Dunkerque: záchrana expedičního sboru (TV film)

Dunkirk

Dunkirk

Drama / Historický / Válečný

Velká Británie, 2004, 3x60 min

• honajz

Anglická společnost BBC se pokusila o dokuemntární rekonstrukci událostí před, během a po operaci v Dunkirku za 2. světové války. Vznikly tak tři hodinové filmy - Ústup, Evakuace, Vysvobození -, jež lze označit za hrané dokumenty, přestože hodně využívají i dobových archivních filmových metriálů. Objevují se zde i výpovědi těch, kteří operaci pamatují a doposud žijí. Dějové vsuvky jsou pak hrané a okamžitě je poznáte podle rozklepané kamery, která se i u statických výpovědí typu "admiralita se sešla v paláci, aby projednala v klidu další postup" snaží o umělou akčnost a nervozitu. Což je škoda, protože oproti archivním materiálům to pak působí neústrojně a hodně to sráží celkový dojem z filmu. Obdobně herecké výkony některých zúčastněných jsou spíše na hranici vesnické divadelní scény, což jsou další body dolů.(2.12.2008)

Viděla jsem jenom třetí díl (pro cumberbitch povinnost) a celkem mi to stačilo. Jak silné téma, jak se dech tají, když si představím, co všechna ta čísla a slova v reálu znamenala, co to bylo za akci - to je něco monumentálního a dechberoucího. Ale tento hraný dokument mě neuchvátil, natož aby mi vzal dech. Jsem už asi trochu zmlsaná a tohle bylo fakticky slabé - od kamery přes střih až po příšerný dabing. Musím brát v potaz, že je to z roku 2004...takže budu smířlivější a dám tři hvězdy.(24.11.2014)

Impozantní hraný dokument o jednom z nejdramatičtějších momentů klíčové události 2. světové války popisuje významné události, které se během ní odehrávaly u francouzského města Dunkirk. Autentické výpovědi těch, co přežili, doplńují filmové i reálné záběry z obranných manévrů spojeneckého vojska před Hitlerovou armádou. Věrohodně zpracované dílo, které působí místy hodně syrově, avšak reálně. 85%(30.7.2013)

Dokumentární rekonstrukce z produkce BBC o největší evakuační operaci všech dob s názvem Dynamo. Na přelomu května a června 1940 se k francouzskému přístavnímu městu Dunkerque přibližovala německá armáda. A právě sem ustupovali všechny jednotky Britského expedičního sboru a francouzské armády. Dokument je rozdělen na 3 části...... 1.část (Ústup). Odehrává se v prvních dnech evakuace, převážně na posledních obraných liniích ve vnitrozemí...... 2. část (Evakuace). Zaměřuje se na samotnou evakuaci. Pomáhali i obyčejní lidé, kteří vlastnili lodě všeho druhu...... 3. část (Vysvobození). Němci se blíží čím dál blíže a z pobřeží odplouvají poslední lodě...... Hraný film doplněný archívními záběry působí realisticky, místami až syrově. Zaměřuje se na osudy několika lidí, kteří tím vším prošli a utvrzují tak celý přběh. Co bych ale vytkl, byla kamera. Místami až nehorázně nepřehledná, jinde se zaměřovala jen na obličeje a cukala. Nicméně mě se to jako válečnému nadšenci páčilo. 70%.(3.6.2010)

Solidní televizní záležitost, kterých je poslední dobou spousta. Před 20zi lety by to bylo NĚCO, ale dnes průměr bez závanu originality. Přesto nelze tvůrcům upřít snahu o nestranost a podání skutečnosti bez propagandyckého náboje, kterým, je celá operace pro Brity brána. Přeci, nebylo to vítězství, ale totální porážka její armády a zbabělý útěk a opuštění Francie.(20.5.2008)