Joshua Tree, 1951: A Portrait of James Dean

Robert Zimmer Jr.

Kostýmy:

Rob Saduski
  • petrsv

Asi už nikdy se nebude opakovat příběh tak zářivé hvězdy, jakou se stal James Dean. Za život natočil jen tři celovečerní filmy a ani premiéry toho posledního se nedožil. Uspěch i smrt ve čtyřiadvaceti letech. Za první film - "Na východ od ráje" obdržel posmrtně Oscara, především se ale stal ikonou poválečné generace. Problémový a citlivý chlapec - opravdový "rebel bez příčiny". Představitel nového typu herectví, které přinesli právě James Dean, Montgomery Clift a Marlon Brando do Hollywoodu. Bozi ho milovali - zemřel mladý a pak už ho miloval celý svět. Už za jeho života se naznačoval jeho vztah k Marlonu Brandovi z doby, kdy spolu studovali, ale stejně jako u R.Hudsona nebo M.Clifta se sexuální preference nezveřejňovaly. Film Joshua Tree je natočený v r. 2012, a tak otevřeně mapuje Deanův život před odchodem do Hollywoodu. I přes nízký rozpočet je podivuhodně dobře vykreslená atmosféra té doby. (gaytitulky.info)(13.5.2013)

• candy_daze

Stylizovaná artová věcička (jak jinak než) bez zásadnějšího obsahu. Vizuální stránka je opravdu poměrně pěkná, zajímavá a odvážím se říct povedená. Za to Mishorymu palec nahoru. Dál už to ale půjde z kopce. Uživatel LxLuthor napsal, že takové zpracování přinese fanouškovi JD radost. Jakožto jeden z nich si dovolím nesouhlasit :) Tenhle film má být o Jamesi Deanovi, přitom z něj v sobě nemá zhola nic. Nedozvíte se žádná nová a podložená fakta. Spíš se mi zdá, že Mishory postavil základy svého scénáře na několika fámách o Deanově bi/homosexualitě, nafoukl je do obřích rozměrů a pak rozvedl do několika explicitních scén, které jsou asi to nejzapamtovatelnější z celého filmu. I když byl JD s velikou pravděpodobností bisexuál, věřte mi, chlapci a děvčata, nejedná se v tomto filmu o fakta, ale pravděpodobně o Mishoryho erotické sny převedené na plátno. Co mi ale vadí víc je emoční vakuum, bezduchost a bezobsažnost filmu. Kdyby bylo v názvu "A Portrait of John Doe", vyšlo by to na stejno. Hlavním průserem filmu je ale herec v hlavní roli, James Preston, který není Deanovi podobný vzhledově a herecky už vůbec ne. Jeho vyobrazení Deana na mě působilo bezduše. Když si vzpomenu, jak mi na Jamesi Francovi vadila v roli Deana křečovitost, musím se smát, protože z Prestona naproti tomu skoro teče sliz. Shrnuto a podtrženo, vizuálně povedené, fanoušek Jamese Deana bude zklamán. Věřím tomu, že nefandové budou asi shovívavější.(16.12.2013)

Na filmu je nejkrásnější kamera, střih a vůbec vizuální stránka, která skutečně věrně napodobuje filmy 50. let - jak kontrastní černobílé noiry, tak instagramově barevné amatérské. Oproti tomu příběh je artově zmatečný a místy dost zdlouhavý. Fanouškům Jamese Deana nepřinese nic nového a neznalým zase nebude moc dávat smysl.(26.7.2013)

Výtvarně vydařený snímek, který je spíš fikcí, než pravdivým příběhem Jamese Deana. Rebel bez příčiny tu sbírá zkušenosti a odvahu před hollywoodskou slávou a odkrývá kromě oblečení i poměrně komplikovanou povahu. Film doprovází skvělý soundtrack jazzové a klasické hudby, vytříbené interiéry a esteticky lahodně aranžované scény. Příběh jako takový není nejnosnější, snímek je zajímavý především formou, nikoli obsahem. Ale stojí za vidění, některé principy fungování showbusinessu jsou platné dodnes. Za pozornost stojí i hodiny herectví, kde se mladý James učil metodu prožívání, díky které měl úspěch později na Broadwayi a v Actor's Studiu.(18.8.2015)

• Adiemus

Skvělá vizuální stránka nepřebije prkenný projev prakticky všech herců (?) a s prominutím rádobyintelektuální kecy. Že James Dean využíval všeho a všech, aby se prosadil, si každý může přečíst na wikipedii a neztrácet půldruhé hodiny času sledováním filmu, v jehož průběhu i pěkné záběry začínají nudit.(23.5.2017)