Tři muži přepadnou srub zlatokopa Samuela Sanda, kterého i s manželkou zabíjí. Míšenecký syn Max Sand jde po stopě vrahů; je odhodlán k pomstě rodičů za každou cenu. Po řadě dní zamorduje prvního pronásledovaného muže v souboji, druhého nedlouho poté nachází v táboře pro trestance. Posledního vraha svých rodičů Sand objeví až po mnoha měsících… Steve McQueen, který ztělesnil hlavní roli, v 60. a 70. letech patřil k nejoblíbenějším hvězdám americké kinematografie. Většinou vytvářel typy tvrdých, odvážných mužů v dobrodružných snímcích. (Česká televize)

Kimon

Velmi pěkný western. Bohužel tentokrát se musím ohradit vůči CZ dabingu, který připravila Tvůrčí skupina Aleny Poledňákové a Vladimíra Tišnovského pro Českou televizi v roce 1996. Vložit téměř chlapecký hlas do úst třiceti šestiletému drsnému muži je pro mě osobně nanejvýš nepřijatelné. I když tvůrci filmu také pochybili, když alespoň v okamžicích zavraždění rodičů nepoužili do role alespoň na pár okamžiků chlapeckého herce. Steve McQueenovi v jeho letech těžko uvěřit roli chlapce. ()

pakobylka

Hlavní hrdina disponuje dobrosrdečnou naivitou Hloupého Honzy a čestným profilem Mirka Dušína, což představuje poněkud nepraktickou kombinaci ... v ne zrovna mírumilovných a zákonů dbalých končinách Divokého Západu. Obzvláště když opustí závětří rodného domu a vydá se po stopě brutálních vrahů svých rodičů. Nicméně osud zastoupený scénářem a režií je k němu milosrdný, neboť mu staví do cesty jen překážky zdolatelné a v pravý čas mu posílá do cesty rozličné dobrotivé bytosti - to aby mohl postupně získávat zkušenosti a osvojovat si vzorce chování nutné pro přežití. Vcelku logicky spolu s nabytými schopnostmi nastává i určitý zvrat v charakteru našeho hrdiny: Hloupý Honza i Mirek Dušín zůstávají někde daleko vzadu v prachu cesty - bez koně a bez kvéru (zdá se, že historie se opakuje, jen její ústřední postavy se mění) ... a nemají nejmenší šanci ho dostihnout. ----- !!! MOŽNÝ SPOILER !!! ----- Víte ... neberu mu jeho pomstu - stejně jako on uznávám ono biblické rčení "oko za oko a zub za zub", nicméně ... neměli by na ni doplácet nevinní. Ksakru ... co se finále týká: On je NEVAROVAL ... dokonce se o to ani NEPOKUSIL - a pokud mohu soudit, nepociťoval pražádné nutkání postavit se na jejich stranu. Jejich osud ho zkrátka nikterak netrápil, neboť průběh a výsledek závěrečné přestřelky vyhovoval jeho plánu. V mých očích klesl na úroveň těch, které pronásledoval ... a popravdě netuším, co vlastně chtěli autoři divákovi sdělit ... 2,5* ()

Lacike

Film o mladíkovi, ktorý sa vydá na nekonečnú cestu za pomstou behom ktorej sa z neho stane chlap. Hlavná postava mi vôbec nesadla jak tým ako je napísaná. Naivka, ktorý zo začiatku fakt nič nevie a učí sa dosť pomaly. No a jeho obsadenie sa tiež vôbec nevydarilo. McQueen bol v tej dobe na mladíka už príliš starý a pôsobí v tej úlohe smiešne. Nejaká poriadna akcia tu tiež nie je, takže celkovo sklamanie. 4/10. ()

YURAyura

3/10 Hmmm, Steva mam rad, ale toto je tak trochu mimo misu - jak jeho vekem, tak slabymi bitkami a mnozstvim vedlejsich postav, co se jenom mihnou aniz by dostali potrebny prostor. I ten nazev filmu je diskutabilni, bo se k nemu da priklonit az poslednich 25 minutach - spravne by se mel jmenovat Sam Sand, ale toto jmeno je asi divacky zajimavejsi. Cast ve vezeni jako by byla nejdulezitejsi pro vyber do Charierova Motylka. I zapornaci na cele s temer vzdy kladnym Maldenem jsou jaksi slabi jako vyvar z novych ponozek. Zbytecne natahovane a dlouhe ()

cheyene

Nevadu Smithe jsem do přehrávače dával s trochou nedůvěry, protože zdejší hodnocení se mi na western s hereckým esem Stevem McQueenem zdálo poněkud průměrné. Byl jsem však mile překvapen, jak výbornou podívanou jsem si na večer vybral. Tento snímek nepostrádá téměř nic, co má western mít. Příběh pomsty, sympatického hrdiny, který však není žádný nepřemožitelný superman, nádherné scenérie,rozmanitost lokací, v nichž se děj odehrává, pohledné ženy a občas nějaký ten zvrat. Chyba: Než se Max dostane do kostela a než je zatčen šerifem, můžeme si ve scéně v baru všimnout při rozhovoru s barmanem, že má Steve McQueen přes rameno pás s koltem a náboji. Je to záběr na jeho záda. V následujícím pohledu en face pak vidíme, že už ho má zapnutý kolem pasu. To stejné se potvrdí, když se kamera vrací a zabírá záda hlavního hrdiny. ()

• Tento film inspiroval George Lucase při výběru jména pro Indiana Jonese (Harrison Ford) ve filmové sérii o Indianu Jonesovi. Jméno Indiana bylo inspirováno jeho psem. (J.A.K.)
  • Ve filmu je Nevadovi (Steve McQueen) 16 let, zatímco jeho představiteli McQueenovi bylo během filmování už 35 let. (J.A.K.)