Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Definitivní verze dokumentárního filmu o tzv. "krizi v České televizi" z přelomu let 2000/2001. Snímek zachycuje její klíčové okamžiky, soustřeďuje se zejména na třináct dní, počínaje Štědrým dnem, během nichž se tehdejší oficiální programová ředitelka rozhodla vysílat vlastní zpravodajské relace. Autoři se namísto angažovaného pohledu na problém samotný soustředili na jednotlivé portréty angažovaných aktérů. Výsledný film tedy není pouze snímkem dokumentujícím jistý dějinný fenomén, ale zejména obecnější studií lidského chování v krajní situaci, již zmíněná televizní krize dokázala výjimečně dobře simulovat. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (16)

Marquis 

všechny recenze uživatele

Ukradená televize. Pak ji slohli Zeleznemu. A uz je mi tak nejak i jasne, proc ma se synem rekneme slozite vztahy. CR se z toho puce nevzpamatovala dodnes. Funkci zpravodajstvi plni z malinke casti nezavisla media za korunu padesat mesicne. A to nemuze stacit. Zbytek lzi a propaganda. Tohle je vserikajici napriklad: https://www.youtube.com/watch?v=mdtTcRi9Xg4 ()

Stegman 

všechny recenze uživatele

Nemusíte se vyznat v historii ČT, abyste si užili tento mimořádný dokument. Sice v něm jsou zachyceny události staré přes 10 let (boj o podobu ČT), ale řeší se veskrze nadčasové otázky. Celá "krize v ČT" je totiž především o tom, jestli ctít víc zákony nebo morálku. Správně by se to mělo překrývat, ale tak to u nás bohužel zatím není. Lidi si zvykli, že poslanci často vytvářejí špatné zákony a že bývá lepší je obcházet, nedodržovat. Logicky pak lidi vše poměřují dvojím metrem: podle zákona a podle svého morálního kompasu. Takovýto stav samozřejmě přináší konfliktní situace: nedávno se to ukázalo v kauzách R. Smetany (plakáty), skupiny Ztohoven (semafory) nebo V. Bárty ("půjčky" ≠ úplatky). V roce 2000 v "krizi v ČT" šlo také o zápas oněch dvou principů: ZÁKONNĚ, ale podivně zvolený ředitel (navíc podezřelý z napojení na ODS, tehdy zapletenou do opozičně-smluvních obchodů) se svojí "Bobo" skupinou, co chtěli v ČT dělat radikální změny × nezákonně vzbouřená skupina novinářů ctící MORÁLNÍ stránku věci (a tedy požadující napřed průhlednou volbu ředitele a veřejnou diskusi o ČT). Konflikt byl tehdy vyhrocený na maximum možného, díky čemuž je v dokumentu řada velmi silných momentů (názorový střet M. Mejstříka a P. Chalupy, ulička hanby vytvořená demonstranty pro J. Bobošíkovou, atd.). V dokumentu se ale člověk může pozastavit i nad otázkami, jako jsou zneužití postavení médií / politiků, manipulace s davem nebo prospěchářství. ... ... ... ... ... ... ... A je tu ještě jeden pohled na věc: Četl jsem v Blistech, že si vzbouření novináři počínali jako trockisti, když se za pomoci svého revolučního hnutí chopili veřejnoprávního média a odmítali se vzdát, dokud jim nebude vyhověno. - Nutno přiznat, že na tom něco je; mantinely právního státu by se neměly překračovat, pokud nebyly vyčerpány všechny zákonné možnosti. A je jedno, že novinářům šlo o nezávislou a odpolitizovanou státní televizi, tedy na Západě něco zcela normálního. ... No jo, ale to se to dneska kritizuje, když je ČT na vzestupu, pořád státní (resp. veřejnoprávní) a bez zjevného nebezpečí na obzoru. Dost možná právě i díky tomu, že v roce 2000 jistí novináři pocítili morální povinnost překročit zákony... :) ... ... ... ... ... ... ... Ale dost už. Zkrátka je to podnětná, strhující dvouhodinovka, jeden z nejlepších českých dokumentů vůbec. I ponaučení se najde! :) - Nenechat sebou manipulovat (= mít informace z více zdrojů) a účastnit se veřejného dění (volbami, demonstracemi, činností občanské společnosti). Jen tak se zákony a zájem veřejnosti sjednotí. .................................................................... "Děvko! Že se nestydíš!" - "Jaká je vaše reakce na reakci koncesionářů?" (pokřikování davu a pohotový dotaz reportéra ČT na J. Bobošíkovou procházející kolem) ()

Reklama

Croft odpad!

všechny recenze uživatele

Aneb jak nám xidaci ukradli televizi. Hm, ale druhou stranu je bezva že o tom existuje dokument. Xidovska revoluce v xidovské televizi. Tito prolhanci se dnes a denně oháněji svobodou a nezávislostí. Tedy tím, co v této “synagoze” nikdy neexistovalo. A samozřejmě, že je podpořily davy zmanipulovaných gójů. K zblití.. ()

navorski 

všechny recenze uživatele

Scény ze zákulisí Bobovize jsou dokonalé. Lidi z ulice točí zprávy, moderuje se obýváku nebo kumbálu. Dokonalý underground. Naneštěstí ho dělají lidé, kteří touží po světlech ramp. Bude to už dvacet let. A Xaver s Bobo by rádi repete... Na stránkách ČT24 o tomhle dokumentu někdo napsal, že je to v podstatě jen sestřih z událostí. Zřejmě to psal člověk, co nikdy neseděl ve střižně. Takže já bych dodal, že je to velmi precizní sestřih z velmi dobře natočených akčních scén. ()

Antal89 

všechny recenze uživatele

Velmi zajímavý dokument, který spíše než faktograficky nahlíží spíše emočně do práce v ČT v době krize. Při natáčení evidentně producenti nikomu nenadbíhali ačkoli dali v druhé půlce více prostoru Bobovizi, která se nečekaně z dřevěných zpráv rozjela a snažila se den ode dne vypracovávat výš. Některé záběry byly možná příliš dlouhé a hodilo by se spíše, kdyby je někdo sestříhal. Celkové dojmy z filmu mám asi takové, že to není nejhorší, ale ani nejlepší dokument o krizi v ČT, ale s největší pravděpodobností asi úplně nezapadne a bude jedním ze zdrojů pro další generace ve snaze pochopit, o co v celé té krizi nebo spíše "revoluci" šlo. ()

Galerie (5)

Reklama

Reklama