G.O.R.A. - vesmírné manévry

• Turecko

G.O.R.A.

Komedie / Sci-Fi

Turecko, 2004, 127 min

CITÁT - Nemám rád cizí písně, nevím zda v ní nepomlouvají mojí mámu ....... ( z rádia zní Mama Fuck ou ). Koncept příběhu je daný - fotograf falšující fotky UFO je unesen UFEm. CITÁT - Chceš nás pozabíjet přenosnou lampou ?.......... Vybuchnul jsem smíchem, když unesenému hrdinovi na Planetě GORA, zazvoní telefon. CITÁT - Teď nemůžu mluvit, zavolám později......... Stroj na výrobu Vedigunu ( obdoba Mirindy ) je Boží. Je to sranda, akorát to chtělo lepší trikové efekty. Příběh si dělá srandu z amerických šlágrů jako je Star Wars, Matrix, Flash Gordon nebo Pátý element. Čím však byl film delší, tím ztrácel na půvabu i vtipu. CITÁT - Jdu si močnout......... Rozhodně je to lepší snímek, než kterákoliv americká parodie, ve kterých se klade důraz na sex a nechutné scény z jídlem, zde je to prostá a lehká parodie. Ve filmu si zahrál čtyřroli Cem Yilmaz jako Arit, velitel Logar, Oersan Kuneri nebo jako pobočník Kubar.(9.9.2011)

Turci nemali nikdy problem kradnut. Po pravde, ktory umelec ma problem kradnut, ze? Len maloktory to vsak robi tak okato ako turecki filmari. Od cias tureckych hviezdnych vojen, v ktorych turecki filmari bez hanby vysamplovali Lucasove hviezdne vojny vsak preslo skoro 30 rokov a aj ked turci ani dnes nemaju problem doslova a obrazu vykradnut matrix, hviezdne vojny ci piaty element, aspon sa naucili robit to za vlastne peniaze. a za poriadne peniaze. G.O.R.A. je najocakvananejsi a najdrahsi turecky film doteraz. Podobne ako kedysi francuzi spracovali scifi a komediu v piatom elemente, o nieco take sa usiluju aj tvorcovia tohto filmu. akurat blaznivejsim a menej sudrznym sposobom, viac skrz gagy ako cez scenar. ale co uz, kolkokrat za zivot si pozriete turecky film? a kolkokrat lukrativne draho spraveny?(6.7.2005)

Turci už netáhnou jen na Mohuč, ale i do vesmírných dálav, a to vyzbrojeni papundeklovou estetikou a polotrapným humorem Cema Yilmaze (už jsem si zvyknul z Hokkabaze). A dovedou pobavit. I když mnohem víc ujetou familiární atmosférou (jako by to natočila parta vašich přátel někde v garáži), než opravdu trefnými parodickými scénami.(18.8.2009)

• honajz

Takový turecký pokus o Spaceballs. Není to úplně špatné, ale znova bych to vidět nemusel. Na můj vkus až přespříliš homo vtípků. Ani ostatních vtipů nebylo nijak moc nebo dokonce dobrých. Děj se tak nějak vleče, ty parodie různých filmů, třeba Pátého elementu, mi přijdou nedotažené (dřevo, ha ha). Turecký prodavač koberců mi po určité době už byl hodně nepříjemný. Moc mne to nepobavilo, ale pro fanoušky různých sci-fi filmů to může být něčím málo zajímavé.(25.3.2014)

Jestli Vás, stejně jako mě, nebaví ty trapné Disastery, Bijáky, Dojáky a podobné výpotky z emeričky, zkuste sáhnout pro tureckou G.O.R.A.u. Pokud jste schopni odpustit přepálenou stopáž, občas nevtipnou scénku a jednodušší děj budete odměněni vtipnými scénami, kde Vám budou škubat koutky a lepé děvy blažit chlípný pohled. Doporučuji sledovat s podobně chycenými ( filmově) přáteli na nějaké filmové párty. Budete za hvězdy - za A. země původu filmu a za B. "vesmírné manévry" jsou všechno, jen ne trapné a za poslední - pokud budete všichni trochu bumbat nelihuprosté nápoje smích zaručuji... P.S. český dabing se povedl - cz titulky jsou na DVD pouze u úvodní angličtiny, pozdější turečtina je trestuhodně bez překladu.(11.7.2009)

• - Postava Erşana Kuneriho byla inspirována Seanem Connerym. (sigf07)

• - Šachové figurky, se kterými hraje Arif ve vězení šachy, jsou postavy ze seriálu Star Trek: Nová generace (1987). Zřetelně lze rozpoznat Picarda, Rikera, Data, Worfa a doktorku Crusherovou. (sigf07)

• - Jméno vesmírné lodi, kterou Garavel předvede Arifovi je "KA-FA 1500". "Kafa 1500" v turečtině znamená "Hlava 1500" a je to slangový výraz pro stav narkotického opojení. (sigf07)