Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Poslední měsíce nacistické okupace v malém městěčku. Třináctiletý syn předáka místního ilegálního hnutí zastoupí partyzánskou spojku a přes veškěré nebezpečí odevzdá důležité zprávy. První hraný film režiséra Pavla Blumenfelda. Bývalý příslušník čs. jednotek v Sovětském svazu předtím spolupracoval se sovětskými dokumentaristy. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (18)

Hennes 

všechny recenze uživatele

Slušně natočený snímek. Jednalo se o rok 1950 a myslím, že si musíme uvědomit dobu a atmosféru natáčení, která byla prostě jasná. Filmařsky to ale není vůbec špatné. Já si pamatuji tento film velice matně z roku 1977, když jsem ho jako malý shédl na rekreaci ROH v Jánských lázních, při večerním promítání na upevnění socialistické morálky. Strašně mě zaujala jako malého kluka záverečná scéna napadení německého konvoje partyzánskou skupinou. Marně jsem po filmu léta pátral až dnes mi ho předložil jako na podnose CS Film. Úplně náhodou jsem přepnul a hele.... ()

fragre 

všechny recenze uživatele

Schematizmu je v tomto filmu spousta, ale v roce 1950 se nedá čekat nic jiného. Rovněž odbojová činnost je zde nafouklá - v továrně jsou všichni Češi odbojáři a kousek za městečkem, kam by i houbař došel, je rozsáhlý partyzánský tábor se stany, leč Němci se tam bojí jít. Ale úplně špatný film to není, působivou atmosféru občas má, zvláště gestapák Bohne je zde pěkně odporně zahraný. Největší chybou filmu ovšem je, jak zde předeslal kolega wosho, že se tu neústrojně prolíná okupační drama s dětským dobrodružným snímkem, přičemž výsledek je takový kočkopes. ()

Reklama

mchnk 

všechny recenze uživatele

Další vynikající debut, který se nebojím přiřadit do řady k nejlepším, které jsem kdy viděl. A popravdě, nebýt nešťastné rodinné rozmluvy o bolševismu, neváhal bych s plným počtem, zvlášť, když se podobná budovatelská naivita jinak filmu zcela vyhýbá. Po technické stránce je snímek skutečně vydařený. Je zde více než patrné, že se režisér věnoval režii daleko více, než budovatelskému odkazu, kterým ve svých dalších filmech rozhodně nešetřil. Hra na válku i válečná realita se zde postupně spojí do jednoho světa, ve kterém se musí proplétat děti i dospělí. Velitel dětské gardy se dostává přímo do centra dění, ať už se jedná o nacistické výslechy (velmi mrazivé scény) nebo o nebezpečnou partyzánskou akci. Vynikající vedení dětských herců má za důsledek bezchybné propojení všech uvedených žánrů. Pro mě osobně nepochopitelně podhodnocený film. ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

Dlho som si myslel, ze to natocil Vaclav Krska a ne. To je dobre, krska mi totiz ako reziser nepasuje. Tento rezisersky debut je nepravom podceneny, podla mna mal byt uz v cervenej farbe. Trochu ma nasralo, ze kusok v hore, co by hubar dosiel na hriby maju partizani tabor jak mensia osada a nacisti o tom nevedia ..... to bol take, tazko uveritelne. kazdopadne za koniec filmu dam vysoky pocet %, a to az 72 % ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Velice zajímavá záležitost, která stejnou měrou předjímá dobrodružné mládežnické filmy s malými a většími dětmi v hlavních rolích a zároveň velké filmy, které pomáhali vyrovnání se s dusnou protektorátní skutečností. Samozřejmě, že vzhledem k době vzniku nás čeká trocha nechtěného humoru: "A tati, její bolševici taky malé děti?", ale celkově mi to vychází na to lepší z cesty za novou tvorbou. A ještě lépe jako debut režiséra celovečerních filmů. ()

Galerie (3)

Zajímavosti (1)

  • Film se natáčel v Úpici u Trutnova. (ledofredo)

Reklama

Reklama