Historická televízna hra na motívy rovnomennej prózy M.Rázusa o despotickej zvôli, ktorá ostane nepotrestaná, i keď sa spravodlivosti vyhovelo (oficiální text distributora)

majo25

Solídna historická inscenácia s kvalitným hereckým obsadením, ktorá mapuje jednu dejinnú udalosť kráľovského mesta Brezno v rannom novoveku. Pôsobivý je hlavne námet, ale aj spracovanie je solídne. Pokojne by som privítal dlhšiu stopáž. ()

Autogram

Aj pred 500 rokmi sa našiel jeden človek, ktorý svojimi intrigami ovládal mocných a pre honbu za majetkom sa nezastavil pred akoukoľvek vražednou intrigou. Na každého niečo vedel, na koho nevedel, si zistil, a keď nič nemal, tak si niečo vymyslel a nechal požehnať úplatným súdom. A je tam ešte aj ten stratený dokument chýbajúci v súdnom spise, ktorý má o všetkom rozhodnúť, aby bola náhodná podoba dokonalá. Inscenácia naozaj na úrovni, ktorá urobila zadosť asi tiež dobrej historickej predlohe. Uprostred osvedčených hercov sa nestratila ani mladá Katarína Kolajová. Škoda, že taká krásna herečka zrušila v najlepších rokoch svoju kariéru, keď odišla za svojím talianskym princom, a vrátila sa príliš neskoro už len ako seriálová herečka. –––– Ale vám, ktorí počúvate, hovorím: Milujte svojich nepriateľov, čiňte dobre tým, čo vás nenávidia... – Myslíš, že je naozaj potrebné takto konať? –––– Keď miesto spravodlivosti má vládnuť zvôľa, tak načo ďalej žiť. –––– Mŕtvi sú najlepším varovaním, že žiadať pravdu sa nevypláca. –––– Pýtaš sa, kto z nich má pravdu. Pravdu musíme mať MY. ()

kebom

Životná (negatívna) rola Meška (Štefan Kožka). Naozaj by sa hodila dlhšia stopáž. Hra má výborný spád, kvalitné herecké výkony doprevádzané silnou hudbou Miroslava Nemca (v titulkoch uvádzaný ako "hudobná spolupráca". Páčila sa mi postava Gašpara (Vladimír Obšil). ()

jan72

Ľupčiansky hradný pán Gašpar Tribel (Mojžiš) chce pomocou svojho notára Meška (Kožka) nespravodlivo získať pozemky slobodného kráľovského mesta Brezna. Hoci sa notár dohodol s breznianskym richtárom Jakubom Lazarom (Piovarči) a notárom Jánom Kokavským (Horváth), proti je podrichtár Socovský (Kvietik). Spor dospeje až k falošnej obžalobe a odsúdeniu Socovského na smrť. Dcéra Júlia (Kolajová) prosí o spravodlivosť palatína (Klimo), ten rozhodne, ale nik nie je spokojný. ()

Hombre8

To je moc dobře, že už v dnešní době neexistuje takové hamižné panstvo ženoucí se za majetkem přes mrtvoly, ani takoví bezskurpolózní, zkorumpovaní právníci, kteří jim slouží bez ohledu na spravedlnost a hlavně že tu nemáme žádnou takovou vrchnost (palatín), která by jim zabránila v jejich svinstvech. Těší mne, že jsem snímek dostal do červeného. Snad to zas někdo neshodí. ()