Dunkerque: záchrana expedičního sboru (TV film)

Dunkirk

Dunkirk

Drama / Historický / Válečný

Velká Británie, 2004, 3x60 min

Zajímavý hraný dokument. 10 dní v květnu 1940, zlomová část historie Evropy, kdy osud Britanie a celé Evropy doslova visel na vlásku. Winston Churchill byl pouhých 14 dní ministerský předsedou a musel přesvědčit parlament, aby nebyla podepsána ponižující kapitulace. Zpočátku považoval za úspěch zachránit 50 tis vojáků expedičního sboru. Nakonec se povedlo zachránit 338 tis dobře vycvičených vojáků. Celkem otevřeně řečeno, záchrana se povedla, nejen díky odvaze námořních sil, ale i obyčejných rybářů a majitelů malých lodiček. Záchrana expediční armády se ale hlavně povedla díky osudové chybě Hitlera, který nevysvětlitelně zastavil útok na Dunkirk. Tak umožnil Britům zformovat kruhovou obranu a postupně se vyvlíknout ze smrtící smyčky. Ve filmu jsou dobře popisovány těžkosti s naloďováním v krupobití střel a za neustálého bombardování. Příběh vojáka, který při plížení do obranných pozic zranil kamaráda samovolným výstřelem z pušky. Zraněný voják byl ponechán svému osudu na místě. Po obsazení obraných linií byl doražen střelou z pistole důstojníka SS, nebo srdcervoucí masakr odzbrojených britských vojáků esesáky, kteří byli zahnáni do stodoly a pobiti granáty. To možná utvrdilo Brity i Francouze, že kapitulace znamená jistou smrt, k zuřivému odporu. Do diskuse by spíše patřilo, proč Hitler zastavil drtivý tlak na Dunkirk. Zřejmě si chtěl šetřit tanky pro útoku na Paříž. Kdyby však tušil, že jádro britské armády je na kolenou a stačí je dorazit jediným soustředěným útokem. Britanie by pak zůstala prakticky bez ochrany armády. Takto se britskému expedičnímu vojsku podařilo vyvlíknout ze smrtící smyčky, doslova za minutu dvanáct. I tak byla porážka zdrcující. Britové na pláži zanechali prakticky veškerou těžkou výzbroj. V této souvislosti člověka musí napadnout, jaký by byl osud Evropy, kdyby byla Britská armáda smetena do moře a ostrov by padl do rukou Hitlera. Měly by ozbrojené síly USA sílu otevřít druhou frontu? Dokázala by hrdinná sovětská armáda vzdorovat, kdyby neměl Hitler svázané ruce na Západě?(21.10.2010)

• honajz

Anglická společnost BBC se pokusila o dokuemntární rekonstrukci událostí před, během a po operaci v Dunkirku za 2. světové války. Vznikly tak tři hodinové filmy - Ústup, Evakuace, Vysvobození -, jež lze označit za hrané dokumenty, přestože hodně využívají i dobových archivních filmových metriálů. Objevují se zde i výpovědi těch, kteří operaci pamatují a doposud žijí. Dějové vsuvky jsou pak hrané a okamžitě je poznáte podle rozklepané kamery, která se i u statických výpovědí typu "admiralita se sešla v paláci, aby projednala v klidu další postup" snaží o umělou akčnost a nervozitu. Což je škoda, protože oproti archivním materiálům to pak působí neústrojně a hodně to sráží celkový dojem z filmu. Obdobně herecké výkony některých zúčastněných jsou spíše na hranici vesnické divadelní scény, což jsou další body dolů.(2.12.2008)

Dokumentární rekonstrukce z produkce BBC o největší evakuační operaci všech dob s názvem Dynamo. Na přelomu května a června 1940 se k francouzskému přístavnímu městu Dunkerque přibližovala německá armáda. A právě sem ustupovali všechny jednotky Britského expedičního sboru a francouzské armády. Dokument je rozdělen na 3 části...... 1.část (Ústup). Odehrává se v prvních dnech evakuace, převážně na posledních obraných liniích ve vnitrozemí...... 2. část (Evakuace). Zaměřuje se na samotnou evakuaci. Pomáhali i obyčejní lidé, kteří vlastnili lodě všeho druhu...... 3. část (Vysvobození). Němci se blíží čím dál blíže a z pobřeží odplouvají poslední lodě...... Hraný film doplněný archívními záběry působí realisticky, místami až syrově. Zaměřuje se na osudy několika lidí, kteří tím vším prošli a utvrzují tak celý přběh. Co bych ale vytkl, byla kamera. Místami až nehorázně nepřehledná, jinde se zaměřovala jen na obličeje a cukala. Nicméně mě se to jako válečnému nadšenci páčilo. 70%.(3.6.2010)

Viděla jsem jenom třetí díl (pro cumberbitch povinnost) a celkem mi to stačilo. Jak silné téma, jak se dech tají, když si představím, co všechna ta čísla a slova v reálu znamenala, co to bylo za akci - to je něco monumentálního a dechberoucího. Ale tento hraný dokument mě neuchvátil, natož aby mi vzal dech. Jsem už asi trochu zmlsaná a tohle bylo fakticky slabé - od kamery přes střih až po příšerný dabing. Musím brát v potaz, že je to z roku 2004...takže budu smířlivější a dám tři hvězdy.(24.11.2014)

Po první části. Docela zmatený a ne příliš informačně bohatý dokumentární film z dílny BBC. Spíše je to napůl dokument (autentické záběry, výpověd) a napůl film, který je ale špatně zrežírovaný, sestříhaný a zahraný. Korunu tomu opět nasazuje děsivě zmršený český dabing. Takhle silné téma by si určitě zasloužilo daleko lepší zpracování (viz Wrightovo Pokání). Uvidíme co se se z toho vyvine v dalších dvou dílech. Po třetí části. Třetí díl byl sice ze všech nejlepší a nejopravdovější, ale přesto zůstávám u průměrného hodnocení- silný námět, slabé zpracování.(6.5.2008)