Carlitova cesta: Zrození gangstera

Carlito's Way: Rise to Power

Zrodenie gangstra

Akční / Thriller / Krimi

USA, 2005, 89 min

Gangsterka, která nijak nepřekvapí, ale ani nijak neurazí. Pokus o rozšíření životopisu Carlita Briganteho se trochu minul potřebným účinkem a mám dojem, že filmu spíše uškodilo, že se k němu přistupovalo jako ke "dvojce" (byť chronologicky spíše "jedničce") známé a skvělé Carlitovy cesty. Musím říci, že se celkem vyvedlo obsazení relativně neznámými tvářemi (až na pár provařených výjimek), navíc vesměs herci stejného původu, jako byly jejich role. Zasloužené tři hvězdy.(7.6.2013)

DVD 10 (AJ) - Nejsou 4 hvězdičky jako 4 hvězdičky. V minulém komentáři, když jsem ohodnotil Carlitovu cestu s Al Pacinem čtyřmi hvězdami, byly to hvězdy zasloužené a poctivé. V tomto případě tomu už není. Pokračování, nebo spíše prequel se trochu vymkl kontrole. Prvních 15 minut, kdy nás Carlito uvádí do příběhu je velmi slibných a nabudí. Ale pak....tu du dum dum. Film se věnuje spíše té "romantické" části a tempo dosti uvadá. Pak zase pár silných scén, např. ty s italskou mafií, kde zejména Domenick Lombardozzi (známý z Miami Vice) byl skvěle vybrán. A pak opět pár klišé. Závěr naštěstí celkem obstojný. Zkrátka to bylo jak na houpačce. Nicméně zde bylo pár zajímavých herců, např. Mario Van Peebles, Sean 'P. Diddy' Combs nebo Michael Kelly a délka necelých 90 minut nenudila, takže nakonec z toho vyplave těsných 70%.(10.9.2013)

• Budisovie

Ak tento film prebral názov z vynikajúceho filmu Carlito´s way a snažil sa zapôsobiť na diváka, tak mu to vôbec nevyšlo. Veľmi naoko zahrané, plné pretvárok tvrdých gangstrov, absolútne nezachytenie podstaty. Miestami som zaspával. Na konci som sa musel smiať, lebo tam prišiel Luis Guzmán a hral sa na najlepšieho zabijaka, z ktorého by si robili srandu aj malé deti. Aj Carlito a prestrelka v bare, kvôli kožuchu, celé to bolo divné. Ja som teda neuveril tomuto príbehu z ulice a popisovať mladé roky legendárneho carlita briganteho takouto formou sa mi zdá nevkusné a zbytočné zabíjanie žánru.(3.12.2011)

• Petrus1

Černoši na jedné straně, Italové na druhé a Portorikánci někde uprostřed. Ovšem první přikázání - nezahrávej si s bossem - platí pro všechny. Prequel moc neuznávám (skoro tak jako remake), jde vždycky o to, aby si někdo namastil kapsu na úkor dobrého filmu. Navíc tady ten Carlito Alovi nesahá ani po kotníky a vůbec mu není podobnej. Taky to postrádá jakoukoli atmosféru původní "cesty" a ani hudba mi neseděla. Obchod s heroinem jen kvete a taxi bejvalej zlodějíček, nyní obchodník Carlito, může dovolit koupit kožich svý budoucí holce. Ta zas dělá ofuky, že si ji nikdo kupovat nebude a stejně mu nakonec vleze do pelechu...dáma... :-) Brigante kvůli tomu blbýmu kožichu oddělá i dva sráče. Jeho společník Earl si odjede a nechá mu na krku svýho bráchu - rozmazlenýho parchanta, kterej nemá úctu k drogovým dealerům...což mu sice způsobí potíže, ale nakonec má ještě drzost obrat mafiánskýho bose, což jak víme, nemůže dobře dopadnout...celá zápletka je taková jakoby o ničem, závěr v celku ušel, ale vůbec mi nepřipadlo, že by na to měla navázat Alova cesta...konec sladkej jak cucací špalek...copak tahle má končit gangsterka?...je jasný, že Carlito nemůže umřít, ale tenhle konec byl trochu moc blééé. Jedinej kdo hraje v obou filmech, je Guzmán - a aby se nám to náhodou nepletlo, hraje pokaždé někoho jinýho...ale je fakt, že bez něj by tohle bylo úplně o ničem...zástěra mu moc sluší. :-) Ale sám to utáhnout nemůže - bez známých tváří je to slabota. Taky mi nepřijde zrovna jako dobrá výhrůžka urvat někomu koule a dávat mu je do očí...Já jen doufám, že nikoho nenapadne natočit Carlito's Childhood...(25.1.2014)

Nevedel som, že najprv bola kniha, no aj tak, Carlitova cesta patrí medzi moje obľúbené gangsterky a tak trochu som sa vyľakal, čo za znesvätenie sa to ide páchať. Jay Hernandez na 89 minútach zvládol ukázať sa v dobrom svetle a zapasovať mi do role mladého Briganteho, P. Diddy si zahral podobného mamrdára ako v Dostaň ho tam, čo ma potešilo a Luis Guzmán sa "vracia" ako usmrkaný Nacho (aj keď - načo?). Zápletka celkom ušla, no dalo sa k nej prepracovať aj trocha skôr, no chápem, šlo sa podľa predlohy. Celkovo som spokojný, žiadna veľká blasfémia sa nekoná a záverečný podfuck mi vykrútil kútiky do úsmevu. Slušné ***.(3.2.2014)

• - Postava Hollywood Nickyho byla inspirována skutečným drogovým králem Nicky Barnesem. (liquido26)

• - Anachronismus: Na plakátech v holišství jsou vidět moderní účesy. (liquido26)

• - Carlitova Cesta: Zrození gangstera je založena na knižní předloze Carlitova Cesta od soudce Edwina Torrese. De Palmův film byl natočen podle druhé Torresovy knihy o Carlitovi s názvem After Hours, ale aby nedošlo k záměně se stejnojmenným Scorseseho filmem z roku 1985, vypůjčil si De Palma pro svůj film název první knihy. (liquido26)