Déšť (festivalový název)

Regen

Rain

Krátkometrážní / Dokumentární

Nizozemsko, 1929, 14 min

Priebeh jedného dažďa v meste poňal Joris Ivens ako sled krátkych záberov z upršaného mesta, medzi ktorými sa pravidelne objavuje meniaca sa vodná hladina. Od narušenia jej pokojného stavu až po rozďobkovanie hustým lejakom. Sled upršaných záberov vytvára dohromady poetickú panorámu. Kamera používa často netradičné podhľady, zameraná skôr na polocelky a detaily (cesty, okno, odkapová rímsa, kanál), no nechýba ani pohľad na dav s dáždnikmi (nakrútený zhora pripomínajú ľudia skôr rozpohybované hríbiky). Kamerové majstrovstvo, prirodzený rytmus a cit pre záber dokazujú, že aj z takej zdanlivo nezaujímavej ústrednej témy ako dážď sa dá urobiť príťažlivý dokument.(30.9.2006)

Déšť patří ještě mezi amatérské Ivensovy filmy, kdy točil poeticky laděné krátké dokumenty na všední témata a místy koketoval s avantgardou, a které jej nakonec ve třicátých letech dovedli k profesionální práci. Prší a kamera běží.(11.10.2005)

Ivensova symfonie města Amsterodam vyniká smyslem pro detail, netradiční úhel a hru se světlem. Co naopak trošku chybí, je kontinuální střih a práce s lidmi. Kdyby se víc zacílil na amsterodamský život a lidské hemžení, bylo by sledování dokumentu snazší a zajímavější...(14.12.2009)

Najkrajšia óda na dážď akú si dokážem vôbec predstaviť.(17.3.2011)

Konfrontace lidského hemžení a přírody (deště) zachycená především v odrazech vodní hladiny. Co se týká postupů při snímání velmi záživné.(11.9.2010)

• duddek

V mých očích tomu uškodila bezprostřední konfrontace s nápaditými krátkými dokumenty Berta Haanstry... Ivensův Déšť je přece jenom o poznání monotónnější, i když si na něm dal režisér záležet a neodbyl ho jediným dnem natáčení.(28.11.2009)

Úžasné obrazové svědectví své doby. Hudba: Larry Marotta (2005)(9.3.2009)

Déšť ve mně zpravidla vyvolává melancholickou náladu. Tomuto poetickému snímku se však podařila ojedinělá věc. A to, že mi ukázal, že i déšť může být krásný a ne vždy musí zákonitě ve filmu působit jako symbol deprese.(21.1.2016)

Krásný krátký filmek, který alespoň mně zvedne trochu náladu. Se svými krásnými záběry a uklidňující hudbou je to jako lék na duši, což se v této době velice cení. Doporučuji to hodit na celou obrazovku a ignorovat to, že je to vlastně jen 14 minut černobílých záběrů na déšť, s takovou si tu atmosféru a ten klid určitě neužijete.(29.8.2013)

Jako předfilm k snímku Paraplíčka z Cherbourgu (s ústředním hudebním motivem ze zmíněného muzikálu) je film celkem i pěkný :)(17.1.2016)