G.O.R.A. - vesmírné manévry

• Turecko

G.O.R.A.

Komedie / Sci-Fi

Turecko, 2004, 127 min

Jestli Vás, stejně jako mě, nebaví ty trapné Disastery, Bijáky, Dojáky a podobné výpotky z emeričky, zkuste sáhnout pro tureckou G.O.R.A.u. Pokud jste schopni odpustit přepálenou stopáž, občas nevtipnou scénku a jednodušší děj budete odměněni vtipnými scénami, kde Vám budou škubat koutky a lepé děvy blažit chlípný pohled. Doporučuji sledovat s podobně chycenými ( filmově) přáteli na nějaké filmové párty. Budete za hvězdy - za A. země původu filmu a za B. "vesmírné manévry" jsou všechno, jen ne trapné a za poslední - pokud budete všichni trochu bumbat nelihuprosté nápoje smích zaručuji... P.S. český dabing se povedl - cz titulky jsou na DVD pouze u úvodní angličtiny, pozdější turečtina je trestuhodně bez překladu.(11.7.2009)

Turci nemali nikdy problem kradnut. Po pravde, ktory umelec ma problem kradnut, ze? Len maloktory to vsak robi tak okato ako turecki filmari. Od cias tureckych hviezdnych vojen, v ktorych turecki filmari bez hanby vysamplovali Lucasove hviezdne vojny vsak preslo skoro 30 rokov a aj ked turci ani dnes nemaju problem doslova a obrazu vykradnut matrix, hviezdne vojny ci piaty element, aspon sa naucili robit to za vlastne peniaze. a za poriadne peniaze. G.O.R.A. je najocakvananejsi a najdrahsi turecky film doteraz. Podobne ako kedysi francuzi spracovali scifi a komediu v piatom elemente, o nieco take sa usiluju aj tvorcovia tohto filmu. akurat blaznivejsim a menej sudrznym sposobom, viac skrz gagy ako cez scenar. ale co uz, kolkokrat za zivot si pozriete turecky film? a kolkokrat lukrativne draho spraveny?(6.7.2005)

Mimo parodie na všechny klasické sci-fi filmy GORA zároveň i velmi nesmlouvavě míří na "západní" vymoženosti i tureckou náturu. Mimořádně vyvedené je obsazení tureckého komika Cema Yilmaze. Mimo hlavního hrdiny Arifa si v GOŘE střihne také roli šíleného velitele Logara. Vzhledem k žánru je pro mě papundeklová estetika sci-fi kulis jedině plusem :) Varuju snad jedině před českým dabingem. Překlad je poměrně vyvedený, dabing ovšem už příliš ne. Takže dejte si to určitě v turečtině s titulky.(28.1.2014)

Naprosto šílená turecká parodie na Star Wars, Matrix, Pátý element, Karate Kid a kdo ví co ještě. Hlavní hrdina snímku je Arif, turecký prodavač koberců, padělatel fotografií s UFO a podnikatel v cestovním ruchu, kterého spolu s dalšími obyvateli naší planety unesou mimozemšťané jako otroky na planetu GORA. Arif uvržen do vězení na cizí planetě plánuje útěk, stále se mu zjevuje holografický obraz bytosti, který mu zvěstuje jeho sílu a získá věrné spojence v podobě androida a svérázného vězně, který si před jméno dává přezdívku Bob Marley. Když se Arifovi konečně podaří utéci, tajemný mistr ho naučí používat sílu díky které Arif nejen porazí ďábelského goranského velitele, ale zachrání celou planetu a goranskou princeznu. Celý snímek se spíše než na děj soustředí na řadu brutálních gagů a narážek, z nichž některé jsou vydařené a některé vyloženě trapné. Téměř všechny postavy jsou parodicky pojaty a jejich výstupy směřují někam až za hranice absurdity. Pokud divák přistoupí na tento styl humoru, zaručeně dobře se pobaví. Já se bavil na tři hvězdy.(7.6.2009)

Dobrá zábava, která připomíná parodii spíše na Matrix než Hvězdné války a k tomu trocha odkazů na jiné filmy. A tak jediný důvod, proč jsem nedal všech pět hvězdiček je ten, že mi docela vadí ty dvě vsuvky týkající se osobní historie nejprve padoucha a potom spoluvězně "Boba Marleye" Faruka. Ty mi připadají spíše trapné než vtipné.(26.11.2010)

• - Jméno vesmírné lodi, kterou Garavel předvede Arifovi je "KA-FA 1500". "Kafa 1500" v turečtině znamená "Hlava 1500" a je to slangový výraz pro stav narkotického opojení. (sigf07)

• - Jde o doposud nejdražší turecký film (mimo komprodukci) - náklady na výrobu dosáhly pěti milionů dolarů. (sigf07)

• - Postava Erşana Kuneriho byla inspirována Seanem Connerym. (sigf07)