G.O.R.A. - vesmírné manévry

• Turecko

G.O.R.A.

Komedie / Sci-Fi

Turecko, 2004, 127 min

Turci už netáhnou jen na Mohuč, ale i do vesmírných dálav, a to vyzbrojeni papundeklovou estetikou a polotrapným humorem Cema Yilmaze (už jsem si zvyknul z Hokkabaze). A dovedou pobavit. I když mnohem víc ujetou familiární atmosférou (jako by to natočila parta vašich přátel někde v garáži), než opravdu trefnými parodickými scénami.(18.8.2009)

Naprosto šílená turecká parodie na Star Wars, Matrix, Pátý element, Karate Kid a kdo ví co ještě. Hlavní hrdina snímku je Arif, turecký prodavač koberců, padělatel fotografií s UFO a podnikatel v cestovním ruchu, kterého spolu s dalšími obyvateli naší planety unesou mimozemšťané jako otroky na planetu GORA. Arif uvržen do vězení na cizí planetě plánuje útěk, stále se mu zjevuje holografický obraz bytosti, který mu zvěstuje jeho sílu a získá věrné spojence v podobě androida a svérázného vězně, který si před jméno dává přezdívku Bob Marley. Když se Arifovi konečně podaří utéci, tajemný mistr ho naučí používat sílu díky které Arif nejen porazí ďábelského goranského velitele, ale zachrání celou planetu a goranskou princeznu. Celý snímek se spíše než na děj soustředí na řadu brutálních gagů a narážek, z nichž některé jsou vydařené a některé vyloženě trapné. Téměř všechny postavy jsou parodicky pojaty a jejich výstupy směřují někam až za hranice absurdity. Pokud divák přistoupí na tento styl humoru, zaručeně dobře se pobaví. Já se bavil na tři hvězdy.(7.6.2009)

Turci nemali nikdy problem kradnut. Po pravde, ktory umelec ma problem kradnut, ze? Len maloktory to vsak robi tak okato ako turecki filmari. Od cias tureckych hviezdnych vojen, v ktorych turecki filmari bez hanby vysamplovali Lucasove hviezdne vojny vsak preslo skoro 30 rokov a aj ked turci ani dnes nemaju problem doslova a obrazu vykradnut matrix, hviezdne vojny ci piaty element, aspon sa naucili robit to za vlastne peniaze. a za poriadne peniaze. G.O.R.A. je najocakvananejsi a najdrahsi turecky film doteraz. Podobne ako kedysi francuzi spracovali scifi a komediu v piatom elemente, o nieco take sa usiluju aj tvorcovia tohto filmu. akurat blaznivejsim a menej sudrznym sposobom, viac skrz gagy ako cez scenar. ale co uz, kolkokrat za zivot si pozriete turecky film? a kolkokrat lukrativne draho spraveny?(6.7.2005)

Mimo parodie na všechny klasické sci-fi filmy GORA zároveň i velmi nesmlouvavě míří na "západní" vymoženosti i tureckou náturu. Mimořádně vyvedené je obsazení tureckého komika Cema Yilmaze. Mimo hlavního hrdiny Arifa si v GOŘE střihne také roli šíleného velitele Logara. Vzhledem k žánru je pro mě papundeklová estetika sci-fi kulis jedině plusem :) Varuju snad jedině před českým dabingem. Překlad je poměrně vyvedený, dabing ovšem už příliš ne. Takže dejte si to určitě v turečtině s titulky.(28.1.2014)

• honajz

Takový turecký pokus o Spaceballs. Není to úplně špatné, ale znova bych to vidět nemusel. Na můj vkus až přespříliš homo vtípků. Ani ostatních vtipů nebylo nijak moc nebo dokonce dobrých. Děj se tak nějak vleče, ty parodie různých filmů, třeba Pátého elementu, mi přijdou nedotažené (dřevo, ha ha). Turecký prodavač koberců mi po určité době už byl hodně nepříjemný. Moc mne to nepobavilo, ale pro fanoušky různých sci-fi filmů to může být něčím málo zajímavé.(25.3.2014)

• - Scenárista Cem Yilmaz se ve filmu objevil ve čtyřech rozdílných rolích. (Pompaj)

• - Jméno vesmírné lodi, kterou Garavel předvede Arifovi je "KA-FA 1500". "Kafa 1500" v turečtině znamená "Hlava 1500" a je to slangový výraz pro stav narkotického opojení. (sigf07)

• - Postava Erşana Kuneriho byla inspirována Seanem Connerym. (sigf07)