Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Během hrdinské námořní akce bylo v květnu 1940 evakuováno přes tři sta tisíc obklíčených spojeneckých vojáků z Francie do Anglie. Dokumentární rekonstrukce BBC.

1. Ústup
V květnu 1940 byla Británie velice blízko porážce. Její expediční sbor byl ve Francii obklíčen a zatlačen k moři. Po měsících "podivné války" nebyli Spojenci připraveni na rychlost a mohutnost německého útoku. Blitzkrieg, blesková válka, přinutila britskou a francouzskou armádu k chaotickému ústupu. Jednotky se ocitly ve zmenšujícím se kotli, a snažily se dostat k pobřeží. Deset dní visela budoucnost Británie na vážkách. Třídílná dokumentární rekonstrukce BBC vypráví příběh oněch zoufalých dní. Všechny postavy jsou skutečné, všechny události byly natočeny podle vzpomínek očitých svědků.
2. Evakuace
Druhý díl dokumentární rekonstrukce BBC o záchraně spojeneckých vojáků z obklíčení v květnu 1940 ukazuje s velikou přesvědčivostí a historickou přesností průběh této obdivuhodné operace, kdy ze stále se zmenšujícího perimetru u přístavu Dunkerque byly za stálých německých útoků a nepřetržitého leteckého bombardování evakuovány tisíce vojáků přes kanál La Manche do Anglie. Připluly pro ně válečné lodě - ale byly tam také desítky malých rybářských člunů, které je pod nepřátelskou palbou převážely na transportní plavidla.
3. Vysvobození
Závěrečná část dokumentární rekonstrukce BBC popisuje poslední fázi Operace Dynamo, během které bylo zachráněno přes tři sta tisíc britských a francouzských vojáků z obklíčeného perimetru u přístavu Dunkerque. Začátkem června už jen pět tisíc britských vojáků tvořilo zadní voj, který držel bojovou linii, aby mužům na pláži poskytl čas k úniku. V posledních pěti dnech ztratilo Královské námořnictvo 28 lodí - ale remorkéry vlekly na pomoc z Anglie stovku malých plavidel, která pomáhala při evakuaci. Nadšení a odvaha námořníků nakonec slavila úspěch. Premiér Churchill tuto nevídanou akci zhodnotil slovy: "Zázrak vysvobození, dosažený díky houževnatosti a disciplíně, vynalézavosti, umu a neskonalé oddanosti. Je zřejmý nám všem."

Bola to výnimočná bitka. Boj, od ktorého záviselo viac, ako by sme si mohli myslieť. Trojdielny britský dokumentárny film je opisom udalostí odohrávajúcich sa počas Druhej svetovej vojny pri meste Dunkirk. Autentické výpovede tých, čo prežili, dopĺňa retrospektíva obrany územia spojeneckými vojskami pred hitlerovou armádou. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (16)

JARDAHONDA 

všechny recenze uživatele

Impozantní hraný dokument o jednom z nejdramatičtějších momentů klíčové události 2. světové války popisuje významné události, které se během ní odehrávaly u francouzského města Dunkirk. Autentické výpovědi těch, co přežili, doplńují filmové i reálné záběry z obranných manévrů spojeneckého vojska před Hitlerovou armádou. Věrohodně zpracované dílo, které působí místy hodně syrově, avšak reálně. 85% ()

bloodcountes 

všechny recenze uživatele

Viděla jsem jenom třetí díl (pro cumberbitch povinnost) a celkem mi to stačilo. Jak silné téma, jak se dech tají, když si představím, co všechna ta čísla a slova v reálu znamenala, co to bylo za akci - to je něco monumentálního a dechberoucího. Ale tento hraný dokument mě neuchvátil, natož aby mi vzal dech. Jsem už asi trochu zmlsaná a tohle bylo fakticky slabé - od kamery přes střih až po příšerný dabing. Musím brát v potaz, že je to z roku 2004...takže budu smířlivější a dám tři hvězdy. ()

Reklama

Dr.dogous 

všechny recenze uživatele

Zajímavý hraný dokument. 10 dní v květnu 1940, zlomová část historie Evropy, kdy osud Britanie a celé Evropy doslova visel na vlásku. Winston Churchill byl pouhých 14 dní ministerský předsedou a musel přesvědčit parlament, aby nebyla podepsána ponižující kapitulace. Zpočátku považoval za úspěch zachránit 50 tis vojáků expedičního sboru. Nakonec se povedlo zachránit 338 tis dobře vycvičených vojáků. Celkem otevřeně řečeno, záchrana se povedla, nejen díky odvaze námořních sil, ale i obyčejných rybářů a majitelů malých lodiček. Záchrana expediční armády se ale hlavně povedla díky osudové chybě Hitlera, který nevysvětlitelně zastavil útok na Dunkirk. Tak umožnil Britům zformovat kruhovou obranu a postupně se vyvlíknout ze smrtící smyčky. Ve filmu jsou dobře popisovány těžkosti s naloďováním v krupobití střel a za neustálého bombardování. Příběh vojáka, který při plížení do obranných pozic zranil kamaráda samovolným výstřelem z pušky. Zraněný voják byl ponechán svému osudu na místě. Po obsazení obraných linií byl doražen střelou z pistole důstojníka SS, nebo srdcervoucí masakr odzbrojených britských vojáků esesáky, kteří byli zahnáni do stodoly a pobiti granáty. To možná utvrdilo Brity i Francouze, že kapitulace znamená jistou smrt, k zuřivému odporu. Do diskuse by spíše patřilo, proč Hitler zastavil drtivý tlak na Dunkirk. Zřejmě si chtěl šetřit tanky pro útoku na Paříž. Kdyby však tušil, že jádro britské armády je na kolenou a stačí je dorazit jediným soustředěným útokem. Britanie by pak zůstala prakticky bez ochrany armády. Takto se britskému expedičnímu vojsku podařilo vyvlíknout ze smrtící smyčky, doslova za minutu dvanáct. I tak byla porážka zdrcující. Britové na pláži zanechali prakticky veškerou těžkou výzbroj. V této souvislosti člověka musí napadnout, jaký by byl osud Evropy, kdyby byla Britská armáda smetena do moře a ostrov by padl do rukou Hitlera. Měly by ozbrojené síly USA sílu otevřít druhou frontu? Dokázala by hrdinná sovětská armáda vzdorovat, kdyby neměl Hitler svázané ruce na Západě? ()

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Bohužel jsem sérii viděla s českým dabingem a ten je příšerný. Ani série samotná mě ale nepřesvědčila. I když je výpravná a ukazuje evakuaci z různých míst a různých pohledů, tak na mě působila místy chaoticky. V závěrečném dílu jsem se nedozvěděla, jak dopadli jeho hlavní protagonisti. /4. 8. 17./ ()

PaRi 

všechny recenze uživatele

Snaha tvůrců velká, ale nějak to ve výsledku nehraje a není přesvědčivé. Čím to? Důvodů vidím několik. Předně ve zvolené formě - něco mezi dokumentem a hraným filmem. Pak to není ani dobrý dokument, ani obstojný hraný film. Herecké výkony jsou slabé, špatná je taky jakoby dokumentární kamera. To co bychom odpustili dokumentární kameře, nedá se vzít v hraném filmu. Tam se až příliš projevuje špatná kompozice, především u hraných scén, kde je více osob. O tomto současném trendu, kdy hraný film pociťuje jepičí život i filmů ověnčených Oskarem (za měsíc je v multiplexech nenajdete) a často sahá po dokumentárním žánru, jsem se zmínil v samostatné eseji Příběhy a fakta http://ries.blog.respekt.cz/c/25783/Pribehy-a-fakta.html . Přestože autoři používají místy autentické dokumentární záběry, montáž opět nějak nehraje! Zřejmě pro příliš umělé nebo neumělé(?) hrané scény. Přidáme-li k tomu všemu ještě nepříliš dobře provedený dabing, ze kterého je evidentně slyšet umělý studiový zvuk, jsme v šedém průměru, který neurazí, ale také příliš nezaujme. ()

Galerie (14)

Reklama

Reklama