Supervulkán (TV film)

• Německo

Supervulkan

Drama / Akční / Thriller / Katastrofický

Velká Británie / Německo / Itálie / Japonsko, 2005, 120 min

Ale ano, slušně jsem se bavil. Otázkou nicméně je, jestli by si neměl dokument klást za cíl především přinášet informace...Tahle záležitost je klasickému pojetí dokumentu už opravdu hodně vzdálená a temín "dokument" by mě v sovislosti se "Supersopkou" vůbec nenapadlo použít. Ve filmu vystupují výhradně fiktivní postavy a příběh se odehrává v blízké budoucnosti, jedná se tedy spíž o science fiction ve stylu "co by se stalo, kdyby..." , ztvárněná jako katastrofický hraný film. Na televizní projekt slušný rozpočet, kvalitní triky a obstojná atmosféra. Na druhé straně dlouhá stopáž a jen průměrné herecké výkony. Celkový dojem 70%.(30.4.2007)

Je to vlastně taková hraná vizualizace postavená na informacích z dokumentu BBC Supersopka - pravda o Yellowstonském národním parku. A je to skvělé. Především tím, že to celé působí realisticky. Žádné logické díry ani odklon od faktů v zájmu lepšího scénáře. Poté, co jsem viděl asi 7 dokumentů o sopkách, si myslím, že pokud by došlo k supererupci, probíhalo by to asi nějak takhle. Kéž by takhle fungovaly i ostatní katastrofické filmy. Co se týče filmové stránky, to samozřejmě není žádný blockbuster, ale televizní film. Takže žádnou extrémní kreativitu nečekejte. Na škodu by asi nebylo ani více záběrů na samotné erupce. Ale to málo, co tam je, vypadá dost věrohodně. Navíc je to podpořeno krákými autentickými záběry z opravdových výbuchů. Takže cekový dojem je naprosto dostačující. Docela bych si přál vidět, jak by celé to vybuchování udělal Roland Emmerich... Myslím, že takovou supererupci lidstvo ještě nevidělo:)(20.2.2011)

Ide o hraný fiktívny dokument o výbuchu sopečnej masy ukrývajúcej sa pod Yellowstonským parkom. BBC opäť excelujú, ale tentokrát je problémom stopáž - je to proste pridlhé (bolo by to treba prestrihať na dve hodky od prílišných vysvetlovačiek a bol by tu jeden z najlepších sopčných bijákov). Triky sú opäť na vysokej úrovni (až na tú odfláknutú tsunami vlnu sa dajú porovnať aj s niektorými kúskami z kina napr. Dante´s Peak alebo Volcano), príbeh tak realisticky podaný ako to BBC dokáže a aj úmrtnosť postáv docela prijateľná - takže pre tých čo nevideli aspoň 5 hraných dokov od BBC jednu * pridať a tie moje 3 sú len s prihliadnutím na to, že ide o dokument. žáner - filmy ako DP alebo Volcano tento snímok hravo strčí do kapsy.(10.5.2005)

Je to vlastně taková hraná vizualizace postavená na informacích z dokumentu BBC Supersopka - pravda o Yellowstonském národním parku. A je to skvělé. Především tím, že to celé působí realisticky. Žádné logické díry ani odklon od faktů v zájmu lepšího scénáře. Poté, co jsem viděl asi 7 dokumentů o sopkách, si myslím, že pokud by došlo k supererupci, probíhalo by to asi nějak takhle. Kéž by takhle fungovaly i ostatní katastrofické filmy. Co se týče filmové stránky, to samozřejmě není žádný blockbuster, ale televizní film. Takže žádnou extrémní kreativitu nečekejte. Na škodu by asi nebylo ani více záběrů na samotné erupce. Ale to málo, co tam je, vypadá dost věrohodně. Navíc je to podpořeno krákými autentickými záběry z opravdových výbuchů. Takže cekový dojem je naprosto dostačující.(22.4.2012)

Očekával jsem další céčkový katastrofický kousek, k mému překvapení se mi dostalo vcelku zajímavého polo dokumentu – polo filmu s množstvím zajímavých spekulací, informací - fiktivní budoucnost, dobré herecké výkony, celkový vizuál taky nebyl špatný. Strašně rád bych se do Yellowstonského národního parku někdy podíval. Akorát ta délka byla brutální, místy to totiž postrádalo „šťávu“ a trochu se to vleklo.(23.10.2020)

• - Film byl nominován na cenu BAFTA v kategorii nejlepší speciální efekty. Nominaci však neproměnil. (Terva)