O zlém snu (TV film)

Drama / Dokumentární

Česko, 2000, 49 min

Pavel Štingl
  • raroh

Vedle promyšlených Zapomenutých transportů působí tento dohrávaný polodokument silně ochotnicky (což se vyhrocuje ještě nápadněji vedle použých záběrů z Radokovy Daleké cesty a Jakubowské Osvětimi), nemluvě o víc jak padesátiletém Motýli tady nežijí, jehož něžná poetičnost osloví i dnes malé děti víc než aranžované filmařské skoroneumětelství.(11.11.2009)

Jen jsem poslouchala. Připadala jsem si jako kdysi za dob svého dětství, kdy jsem sedávala každou neděli v jednu odpoledne u rádia a poslouchala rozhlasovou pohádku, jejíž děj mě celou prostupoval. Byly to mé posvátné chvíle klidu. Tohle válečné drama v podobě poslechu čteného slova jedné malé dívky mi to připomnělo, akorát jsem u toho vařila já a ne moje máma. Uf, velmi působivé a smutné. Mráz mi běhá po zádech ze zjištění, že lidstvo není schopno poučit se ze své historie a s rozmarem rozmazlených fakanů, co neví co s penězma a volným časem, chce rozpoutat třetí světovou, že Donalde a slezte z toho lustru, vidím Vás!(14.4.2018)

Příběh vyprávěný malou dívenkou Evou, která zažila a zázrakem také přežila koncetrační tábory Terezín, Osvětim a další. Možná právě proto, že tenhle životní příběh je vyprávěný s určitou dětskou naivitou a neumělostí, je o to dojímavější a poutavější. Film je prokládán také úryvky z okupování Prahy, fotografiemi a kresbami, nakreslenými dětmi i dospělými, kteří byli nuceni v táboře "žít".(30.4.2009)

Film je zařazen do Jeden svět na školách a doporučenou cílovkou jsou děti 8 - 14 let. Nevím, jak to vnímají ony, ale mě to dost semlelo. Vadilo mi sice, jak roztahané to je a že dětský hlas mluví tak pomalu, ale nebylo to tak jenom pro efekt, mělo to silný efekt na emoce a na prožitek. Holocaust očima dítěte, které ho přežilo, to je silné téma. Obraz je o tom podán dokonalý.(11.11.2016)

Hrozná představa, kolik dětí muselo zažívat to samé, ne-li ještě horší věci. Bravurně natočený dokument, u kterého běhá mráz po zádech a musím se přiznat, že v některých úsecích filmu jsem ani nedutal. Bravo. Nebýt to ale povinná četba mojí dcery, asi bych film nikdy neviděl, což by byla velikánská škoda.(20.12.2015)