Chirurgové

USA, (2005–2024), 306 h 53 min (Minutáž: 40–86 min)

Tvůrci:

Shonda Rhimes

Režie:

John David Coles, Adam Davidson, Sarah Pia Anderson, Tony Goldwyn (více)

Scénář:

Marti Noxon, Gabrielle G. Stanton, Debora Cahn, Krista Vernoff (více)

Hudba:

Danny Lux

Ellen Pompeo, Chandra Wilson, James Pickens Jr., Kevin McKidd, Caterina Scorsone, Patrick Dempsey, Camilla Luddington, Kelly McCreary, Kim Raver, Kate Walsh (více)

Série(20) / Epizody(429)

Tihle doktoři musí denně činit rozhodnutí, která znamenají rozdíl mezi životem a smrtí. Velmi napínavé drama z lékařského prostředí sleduje Meredith Greyovou a tým doktorů z nemocnice Grey Sloan Memorial, kteří musí denně činit rozhodnutí znamenající rozdíl mezi životem a smrtí. Oporu při tom hledají jeden ve druhém – a někdy jde o víc než jen o přátelství. Společně přicházejí na to, že medicína ani vztahy nejsou černobílé. (Disney+)

Recenze uživatele castor k tomuto seriálu (105)

S úžasem a divokou touhou (2018) (S15E01)

Tvůrci se i se čtrnáctou sérií předvedli, kdy několikrát dokonale zamotali kartami a znovu to bylo na velkou pochvalu. Možná jsme čím dál víc cítili problém s tím, že hlavních postav je stále víc a víc a někteří tak uždibují jen velmi málo prostoru. Pryč je bohužel April (nejzajímavější charakter posledních sezón), jedeme ale dál. Tak uvidíme. Nicméně Teddy odjíždí s pro někoho nemilou zprávou, která ještě určitě vyplave na povrch. ()

Zlomeni společně (2018) (S15E02)

Alex a Jo jsou zpět a nakonec kašlou na Boston, Maggie se dál točí v kruhu, Amelia a Owen opětovně řeší svůj vztah i to, zda a jak moc se vázat. Nic nového pod sluncem. Ostatně jako v případě soundtracku, který si i nadále drží svou kvalitu. Epizodu kromě jiného rozhýbe až Miranda, která chce z kanceláře pryč a volí si za sebe tak trochu překvapivou náhradu. ()

Divný pocit (2018) (S15E03)

Spousta lehounce černohumorných vtipů a životních mouder zůstává, 15. série se solidně rozjíždí. Karev si zvyká na novou roli, snaží se nepochybovat nad rozhodnutím Mirandy, i když to krapet víc přepískne s rozpočtem. Na Averyho toho bylo v posledních týdnech moc, vzal si neplacené volno a bude vnímat svůj život z jiné perspektivy. Což se ne každému líbí. Na sále se pak řeší „opilý“ učitel a student s cirkulárkou zařízlou v těle. A následně otázka kvapných soudů. ()

Máma to ví nejlíp (2018) (S15E04)

Meredith je dlouho sama, respektive to minule nevyšlo, takže Shonda Rhimes zavelela a po někom se tým scénáristů porozhlédnul. V závěru se navíc Meredith dozvídá od Maggie jedno lékařské tajemství, které ještě velmi zamíchá kartami. Pacienti jsou jinak tentokrát z jednoho hořícího bytu. Nakonec díky jedné rodině řešíme dilema, zda říct pravdu nebo milosrdně lhát. Alexova nová pozice je o hledání východisek, což mu zrovna nevoní, i když si nakonec přeci jenom (a svérázně) poradí. Jeho Jo vzápětí v nemocničních chodbách objeví starého známého. Co to asi přinese? ()

Každodenní anděl (2018) (S15E05)

Avery je zpět a Maggie je z celé situace rozčarovaná. Meredith vyhledala těhotnou Teddy a ani ona z toho není nadšená. Obě linie nicméně nejsou úplně dobře rozehrané a zajímavé. Ještě hůř ovšem dopadlo celodenní špehování Owena a Amelie v autě před školou. Co se nemocnice týče, čeká nás komplikovaná operace obou lopatek malého chlapce, zároveň se snaží Webber posunout dál DeLucu. Co si budeme nalhávat, v těchto dílech je čím dál víc patrné, že tvůrci už všechno, co mohli odvyprávět, odvyprávěli. ()

Na hrobě mi rostou květy (2018) (S15E06)

Trošku navazujeme na mdlý předchozí díl (vyjma samotného závěru a ohlédnutím za několika milými postavami). Vztah Maggie a Jacksona zůstává bez náboje, vedlejší (stážisté) postavy nijak nestrhnou (homosexuální tematika), Teddy přijede za Owenem, ale nakonec vyklidí pozice, Jo si vybírá mezi touhou pomoci a interními směrnicemi nemocnice – tak aspoň Dr. Link se po prvotním oťukávání jeví jako sympaťák. ()

Nemá někdo mapu? (2018) (S15E07)

Co si budeme nalhávat, v předchozích dílech bylo čím dál víc patrné, že tvůrci už všechno, co mohli odvyprávět, odvyprávěli. A ne jednou!! Přesto je tu solidní nádech. Zatímco se Richard stará o důležitou „součást“ své nemocnice, o důležitého pacienta bojuje i Meredith a Tom Koracick mimo Seattle. A u obou postav – prozradím, že vedle Richarda jde o Catherine – zůstaneme po celý díl, respektive zatímco ona slavnostně stříhá další pásku, zdá se, že stejně jako Richard prohrává svůj životní zápas. Finále silné, nicméně ukažte mi z téhle party někoho, kdo ještě nebojoval o život, nepotratil, nespadl s letadlem, neboural, netopil se, nehořel nebo neměl rakovinu. ()

Jen vítr to ví (2018) (S15E08)

Richard se krutě neovládl a to zdaleka netušil, co za zprávu ho ještě čeká. Hledání nápadníka pro Meredith od (otravné) pacientky Cece pokračuje, stejně jako mezilidské třenice mezi Maggie a Jacksonem i trojúhelník Teddy-Amelie-Owen. Nijak působivé „války“ začne rozdmýchávat až právě odtajnění Teddyina těhotenství a nádor obalený na Catherinině páteři. Závěr velmi slušný. Leccos pak souvisí s „napíchávací smrští“, takže se dočkáme selfie tyče zabodnuté v hlavě nebo kusu ze Santovy výzdoby v těle starého muže. Po několika rozpačitých dílech se tak vrací spousta lehounce černohumorných vtipů i „životních“ mouder. ()

Úkryt před bouří (2019) (S15E09)

Navazujeme tam, kde jsme skončili. Pokračování třenic v nefunkčních výtazích zajímavé, Meredith překvapí znalostí italštiny, Owen a dvě dámy zase rozpravou nad „společnou“ budoucností. Údržbář sice rozhodně nechce být dalším Johnem McClanem, ale v případě výtahu nakonec v pravou chvíli zabere, ač ho to skoro stojí obě nohy. A konečně Catherinina diagnóza, ačkoliv ještě vůbec nic svým blízkým neřekla, je už v centru zájmu. My, věrní fanoušci, si užívejme 15. sérii, protože je patrné (i z vyjádření Ellen Pompeo), že se dočkáme možná ještě jedné a pak se tvůrci okolo Shondy Rhimes vydají vstříc novým výzvám. ()

Pomoc, jsem naživu (2019) (S15E10)

Z Linka bude Hulk nebo Thor, to už je jedno, nicméně se dostává Meredith pod kůži. Huntovi píchli paralytika, takže je z něj na nějaký čas pacient. DeLuca tím pádem zvládl svou první sólo operaci. Catherine si před svými nejbližšími „přiznává“, co okolo páteře nosí. Teddy zoufale škemrá o práci a Maggie mele stále to stejné (její postava nemá vývoj a opravdu u mě nepatří k oblíbeným). Naopak Dr. Koracick dál perlí a padesátiletá Kim Raver (Teddy) vypadá na svůj věk skvostně. Chtělo by to ovšem celkově trochu dravosti a lehkosti. ()

Vítěz bere vše (2019) (S15E11)

Meredith se rozhoupává k návštěvě umírajícího otce a Catherine se chystá na velký den, aby naopak mezi umírajícími už nebyla. A celý díl se vlastně drží právě těchto dvou linií: o odstraňování obřího nádoru, který Catherine nosí u páteře, a o smířlivém vytahování rodinných kostlivců. My, věrní fanoušci, si užívejme 15. sérii, protože je patrné (i z vyjádření Ellen Pompeo), že se dočkáme možná ještě jedné a pak se tvůrci okolo Shondy Rhimes vydají vstříc jiným projektům. ()

Přítelkyně v kómatu (2019) (S15E12)

Catherine rehabilituje a zase ukazuje, jak panovačná dokáže být, do života se dostává i pacientka Natasha, ovšem ta udělá krok vpřed a dva zpátky. U Maggie, Amelie nebo Owena bych se už jen opakoval, jejich osudy zatím nejsou nijak zvlášť interesantní, navíc jakoby se cyklicky opakovaly. A to není dobře. Jinak jsou tady Vánoce, čas bilancování a rozjímání. Jsme v polovině, uvidíme, co tvůrci dál vymyslí. Chtělo by to trochu víc dravosti a lehkosti i nových podnětů. ()

Kráčím vpřed (2019) (S15E13)

Uvidíme, zda ona předchozí smršť emocí bude pokračovat nebo se zasekneme v neinteresantních třenicích á la Maggie a Jackson, které se vlečou už několik dílů. Obávám se, že B je správně, prostě v předchozích sériích se mnohé záležitosti řešili poněkud svižněji a jímavěji. V nemocnici se každopádně objevují rodiče Betty, která zase pláchla. Dr. Koracick dál perlí a postupně se sbližuje s Teddy. Zatím to stále úplně neladí, chtělo by to trochu dravosti a lehkosti. ()

Chci nový lék (2019) (S15E14)

Experimentovat s drogami opravdu není senzační nápad a nové zážitky se dají opravdu zařídit i jinou cestou. Drogy ničí naše životy a životy našich dětí. Zhruba to nám chtějí všemi možnými způsoby sdělit lidé okolo Shondy Rhimes. Místy je to trochu laciné sdělení, ale budiž. Samozřejmě se po hromadném předávkování feťáků kdesi v parku objeví i ztracená Betty, jejíhož syna Owenovi berou jeho biologičtí prarodiče. A skrze Betty to bude drámo. Vzápětí se dočkáme sesterského šaškování („Amelie nás bude potřebovat!“), které mě už dost irituje. Stejně jako nezáživná homosexuální linie. Ale když se vrátíme na sál a k pacientům, Meredith má za sebou rekordní (co se času týče) operaci. Jenže jaksi to vyšumí (není to nijak scénáristicky šikovně uchopené). ()

My jsme ten požár nezaložili (2019) (S15E15)

Catherine, kterou sužoval nádor obalený na její páteři, míří s Mirandou v limuzíně na oslavu úspěšné operace a na počest chirurgů, který se onen husarský kousek povedl. Ovšem nikam nespěchá. Na samotné sešlosti se přitom zleva doprava a zprava doleva řeší stále stejné vztahové peripetie a opravdu už krapet vadí. Stejně jako Maggie, která aspiruje na nejotravnější postavu posledních sérií. Finále s malým Leem je lehce na vodě. PS: Objeví se i několik rodičů našich oblíbenců, uvidíme, kam je tvůrci natlačí. ()

Krev a voda (2019) (S15E16)

DeLucův otec přijde s nápadem externího gestačního vaku, který má řešit nedonošené děti. Revoluční krok? Ano, jenže má to svá ale. Link (jehož linii s Meredith tvůrci prostě utnuli) a Jackson zase řeší rotační plastiku. Rozchody a návraty Amelie s Owenem ukazují nemalou bezradnost scénáristů, stejně jako v případě jiných postav nejsou jejich osudy nijak zvlášť interesantní, navíc jakoby se cyklicky opakovaly. A to není dobře. Vrcholem je pak Maggie, která podstoupí (komicky hloupý) rozhovor s novináři a její biologický původ půjde ještě na přetřes. Stejné je to s dvojicí homosexuálů: tvůrci nám nijak nepomohli, abychom si k nim vytvořili vztah, takže jejich „peripetie“ jdou hodně mimo mě. ()

Sen ovce (2019) (S15E17)

V rozvyprávěných liniích jsme se kupředu příliš neposunuli, vyřešil se tak akorát revoluční vak pro nedonošené děti. Jo navíc začíná hledat své biologické předky. Jinak ticho po pěšině a plácání se ve vodách průměru, což je zatracená škoda. Ano, je mi jasné, že série bude mít zase nějaké „zásadní“ vyvrcholení, ale jinak je to (prozatím) skutečně krapet na vodě. ()

Sečti to (2019) (S15E18)

Tvůrci se nám snaží namluvit, že přicházejí nové výzvy, témata a překážky, ale naneštěstí se jen a jen opakujeme. Catherine se nechce vrátit k pacientům, Teddy nechce porodit předčasně, Amelie oťukává svou možnou novou známost, DeLuca se vypořádává s „týdnem blbec“ a další postavy z naší bandy soutěží v matematických úlohách s malou pacientkou, která sabotuje operaci. Že bych skákal radostí, říct nemůžu. Po všech těch postavách hledající svou sexuální identitu nám tvůrci připomínají, že jsou mezi námi další (genderqueer), kteří překračují rozdíly pohlaví, a že i oni chtějí své místo ve společnosti. Díky, nepotřebuju úplně všechno. ()

Dlouholeté mlčení (2019) (S15E19)

Oběť znásilnění, přesvědčování, že to nebyla její vina, a shromažďování důkazů z navždy poznamenaného těla připomene Jo jejího bývalého násilnického manžela. A sdělí divákům, co se dozvěděla při návštěvě biologické matky, která ji coby několikadenní odložila. Aneb když jde dívka na rande, nedopadne to pokaždé skvěle. Samotná Jo řekne pravdu až tehdy, jakmile bude připravena. A to zatím nevypadá. Nechci být necita, ale finální ulička žen je docela „k smíchu“. ()

Celý paket (2019) (S15E20)

Catherine dostane po léčbě jeden příjemný dárek a Huntovi se vrací sestra. Obé spojuje jedna náročná operace. Okolo se vyrojuje několik dalších pacientů, ovšem nic nespadá do kategorie, ze které bychom měli padnout na zadek. I když vzácná krevní skupina autistického chlapce zdá se být na pokračování. A asi nebude úplně zlá. Uvidíme rovněž, zda linie s Jo bude mít nějaký zajímavý vnitřní náboj. ()

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty