Dalkomhan insaeng

달콤한 인생

A Bittersweet Life

Akční / Krimi / Drama / Thriller

Jižní Korea / USA, 2005, 120 min

CITÁT - Pohybují se ty větve, nebo to dělá vítr ?.......... Tak půl hodiny pryč - jedna krvavá rvačka, které předcházel docela ironický humor, ale jinak nic. Strašně se tam telefonuje a nic neděje. Hudba je podivná, jen housle, viola a piano, taky nic moc. Akce zatím žádná. Půl hodiny a já se nudím. Abych napsal pravdu nějak ten děj nechápu, jsem asi zabedněnej. CITÁT - Ten pohyb není ani větví ani větrem......... Tři nevyslovená slůvka "omlouvám se vám" rozjedou krvavá jatka. Hlavní hrdina poruší svá pravidla, stane se útlocitný a bude potrestán. CITÁT - Přestaň kopat. Jsme v prdeli........ Dobrá kamera, divná hudba a dokonce i divný humor. Nějak jsem v tom nenašel trochu logiky, nejdříve ho chtěj .... ne to by byl spoiler, tak se podívejte sami. Mě to připadalo trochu hloupé, hlavně ten konec. Někde jsem četl, že tento režisér je přezdíván korejský Tarantino, ale z Tarantina to má jen tu krev, ale myšlenka je někde jinde. CITÁT - Byl to smutný sen ?........(8.5.2012)

Ezotericky znejúce slová o vetre ako z učebnice odnože východného new age vše náboženstva v úvode. Morálne dilemy v strede. A instantný, akože filozoficky poučujúci záver. Úvod o rozkmitaných konárikoch v znamení slovnej filipiky: čo nimi hýbe: strom alebo vietor? Odpoveď: Len Tvoja myseľ, je slovná hlúposť znejúca ako nekonečné múdro. Takto sa dá slovne odstreliť akékoľvek zvedavé spytovanie. K morálnej dileme: vlez-do-riťovský sluha mafiánskeho Big Bossa sa neštíti žiadnej úlohy. Len raz si dovolí odoprieť príkaz presne podľa pokynu. A pekne si to odserie. Prežije. Ale: hnevá sa hnevá, veľmi sa hnevá. Za roky dobrej služby, taký prieser. Taká zrada! Hor sa k pomste! Bum-prásk-rez-bod-prásk. Pozerať sa to dalo, ale niektoré oslavné komentáre tuná ma mätú. A možnože je to naopak a čosik som zasek nepochopil. Možno je to naozaj tak, že tie najjednoduchšie veci (ako napríklad tento film) sú v skutočnosti tými najzložitejšími. A naopak. Preto sa alibisticky poistím troma hviezdami. Veď ako oddychová akcia na nedeľné skoré dopoludnie to nebolo zlé. Jednorazovka ako vyšitá.(7.12.2015)

• zelvopyr

Tak tedy, mám fandit jednookému mezi slepými, nechutnému vrahovi a násilníkovi mezi ještě mírně nechutnějšími grázly, kteří na druhou stranu nejdou až do takové krajnosti jako on a chtějí od něj jen trochu slušnosti a podřízenosti? S hezkým housličkovým podbarvením a hraním na velmi velmi podivné city? Myslím, že si své soudnosti cením o něco více. Za choreografii, nepřehnanou (ne)zranitelnost a boje v rámci fyzikálních zákonů **. Jinak slabota, motivy zejména (všimněte si, že nikdo o svých motivech ani na přímý dotaz nic neřekne, tedy, pravda, až na bosse). A zmíněmá budhistická moudra jsou svým použitím kýč jak...(1.5.2012)

Tenhle korejský post-Tarantino má hned několik vad na kráse. Kupříkladu, že jeho postavy nejsou dostatečně cool, cedění memorable quotes hlášek je neskutečně nucené, stejně jako transcendentální moudrosti, a všechny ty vážné klavírní etudy nezastoupí pořádnou vypalovačku od Stounů. Takhle nějak by dopadl Kill Bill, kdyby ho rozumní lidé nerozsekli vejpůl (expozice, retardační momenty). Wachowski bros – Ritchie – QT – Woo mix bez pořádných koulí, ve kterém se protřelý bad boy slituje nad škaredým děckem, místo toho aby jej poctivě rozsekal na kusy, což bychom mu alespoň věřili.(20.11.2006)

Tak tohle byla naprostá akční a filmová extáze!! Každý kamerový záběr, každý obraz hýří barvami , neuvěřitelnou uhlazeností, přesností, přitažlovou "decentností" a ... přitom se jedná o brutální krvavý nářez jednoho antihrdiny, jemuž se práce u mafie "mírně vymkla z rukou". Osobní souboje a přestlelky jsou pastvou pro oči, brutalita někdy opravdu překvapí, jednotlivé "vychutnávání si" jednotlivých znepřátelených postav mezi sebou je jen rozehra pro to, až se antihrdina konečně vymkne kontrole a vydá se na cestu pomsty, která je přitom de facto naprosto zbytečná... Uhlazenost versus hnus, krev, zvratky, bahno ... hektolitry procezené krve, ale tak esteticky podané, že jsem to snad ještě nikdy neviděl!! Herecké výkony také na jedničku. Akorát scénář je samozřejmě naprosto přímočarý, ale kdo by u takovéhoto filmu čekal nějaký zázrak. Jeden z nejlepších moderních asijských filmů posledních let, se kterými jsem měl tu čest. Vyloženě klenot!!!(10.5.2009)

• - V roce 2009 časopis Empire zařadil film na třetí místo žebříčku "20 největších gangsterek jaké jste nikdy (pravděpodobně) neviděli". (Terva)

• - Krátká vyprávění, kterými film začíná i končí, jsou buddhistické paraboly. (DailyDreamer)

• - Film byl nesoutěžně promítán na filmovém festivalu v Cannes 2005. (Terva)