Svět podle Garpa

The World According to Garp

Svet podľa Garpa

Komedie / Drama / Romantický

USA, 1982, 136 min

SpG je jednoznačně postaven na skvělých hereckých výkonech, ať už hlavních postav, tak i vedlejších a především na mistru v oboru, Johnu Irvingovi a jeho několikátém strhujícím příběhu. Další úžasný kousek do jeho sbírky, srovnatelný s Pravidly moštárny. Vývoj rodinky, která je jádrem celého příběhu, sice začal komickým početím Garpa, ale končí tragicky a dle mého názoru, až zbytečně. Vůbec tam to postřelení zvrhlou feministickou medvědicí Pú, už nemuselo být. Ale co už, to stejně nemění nic na věci, že byl film proveden jak nejlépe mohl a se svou obtížně zpracovávatelnou předlohou se popral výborně. Střídaly se u mě různé druhy emocí, jak už smutek, tak i pocit veselosti. Škoda jen, že je film tak přehlížený a vcelku i publikem nedoceněný.(9.3.2013)

Famózní příběh o takovém rodu donucených spisovatelů. Zezačátku je to prostě kouzelný se špetkou hlášek, jak mamina "znásilnila" chlapíka před smrtí, aby měla dítě, a protože mu furt stál. Nádherný humor, skvělý herci, ale druhá polovina už se trochu moc vleče. Konci už musí podlehnout každý, kdo propadl všem těm milým a lidským postavám.(29.12.2012)

Krásně zahráno, dobře zrežírováno, ale děj bezchybné knižní předlohy byl tak hrozivě (a hrozně) okleštěn, že chybí důležité motivace postav (například proč Pooh udělala to, co udělala, bez znalosti předlohy nemůže dávat sebemenší smysl), a především některé velice emocionální scény. 70%, přesně na hraně mezi třemi a čtyřmi, dávám méně kvůli jasné prohře v souboji s předlohou.(3.10.2012)

Knihu neznám, ale film na mě docela zapůsobil. Herci byli skvěle vybraní a natočeno to bylo taky obstojně. Nejsilnějším momentem byla asi nehoda a to, co jí předcházelo i co po ní následovalo. Akorát mám takový pocit, že ta část po narození dcerky (asi posledních 20 minut) už byla jaksi navíc. Samozřejmě jde o přepis knihy na filmová plátna, ale mě už to ke konci nebavilo a celý vrchol filmu se odehrál podle mě ihned po nehodě. Přesto mám pocit, že jsem zrovna dokoukal něco víc než jen průměrného a proto hodnotím tak, jak hodnotím. 75%(31.7.2011)

Knížku jsem přečetl zhruba před půl rokem a teprve teď jsem zjistil, že byla i zfilmována. Film se mi poměrně líbil. Jak už to bývá, tak se do filmu rozhodně nevešlo všechno, tak jak to bylo psáno v knížce, ale myslím si, že se tvůrcům podařilo do filmu vměstnat všechny nejlepší momenty knihy a řekl bych, že se jim to povedlo poměrně kvalitně. Dokonce se mi asi některé zfilmované momenty líbily víc než jak jsem si je představoval při čtení, protože v knížce mi občas přišly možná až moc šílené a nepředstavitelné :-) Jen jsem si chvíli musel zvykat na Robina Williamse (v jeho scénách z mládí), protože ho znám už spíše jako staršího herce :-D(16.1.2012)

• - Cameo si zde střihl autor knihy John Irving jako rozhodčí wrestlingu. Cameo zde měl i režisér George Roy Hill, a to jako pilot letadla, které se zřítí do domu. (CliffLee)

• - John Irving komentoval první pokus převést jeho knihu "Svět podle Garpa" na filmové plátno slovy: „Nevadí mi, co tam dali, ale to, co vynechali. Je to jako by hodili rodinu do pračky, ale čekal jsem neco horšího.“ (Zuzanka.R)

• - Glenn Close hrála matku Robina Williamse, přestože je jen o 4 roky starší než on. (CliffLee)