Komedie / Rodinný / Animovaný / Sci-Fi

USA, 2002, 85 min

Jednoznačne najlepší klasicky animovaný film z toho mála čo som videl. Príbeh je prekvapujúco dospelý a riešia sa v ňom dosť vážne veci, čo je dosť netradičné. Všetky postavy sú výborné, ale Stitch je kapitola sa o sebe, perfektná potvorka s úžasnou mimikou a deštruktívnymi sklonmi. Hoci nechýba klasické poučenie o rodinných hodnotách, film si viac užijú odrastenejší diváci než deti. 8+/10(10.4.2010)

*PRÍŠERKA NA ZJEDENIE* Nebudem preháňať, ak poviem, že tak dobre som sa už dávno nezabavil. Veľmi milé a veľmi vtipné. Aby k tomu konečne došlo, bolo potrebné pustiť si film z roku 2002. A úplne stačil 2D rozmer; tým však nenaznačujem, že som odporcom diel v 3D. Dlho som odkladal pozretie tohto filmu i napriek tomu, že som ho mal k dispozícii už roky, pretože hlavná postavička mi nebola práve najsympatickejšia. Ale ako hrozne som sa mýlil! Postavička Stitcha je strašne rozporuplná a preto taká úžasná: je drzá a zároveň vychovaná, je násilná a zároveň citlivá, je agresívna a zároveň túžiaca po láske. Je jednoducho dokonale nedokonalá; rovnako ako človek. Rozprávka, ktorá miestami výchovne určite nepôsobí (mojou najobľúbenejšou scénou je, keď Stitch priloží svoju zbraň k spánku apatickej žaby), a konečne sa v nej nezachraňuje celý svet, ale "len" vzťahy niekoľkých jednotlivcov. Verdikt v 1 vete: Animák, ktorý nie je len jednohubkou a niektoré takmer gagovité scény budu vo vás rezonovať ešte dlho po pozretí filmu. 17.10.2010(17.10.2010)

Tento trošku upozaděný tradičně kreslený animák z tvorby Disney Animation Studios se zjevuje v době, kdy začínají vládnout počítačově tvoření hrdinové. Přesto jde o jeden z nejlepších filmů z Disneyho stáje za posledních 12. let spolu s Mulan (1998) v kategorii kreslených filmů. Velmi zdařile je zde předveden výchovný element pro nepoddajné děti žijící v neúplné rodině. Scény soužití dvou sester jsou pojaty dokonaleji než v kdejakém hraném filmu a velmi dobře odpozorované tvůrci charakterů. Příběh kombinuje trampoty holčičky Lilo žijící ve svém bezelstném dětství a mimozemšťanské sci-fi v podobě vesmírného experimentu 626, který vypadá jako brutálnější verze mírumilovné koaly (Stitch). Jak je zvykem u Disneyho, tak i z poměrně banálního příběhu vysekává režie, dramaturgie a hudba vynikající podívanou pro nás MALÉ.(28.9.2010)

Zpočátku jsem si jen říkal, co to má sakra jako být? Od Disneyho té doby je člověk zvyklý na něco jiného, od Disneyho (a nejen) dnešní doby snad ještě více... Tak kde se vzalo tohle? A nepochopím, jak se od této totální infantilnosti dá přejít rovnou k How to train your dragon... Na druhou stranu to nebylo tak nejhorší, některé momenty a postavičky rozhodně stály za zhlédnutí a zapamatování (ale moc jich nebylo...)(14.6.2011)

Motivačne ide o ďalší zárez do konára Disneyho štúdia. Rodina, jej dôležitosť, jej príspevok do spoločnosti a láska medzi jej príslušníkmi. Ako dobrodružstvo ako také, ale nemá patričný drajv a aj keď občas má tendenciu podvoliť si slzné kanáliky, je len škoda, že ten svoj tromf nepodáva častejšie. Aloha Disney!(6.12.2016)

• - V pokoji Nani visí plakát s Mulan, což je odkaz na předešlý film od Disneyho Legenda o Mulan (1998). (Mr.Critic)

• - Závěrečná honička byla kompletně změněná kvůli 11. září. Původně totiž hrdinové utíkali v letadle a prolétali skrze město. Ale v konečné verzi tvůrci změnili letadlo na vesmírnou loď a z města udělali hory. (Harroc)