Dalkomhan insaeng

달콤한 인생

A Bittersweet Life

Akční / Krimi / Drama / Thriller

Jižní Korea / USA, 2005, 120 min

Scénář: Ji-woon Kim .. Ji-woon Kim napodruhé.. Tentokráte si napsal scénář inspirovaný jednoduchým a už mnohokrát převedeným příběhem o pomstě ve stylu gangstérky. Když bych lehce srovnával s jeho Janghwa, Hongryeon, poukázal bych na stejně kvalitní kameru a příjemný hudební doprovod. Herci se taktéž snaží na maximum, atmosféra temného a hořkého osudu je stylová, ale mezitím je spousta vaty a nudných pasáží.. Tudíž nějaký strhující filmový zážitek se opět nekonal. 70%.(24.10.2005)

Výtečné mafiánské drama. Po Sympathy for Mr. Vengeance a Oldboyovi od Chan-wook Parka další film, jehož ústředním motivem je pomsta, se zpracováním, které bere dech. Stačí málo a dosud oblíbený "hotelový manažer" Kim Sun-woo se náhle ocitne v bossově nemilosti. Je odvržen a zneuctěn. Cesta za pomstou bude krutá a nemilosrdná. Jak by ne, jsme ve filmu od Korejců, a ti se s tím, jak známo, vůbec nemažou.. K tomu si přičtěte bezchybnou formální stránku a herce, poutavý příběh, několik silných scén, a vyjde vám velmi působivý snímek z kategorie nezapomenutelných.(16.10.2005)

Je to veľmi dobrá akčná dráma s mafiánskou tématikou. Má výborný príbeh o schopnom mužovi, ktorého má rád jeho nadriadený, šéf vplyvnej mafie a preto ho poverí úlohou strážiť jeho mladú priateľku, aby ho behom jeho pobytu mimo mesta nepodvádzala. Muž ale jej konanie pre záchranu jej života šéfovi neohlási, no on to zistí a dá ho zneškodniť, ale muž to prežije a žije len pre pomstu všetkým, čo mu ublížili. Ale pomsta nie je až taká jednoduchá a jednotlivé násilné činy vyvolávajú aj iné túžby po pomste. Spracovanie sa mi páči, síce sa toho prvú trištvrtehodinu filmu až tak moc neudeje a táto časť má celkovo pomalé tempo, ale na film sa aj tak veľmi dobre pozerá kvôli ostatným prvkov, ako herci a réžia, ale potom sa už dynamika filmu zvýši, dej začne byť zaujímavejší a posledná tretina filmu je už veľmi dobrá. Ale mrzí ma, že druhý pomstiteľ tu už nedostal až tak moc priestoru. Akcie tu nie je až tak moc, ale páči sa mi. V prvej polovici sa nájde pár krátkych súbojov, ktoré sú správne tvrdé a nekompromisné a časom sa nájde aj jeden dlhší a výborné prestrelky, ktoré sú perfektne natočené a so skvelými zásahmi, skutočne každý zásah je radosť pozerať. Najviac sa mi páči celé finále v bare alebo aj skvelá situácia pri obchodníkovi so zbraňami. Herecké obsadenie je výborné, perfektný Lee Byeong-heon v hlavnej úlohe, ktorý tu predviedol skvelý výkon po všetkých stránkach, takže sa mu rozhodne dá fandiť, k tomu výborný záporáci od hlavného až po tých menších, poteší aj Shin Min-A, ale nemá až tak moc priestoru a viaceré zaujímavé zvyšné postavy. Réžia a technická stránka je perfektná, Kim Ji-un aj tu dokazuje, že je jedným z najlepších súčasných režisérov, film má zaujímavú atmosféru, skvelý vizuál, výborné kamerové nápady, vizuálne je to veľmi pôsobivý film. A spokojný som aj s hudbou. Prakticky jediné, čo tu môžem vytknúť je nie až tak dokonalý scenár, na ňom ešte je čo vylepšovať a iba kvôli nemu nedávam plné hodnotenie, ale inak obsadenie, vizuál, akcia a všetko ostatné je prvotriedne. 81%(4.4.2012)

Pomstichtivá a neuveriteľne melancholická vecička. Aby som povedala pravdu, čakala som viac (ale to vôbec neznamená, že to bolo zlé). V každom prípade, som si nemala čítať všetky tie pozitívne komentáre, očakávala som akčnú bezopsahovú nakladačku. No, zčasti áno, film má svoje brutálne ázijské čaro, mnoho krvi, kaluže tejto prekvapivo sa nekoagulujúcej tekutiny boli viac ako evidentné. Filmu ale chýbal taký ten "FU" moment. Moment, ktorý otrasie vašim vedomím. Ale k pozitívnej stránke veci: úžasný hlavný hrdina, herec i postava sú tak sympatické, že mu nielenže držíme palce, ale celkom ho aj chápeme a nechceme aby robl chyby, ktoré robí. Keďže to bola taká "one man show" ostatné herecké obsadenie pekne a rýchlo umieralo. Jedinú postavu nechápem a to je Min-a, úprimne povedané jej postava sa mi zdala byť úplne nezmyselná, tvorcovia si mohli nájsť i iný dôvod, prečo by to všetko začalo. Ale naspäť, scenár prísluší téme, páči sa mi že sa nezapodieva otázkami minulosti, je k veci, priamočiary a veľmi prirodzený. Herci nehovoria jednu vetu 3 minúty (ako to, priznajme si, niekdy v Ázijskych filmoch býva). Scenár sa iba jemnučko obtrie o hlbšie myšlienky (začiatok, koniec) aby nás vyslal správnym smerom. Choreografia akčných scén je úžasná, drsná a nekompromisná (aj keď osobne nechápem, prečo gangstri nepoužívajú zbrane, ale nože). Réžia je tiež veľmi dobrá, aj keď film si vďaka nej vyslúžil niekoľko hluchých miest, ktoré dej spomalili. Osobne považujem za scénografický a režijný vrchol scénu, keď Manager Kim mieri na Mr. Hana a nad jeho natiahnutou rukou svieti nápis (La dolce vita), fakt, klobúk dolu. Dohromady asi 80%. Osobne by ma ale zaujímalo, ako robil konkurz na svoju rolu Eric...:D(10.1.2015)

Zase jednou film, který má charizma, sympatického hlavního hrdinu a svůj okouzlující styl. O příběh tu nejde..ten je jednoduchý a předvídatelný. Důležitější je to smysluplné podání a kvalita každé minuty. Obdivuji zejména promyšlené dialogy, charakter Sun-wooa, pěkně ladící soundtrack a docela drsné rvačky. Jde z toho cítit pomsta, odhodlání a touha vydržet až do konce. Není to dokonalé, ale jednotlivé pasáže se dokonalosti určitě přiblížily. Slabších 5*.(10.9.2011)

• - Natáčení probíhalo převážně v Jižní Korei. Některé scény jsou natočeny v Rusku. (Terva)

• - V roce 2009 časopis Empire zařadil film na třetí místo žebříčku "20 největších gangsterek jaké jste nikdy (pravděpodobně) neviděli". (Terva)

• - Krátká vyprávění, kterými film začíná i končí, jsou buddhistické paraboly. (DailyDreamer)