Supervulkán (TV film)

• Německo

Supervulkan

Drama / Akční / Thriller / Katastrofický

Velká Británie / Německo / Itálie / Japonsko, 2005, 120 min

Ale ano, slušně jsem se bavil. Otázkou nicméně je, jestli by si neměl dokument klást za cíl především přinášet informace...Tahle záležitost je klasickému pojetí dokumentu už opravdu hodně vzdálená a temín "dokument" by mě v sovislosti se "Supersopkou" vůbec nenapadlo použít. Ve filmu vystupují výhradně fiktivní postavy a příběh se odehrává v blízké budoucnosti, jedná se tedy spíž o science fiction ve stylu "co by se stalo, kdyby..." , ztvárněná jako katastrofický hraný film. Na televizní projekt slušný rozpočet, kvalitní triky a obstojná atmosféra. Na druhé straně dlouhá stopáž a jen průměrné herecké výkony. Celkový dojem 70%.(30.4.2007)

Je to vlastně taková hraná vizualizace postavená na informacích z dokumentu BBC Supersopka - pravda o Yellowstonském národním parku. A je to skvělé. Především tím, že to celé působí realisticky. Žádné logické díry ani odklon od faktů v zájmu lepšího scénáře. Poté, co jsem viděl asi 7 dokumentů o sopkách, si myslím, že pokud by došlo k supererupci, probíhalo by to asi nějak takhle. Kéž by takhle fungovaly i ostatní katastrofické filmy. Co se týče filmové stránky, to samozřejmě není žádný blockbuster, ale televizní film. Takže žádnou extrémní kreativitu nečekejte. Na škodu by asi nebylo ani více záběrů na samotné erupce. Ale to málo, co tam je, vypadá dost věrohodně. Navíc je to podpořeno krákými autentickými záběry z opravdových výbuchů. Takže cekový dojem je naprosto dostačující. Docela bych si přál vidět, jak by celé to vybuchování udělal Roland Emmerich... Myslím, že takovou supererupci lidstvo ještě nevidělo:)(20.2.2011)

Nejde o děj, nejde o provedení, nejde o herecké výkony. Vždyť - je to film nebo ne? Pro mě ne. Ale má to zajímavou výpovědní hodnotu. Supervulkán! Pod Yellowstone National Park? To mě ani ve snu nenapadlo. Až do teď. Katastrofický filmy fakt můžu. A tohle je sakra realistický. Jen doufám, že hodně, hodně přeháněj - jinak: AMEN!(21.9.2010)

Hraný dokument. Veľa diel z danej špecifikácie som síce nevidel, ale môžem s určitosťou povedať, že pri tomto filme tie dve veci určite npôjdu dokopy. Technická s tránka filmu je nadpriemerná. Pekné digitálne efekty, hlavne čo sa týka výbuchov sopky. Len škoda toho stereo zvuku na DVD. Dokumentárna stránka bola tiež na pomerne vysokej úrovni s prihliadnutín na to že ide o fiktívnu udalosť. Neviem do akej miery su podávané fakty blízke skutočnosti, no byť len s polovice pravdivé je to dosti desivá skutočnosť.... A teraz to horšie. Herecké výkony su podpriemerné na úrovni telenoviel. Dej je dosti chabý a celkovo aj konečné rozuzlenie mi neprišlo ako šťastná voľba. Filmje rozťahaný a hoci som pociťoval primerané napeťie stále som sa nevedel zbaviť tej divnej pachuti a "lacnosti", čo sa týka filmovej stránky... Ak by BBC nasmerovalo tento snímok viac dokumentárnou cestou dopadlo by to určite oveľa lepšie. Takto s objektívnym prihliadnutím na všetky okolnosti nie viac ako 3* , hoci potencial na viac určite bol.(28.2.2007)

Bože děkuji za snad jediný katastrofický film, který je postaven na reálných základech. Ano toto by se stát mohlo a někdy zřejmě i stane. Žádné vrtání do jádra a podobné nesmysly. Já osobně film brala více jako klasický BBC dokument než akční film, ale každému to může přijít jinak. Pro mne, jakožto fanouška vulkanologie to byl velmi příjemný zážitek, protože jde snad o první film s výbuchem sopky a následnými událostmi, který se nesnažil vymýšlet, aby dodal ději na akčnosti. Bravo!(27.1.2011)

• - Film byl nominován na cenu BAFTA v kategorii nejlepší speciální efekty. Nominaci však neproměnil. (Terva)