U korejských pionýrů

Dokumentární / Krátkometrážní
Československo, 1952, 12 min

Režie:

Jiří Mrázek

Krátký český dokumentární film o životě korejských dětí v Československu. Československá vláda poskytla útulek malým korejským dětem obětem válečných. hrůz, a věnuje jim veškerou péči. Mladí korejští pionýři pod vedením vychovatelů vzpomínají svými písněmi na hrdinný boj korejského lidu proti impenalistickým vetřelcům a všechen svůj volný čas věnují učení, aby tak dohnali zameškanou látku z doby, kdy jim válka vtiskla do rukou zbraně. Při návštěvě československých pionýrů předvádějí mladí Korejci lidové tance a písně a vyměňují si vzájemně dárky a pionýrské šátky, které jsou slibem věčné družby mezi pokrokovou mládeží obou národů.(FILMOVÝ PŘEHLED 16 / 1953) (oficiální text distributora)

ripo

Československý lid byl vždy jedním z prvých, kdo nezištně pomáhal odstraňovat utrpení a křivdu, způsobenou obětem imperialistického násilí. V dobré paměti je jistě pomoc našich pracujících, poskytovaná stávkujícím francouzským horníkům, nebo záchranu malých řeckých dětí — partyzánů, strádajících v drsných horách Řecka. Také nyní podnikla československá vláda rozsáhlou akci ve prospěch trpících dětí hrdinné Koreje. Film nás seznamuje s péčí, kterou věnuje naše vláda malým korejským dětem; ukazuje malé Korejce nejen při práci, kdy mílovými kroky dohánějí zameškaný čas v učení, ale také při projevech nezlomné víry ve vítězství korejského lidu i v radostných okamžicích bezstarostného mládí, při příležitosti návštěvy československých pionýrů. — Celé zpracováni filmu, výběr scén a i velmi příjemné barevné řešení záběrů přispívají k radostnému zážitku při spatření tohoto filmu, který patří k jednomu z nejzdařilejších, vyrobených Studiem zpravodajského filmu v poslední době. Filmový přehled 16/1953 ()