Pop i koza

• Sovětský svaz Поп и коза (více)
všechny plakáty
Animovaný / Komedie / Krátkometrážní
Sovětský svaz, 1941, 10 min

Před mnohými lety žil pod horou Ararat muž se svou ženou, malým synkem, kozou a jejím neposedným kudrnatým kůzletem. Jednoho dne přišel k chalupníkovi bohatý pop vymáhat dluh. Chalupník neměl na zaplacení, pop si tedy odvedl jeho kozu. Marné byly prosby chalupníka a slzy jeho ženy. Koza sama se vzpouzela, seč jí síly stačily. Když pop s kozou dorazil domů, koza jeho i jeho ženu potrkala a kde jí rohy nestačily, pomohla si kopýtky. Pop uprchlou kozu pronásledoval ve snaze přivést ji zpátky. Při pronásledování spadl do studny, odkud se sám nemohl vyškrábat. Chalupník by mu mohl pomoci, žádal však zpět všechny dlužní úpisy. Pop se musel rozhodnout mezi svou lakotou a životem.
Pohádka je natočena na motivy arménské národní pohádky. (Jezinka.Jezinka)

Jezinka.Jezinka

Je to strašný, jak člověk drží palce chalupníkovi, kterému berou kozu jako jediný zdroj obživy, na druhou stranu, on dluh opravdu měl. Otázkou tedy spíš je, zda ten dluh nebyl uměle vyvolaný, zda pop chudáka nešidil už při půjčce a kolik v daném místě a čase stála koza a jestli pop nepostupoval jako exekutoři, kteří si pro zajištění pohledávky v řádech tisíců berou věci v hodnotě v řádech milionů, aby to vzápětí s velkou slávou prodali za pár šupů. V téhle pohádce nejspíš nahlížíme smutnou pravdu, že exekuce v Arménii v době, kdy lidová tvořivost dala vzniknout téhle pohádce, probíhala podle stejných pravidel, jako v osvíceném století ančovičky probíhá u nás. Je takový příběh ještě pořád pohádka? ()