Júlia (TV film)

Drama / Historický

Československo, 1990, 58 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (3)

Solídna historická inscenácia s kvalitným hereckým obsadením, ktorá mapuje jednu dejinnú udalosť kráľovského mesta Brezno v rannom novoveku. Pôsobivý je hlavne námet, ale aj spracovanie je solídne. Pokojne by som privítal dlhšiu stopáž.(24.1.2016)

Aj pred 500 rokmi sa našiel jeden človek, ktorý svojimi intrigami ovládal mocných a pre honbu za majetkom sa nezastavil pred akoukoľvek vražednou intrigou. Na každého niečo vedel, na koho nevedel, si zistil, a keď nič nemal, tak si niečo vymyslel a nechal požehnať úplatným súdom. A je tam ešte aj ten stratený dokument chýbajúci v súdnom spise, ktorý má o všetkom rozhodnúť, aby bola náhodná podoba dokonalá. Inscenácia naozaj na úrovni, ktorá urobila zadosť asi tiež dobrej historickej predlohe. Uprostred osvedčených hercov sa nestratila ani mladá Katarína Kolajová. Škoda, že taká krásna herečka zrušila v najlepších rokoch svoju kariéru, keď odišla za svojím talianskym princom, a vrátila sa príliš neskoro už len ako seriálová herečka. –––– Ale vám, ktorí počúvate, hovorím: Milujte svojich nepriateľov, čiňte dobre tým, čo vás nenávidia... – Myslíš, že je naozaj potrebné takto konať? –––– Keď miesto spravodlivosti má vládnuť zvôľa, tak načo ďalej žiť. –––– Mŕtvi sú najlepším varovaním, že žiadať pravdu sa nevypláca. –––– Pýtaš sa, kto z nich má pravdu. Pravdu musíme mať MY.(19.10.2018)

Ľupčiansky hradný pán Gašpar Tribel (Mojžiš) chce pomocou svojho notára Meška (Kožka) nespravodlivo získať pozemky slobodného kráľovského mesta Brezna. Hoci sa notár dohodol s breznianskym richtárom Jakubom Lazarom (Piovarči) a notárom Jánom Kokavským (Horváth), proti je podrichtár Socovský (Kvietik). Spor dospeje až k falošnej obžalobe a odsúdeniu Socovského na smrť. Dcéra Júlia (Kolajová) prosí o spravodlivosť palatína (Klimo), ten rozhodne, ale nik nie je spokojný.(13.1.2016)