Komedie / Rodinný / Animovaný / Sci-Fi

USA, 2002, 85 min

Do tohoto srdceryvného animovaného snímku jsem se jako malý téměř zamiloval. A vidět jej dnes, asi bych ve stejných pasážích brečel znovu. Bylo to originální a je tomu i dodnes. Když se po celá léta statečně vyhýbáte nepovedenému sequelu a přiživujícímu se televiznímu seriálu, zanechá ve vás tenhle krásný nevinný film vzpomínky na jeden úžasný film. Úžasný film, který ale do kolen dostane více psychicky méně stabilní dítě, než téměř 18letého středoškoláka, tudíž své šance již dávno vyprchal, ale nic nemění na tom, jak krásným navždy bude.(16.10.2017)

Strašně rád bych věřil tomu, že Sanders a DeBlois chtěli tak moc natočit "jiný" animák, že jim do toho hlavouni od Disneyho začali kecat a mávat grafy diváckých preferencích, až je z toho docela pěkný kočkopes. Na druhou stranu i tak si film zachoval hravou atmosféru a odér "pojďme dělat věci jinak". Co z toho, že i dramaturgicky ten film vrže na obě kolena a akční finále je vlastně nejslabší částí celého filmu, když v intimních chvílích, kdy se soustředíme jen na Lilo a Stitche, má film navrch i před pixarovskými klasikami. Takže si tu onu představu o zlých hlavounech od Disnyeho ponechám, přece si nebudu kazit obrázek o mých oblíbených režisérech, obvzlášť když jejich Draci jsou už tentokrát zcela bezchybní.(13.9.2012)

Byť je příběh tohoto snímku poněkud přeplácaný, tak výsledek je díky precizní režii a úžasným nápadům až překvapivě konzistentní. Vyzdvijuji především propracované charaktery - nikdo není černobílý a každý má své klady i zápory (jakožto i několik charakterových vlastností), což hrdiny posouvá na hranici uvěřitelnosti a sledovat onu interakci mezi nimi je pak nesmírně zajímavé.Rovněž i děj míchající dohromady mnoho různých témat i žánrů funguje na jedničku - mladší diváci zajisté ocení roztomilého Stitche, ti starší pak dospělejší příběh a jeho otázky týkající se experimentování a s tím související etikou... Samotná animace je pak pastvou pro oči - scény z vesmíru jsou zcela zřetelně "digitální" (podobně jako v "Atlantis: The Lost Empire"), oproti tomu postavy a mimozemšťané pak „klasicky," Disneyovsky kreslení a jednotlivá pozádí (scenérie krajiny, interiéry) pak mají mírný nádech olejomalby... Výhrady mne snad ani nenapadají, bylo to milé, zábavné, vtipné a napínavé (i navzdory tomu, že animák postrádá regulérního záporáka!!!). PS. Na pointu, proč jsou komáři ohrožený druh, se až do konce počkat vyplatilo :)(21.1.2020)

Soundtrack Alan Silvestri: 1. Hawaiian Roller Coaster Ride ,2. Stuck on You ,3. Burning Love ,4. Suspicious Minds ,5. Heartbreak Hotel ,6. Devil in Disguise ,7. He Mele No Lilo ,8. Hound Dog ,9. Can't Help Falling In Love ,10. Stitch to the Rescue (score) ,11. You Can Never Belong ,12. I'm Lost (score),(19.5.2011)

Lilo a Stitch rozhodně není klasickým animákem dnešní doby. Disney stále počítá se stařičkou 2D animací a musím uznat, že v tomto filmu působí animace občas přímo ošklivě. Celkově mi zde chybí některé rysy animovaných filmů. Málo zábavy a příliš tlačení na emoční strunu, to se mi opravdu nelíbilo. Jako Další alternativy mohu nabídnout většinu Disneyovských filmů (jako Princezna a žabák) nebo námětem podobnou Planetu 51.(20.7.2011)

• - V pokoji Nani visí plakát s Mulan, což je odkaz na předešlý film od Disneyho Legenda o Mulan (1998). (Mr.Critic)

• - Závěrečná honička byla kompletně změněná kvůli 11. září. Původně totiž hrdinové utíkali v letadle a prolétali skrze město. Ale v konečné verzi tvůrci změnili letadlo na vesmírnou loď a z města udělali hory. (Harroc)