vyniku.. Titul nakrútený len niekoľko málo rokov po 2. svetovej vojne má príbeh, kvalitne zvládnutú orchestriálnu hudbu, efekty, výpravu a kameru v neposlednom rade.(26.11.2011)

Další vynikající debut, který se nebojím přiřadit do řady k nejlepším, které jsem kdy viděl. A popravdě, nebýt nešťastné rodinné rozmluvy o bolševismu, neváhal bych s plným počtem, zvlášť, když se podobná budovatelská naivita jinak filmu zcela vyhýbá. Po technické stránce je snímek skutečně vydařený. Je zde více než patrné, že se režisér věnoval režii daleko více, než budovatelskému odkazu, kterým ve svých dalších filmech rozhodně nešetřil. Hra na válku i válečná realita se zde postupně spojí do jednoho světa, ve kterém se musí proplétat děti i dospělí. Velitel dětské gardy se dostává přímo do centra dění, ať už se jedná o nacistické výslechy (velmi mrazivé scény) nebo o nebezpečnou partyzánskou akci. Vynikající vedení dětských herců má za důsledek bezchybné propojení všech uvedených žánrů. Pro mě osobně nepochopitelně podhodnocený film.(13.9.2015)

To by nebylo, aby ve 2. světové válce nebyli dětští udatní hrdinové. V tomto příběhu se jmenuje Jenda a není sám. Jde o zbraně určené na frontu vyrobené v malém městečku, jejichž dodání chtějí zabránit partyzáni. A pozor, protože film vznikl počátkem 50. let, není od věci, že jim pomáhají příslušníci ilegálního hnutí z řad dělníků a obyvatel města. Jenda se v lese náhodně stane svědkem zastřelení partyzánské spojky a tak se toho chopí sám. A dobrodružství zakončené válečnou scénou může začít. Film je určený dětským divákům, takže je v mnoha ohledech umravněn. Ani ta politická agitka tu není tak markantní. Vlastně se jedná o ryze dětský dobrodružný příběh z války a nic jiného. Dnes už víme, že jich vzniklo daleko více, které mají jedno společné. I děti bojovali s vervou sobě vlastní za svobodu své vlasti jak jen mohli, kteří ve své době byli prostě vzorem. S realitou to samozřejmě nemá nic společného, ale jako film to zase nebylo natočeno nijak špatně. Jen vlivem doby vzniku to má nechutnou hořkou příchuť. Přesto je škoda, že se stal snímek pozapomenutým.(27.10.2016)

• - Film se natáčel v Úpici u Trutnova. (ledofredo)