Můj Nikifor

Môj Nikifor

My Nikifor

Polsko, 2004, 97 min

• Damiel

Krystyna Feldman je naprosto dokonalá, nevědět, že hlavního hrdinu hraje tahle babka, nepoznáte to ani omylem. Jenomže to je asi tak jediné pozitivum tohoto filmu, který je bohužel strašně roztahaný a nudný, jakoby jeho jedinou záminkou bylo obsazení zmínené herečky do titulní role.(26.3.2006)

Festivalová ocenění jsou nevyzpytatelná. Nikifor i přes svou minimální rozmáchlost a komorní stránku na které je postaven dokáže zaujmout. Příběh o jednom nevšedním umělci si na nic nehraje. Neoplivá monumentálností ani nic zásadního nevzkazuje - pouze vypráví.(22.9.2007)

Bezpozlátkový příběh, plný neutěšených životních strázní svérázného umělce, natočený syrovou formou, dojímavý a opravdový, zdá se, že Polákům loserovská dramata jdou, což dokázal i o dva roky mladší "Edi" Piotra Trzaskalskeho. Největší překvapení však číhalo v závěrečných titulcích - Nikifora ztvárnila žena! Jen nevím, zda větší poklona náleží herečce nebo maskérovi, nejspíš každému z nich.(3.10.2009)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $213,000(10.9.2010)

Co říci závěrem? V tomto filmu se nic neděje a neshledávám zde ani nic geniálního. Jde totiž o naprosto typický karlovarsko-festivalový snímek, na nichž (věřím) všichni tak rádi doháníme spánkový deficit minulé noci. Proč zrovna tenhle vyhrál hlavní cenu, je mi záhadou. Ale vyhrál i na festivalu v Chicagu. Možná zde tedy bude nějaká tajná kvalita, kterou je schopno zachytit jen oko zkušeného festivalového porotce. Všem ostatním přeji dobrou noc (a hodně štěstí)!(2.5.2006)