Dunkerque: záchrana expedičního sboru (TV film)

Dunkirk

Dunkirk

Drama / Historický / Válečný

Velká Británie, 2004, 3x60 min

1.díl: 3/5, 2.díl: 4/5 a 3.díl: 4/5. Celkový verdikt: 4/5. Zpracování dobré. Jediný co bylo opravdu byl úděsné byl dabing, nad tim zůstává rozum stát. Ale i přez to se mi to líbilo a přišlo mi to jako reálné zpracování, jelikož jsem o tom něco četl a viděl i nějaké dokumenty, takže to považuji za docela dobré zpracování. A nechápu proč tu někdo dává za vzor Pokání, u které nebylo hlavním záměrem natočit válečnou rekonstrukci, kdežto u tohoto dokumentu ano a myslim si že byl i rozdíl ve financování obou projektů. To nic nemění na mém finálním rozhodnutí, které je 4*.(21.5.2008)

Zajímavý hraný dokument. 10 dní v květnu 1940, zlomová část historie Evropy, kdy osud Britanie a celé Evropy doslova visel na vlásku. Winston Churchill byl pouhých 14 dní ministerský předsedou a musel přesvědčit parlament, aby nebyla podepsána ponižující kapitulace. Zpočátku považoval za úspěch zachránit 50 tis vojáků expedičního sboru. Nakonec se povedlo zachránit 338 tis dobře vycvičených vojáků. Celkem otevřeně řečeno, záchrana se povedla, nejen díky odvaze námořních sil, ale i obyčejných rybářů a majitelů malých lodiček. Záchrana expediční armády se ale hlavně povedla díky osudové chybě Hitlera, který nevysvětlitelně zastavil útok na Dunkirk. Tak umožnil Britům zformovat kruhovou obranu a postupně se vyvlíknout ze smrtící smyčky. Ve filmu jsou dobře popisovány těžkosti s naloďováním v krupobití střel a za neustálého bombardování. Příběh vojáka, který při plížení do obranných pozic zranil kamaráda samovolným výstřelem z pušky. Zraněný voják byl ponechán svému osudu na místě. Po obsazení obraných linií byl doražen střelou z pistole důstojníka SS, nebo srdcervoucí masakr odzbrojených britských vojáků esesáky, kteří byli zahnáni do stodoly a pobiti granáty. To možná utvrdilo Brity i Francouze, že kapitulace znamená jistou smrt, k zuřivému odporu. Do diskuse by spíše patřilo, proč Hitler zastavil drtivý tlak na Dunkirk. Zřejmě si chtěl šetřit tanky pro útoku na Paříž. Kdyby však tušil, že jádro britské armády je na kolenou a stačí je dorazit jediným soustředěným útokem. Britanie by pak zůstala prakticky bez ochrany armády. Takto se britskému expedičnímu vojsku podařilo vyvlíknout ze smrtící smyčky, doslova za minutu dvanáct. I tak byla porážka zdrcující. Britové na pláži zanechali prakticky veškerou těžkou výzbroj. V této souvislosti člověka musí napadnout, jaký by byl osud Evropy, kdyby byla Britská armáda smetena do moře a ostrov by padl do rukou Hitlera. Měly by ozbrojené síly USA sílu otevřít druhou frontu? Dokázala by hrdinná sovětská armáda vzdorovat, kdyby neměl Hitler svázané ruce na Západě?(21.10.2010)

Solidní televizní záležitost, kterých je poslední dobou spousta. Před 20zi lety by to bylo NĚCO, ale dnes průměr bez závanu originality. Přesto nelze tvůrcům upřít snahu o nestranost a podání skutečnosti bez propagandyckého náboje, kterým, je celá operace pro Brity brána. Přeci, nebylo to vítězství, ale totální porážka její armády a zbabělý útěk a opuštění Francie.(20.5.2008)

Viděla jsem jenom třetí díl (pro cumberbitch povinnost) a celkem mi to stačilo. Jak silné téma, jak se dech tají, když si představím, co všechna ta čísla a slova v reálu znamenala, co to bylo za akci - to je něco monumentálního a dechberoucího. Ale tento hraný dokument mě neuchvátil, natož aby mi vzal dech. Jsem už asi trochu zmlsaná a tohle bylo fakticky slabé - od kamery přes střih až po příšerný dabing. Musím brát v potaz, že je to z roku 2004...takže budu smířlivější a dám tři hvězdy.(24.11.2014)

Bohužel jsem sérii viděla s českým dabingem a ten je příšerný. Ani série samotná mě ale nepřesvědčila. I když je výpravná a ukazuje evakuaci z různých míst a různých pohledů, tak na mě působila místy chaoticky. V závěrečném dílu jsem se nedozvěděla, jak dopadli jeho hlavní protagonisti. /4. 8. 17./(4.8.2017)