Supervulkán (TV film)

• Německo

Supervulkan

Drama / Akční / Thriller / Katastrofický

Velká Británie / Německo / Itálie / Japonsko, 2005, 120 min

BBC je i u nás známa svými kvalitními a velice zajímavými dokumenty. Bohužel bych řekl, že tentokrát to už přehnali. Nemůžu polemizovat s faktickou stránkou Supersopky (nevyznám se v tom). Ale formou vypadá úplně jako tuctové katastrostrofické béčko. I přes nesporně inteligentnější scénář se tu tak vyskytují i typické propriety, jako všemožně pípající přístroje nebo zlá vláda. Taky by mě zajímalo, jak šťastní z tohoto počinu jsou skuteční pracovníci Yellowstonu a místní hoteliéři... Druhý díl je výrazně akčnější a dramatičtější, efekty velmi dobré.(21.2.2007)

Pozoruhodne jako priklad v soucasnosti oblibeneho cross zanru dokumentu a realistickeho dramatu. Z hlediska historie dokumentarnich fikci vlastne nic objevneho, ale facinuje na tom mira formalni dokonalosti a narativity blizke postupum hraneho filmu. Je to dokument vystveny de facto jako hrany film, ktery je ale zaroven vtipne strukturovan jako reporazni rekonstrukce s rozovory s odborniky, prezivsimi, zabery TV kamer z mis katastrofy atd. Proste z hlediska filmove stylistiky moc zajimavy pocin, ktery ukazuje na velky posun soucasne televizni poetiky i mimo hajemstvi puvodnich dramatickych serialu....(8.9.2007)

Perfektní dokument (nikde jsem se toho o erupcích takovou přístupnou a nenucenou formou tolik nedozvěděl jako v první části tohoto film), ale jinak herecké "výkony" nic moc. Chcete-li vidět jak vypadá supererupce - dobrá volba, chcete-li však vidět kvlalitní katastrofický film, budete se muset ohlédnout po jiném dílku. Hodnocení podle částí: 1. část: 4 hvězdy, 2. část: 2 hvězdy.(21.2.2007)

Výborný fiktivně-reálný thriller o jedné velké "neznámé" v klidu odpočívající na ploše Yellowstonského parku. Z produkce BBC. [8/1O] Zkuste také třeba: Sopka(7/10), nebo Když se čas naplnil(8/10)...(3.4.2007)

Ale ano, slušně jsem se bavil. Otázkou nicméně je, jestli by si neměl dokument klást za cíl především přinášet informace...Tahle záležitost je klasickému pojetí dokumentu už opravdu hodně vzdálená a temín "dokument" by mě v sovislosti se "Supersopkou" vůbec nenapadlo použít. Ve filmu vystupují výhradně fiktivní postavy a příběh se odehrává v blízké budoucnosti, jedná se tedy spíž o science fiction ve stylu "co by se stalo, kdyby..." , ztvárněná jako katastrofický hraný film. Na televizní projekt slušný rozpočet, kvalitní triky a obstojná atmosféra. Na druhé straně dlouhá stopáž a jen průměrné herecké výkony. Celkový dojem 70%.(30.4.2007)

• - Film byl nominován na cenu BAFTA v kategorii nejlepší speciální efekty. Nominaci však neproměnil. (Terva)