Histoire de vent, Une

Dokumentární

Francie / Velká Británie / Západní Německo / Nizozemsko, 1988, 80 min

Joris Ivens

Michel Portal

Niekto sa snaží zostreliť z neba slnko, iný objať odraz mesiaca na vodnej hladine a ďalší zase zachytiť na kameru vietor. Pre Jorisa Ivensa bolo celoživotným cieľom zachytiť na kameru nezachytiteľné a ako napovedajú záverečné zábery, podľa neho samotného sa mu to na sklonku života konečne podarilo. Na to, aby som Príbeh vetra skutočne docenil, potreboval by som zrejme vidieť z jeho tvorby omnoho viac, vtedy by som asi pochopil lepšie jeho osobnosť a prístup, akým chcel ukončiť svoju dlhoročnú pracovnú činnosť.(24.8.2019)

• Revanx

Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete.(21.2.2009)

Nemůžu si pomoct, ale mám takový pocit, že si Joris Ivens natočil na sklonku svého dlouhého a neskutečně plodného života snímek, který je tak nějak tributem jeho osobě, jeho tvorbě a i životu jako takovému. Je to hraní si s filmem a se scénami, ale aby mi to přineslo nějaký silnější zážitek, to zase ne. Prostě hra jednoho starého pána.(5.2.2016)

Cítím to podobně jako Anderton, tedy, že bych nejspíš pochopil větší část filmu, kdybych od Ivense viděl víc věcí. Některé záběry v kombinaci s hudbou (vlastně jeden psychedelický motiv) byly fakt dechberoucí, bizarní hrané scénky (mnich uklouznuvší po slupce od banánu) už šly ale totálně mimo mě. Zážitek magický, leč pro mě osobně neobohacující. Právě proto ani nemám moc chuť se do Ivensových starších dokumentů pouštět. 50%(12.2.2020)