poster

Dunkerque: záchrana expedičního sboru (TV film)

 • Velká Británie

  Dunkirk

 • Slovensko

  Dunkirk

Drama / Historický / Válečný

Velká Británie, 2004, 3x60 min

 • Dr.dogous
  ****

  Zajímavý hraný dokument. 10 dní v květnu 1940, zlomová část historie Evropy, kdy osud Britanie a celé Evropy doslova visel na vlásku. Winston Churchill byl pouhých 14 dní ministerský předsedou a musel přesvědčit parlament, aby nebyla podepsána ponižující kapitulace. Zpočátku považoval za úspěch zachránit 50 tis vojáků expedičního sboru. Nakonec se povedlo zachránit 338 tis dobře vycvičených vojáků. Celkem otevřeně řečeno, záchrana se povedla, nejen díky odvaze námořních sil, ale i obyčejných rybářů a majitelů malých lodiček. Záchrana expediční armády se ale hlavně povedla díky osudové chybě Hitlera, který nevysvětlitelně zastavil útok na Dunkirk. Tak umožnil Britům zformovat kruhovou obranu a postupně se vyvlíknout ze smrtící smyčky. Ve filmu jsou dobře popisovány těžkosti s naloďováním v krupobití střel a za neustálého bombardování. Příběh vojáka, který při plížení do obranných pozic zranil kamaráda samovolným výstřelem z pušky. Zraněný voják byl ponechán svému osudu na místě. Po obsazení obraných linií byl doražen střelou z pistole důstojníka SS, nebo srdcervoucí masakr odzbrojených britských vojáků esesáky, kteří byli zahnáni do stodoly a pobiti granáty. To možná utvrdilo Brity i Francouze, že kapitulace znamená jistou smrt, k zuřivému odporu. Do diskuse by spíše patřilo, proč Hitler zastavil drtivý tlak na Dunkirk. Zřejmě si chtěl šetřit tanky pro útoku na Paříž. Kdyby však tušil, že jádro britské armády je na kolenou a stačí je dorazit jediným soustředěným útokem. Britanie by pak zůstala prakticky bez ochrany armády. Takto se britskému expedičnímu vojsku podařilo vyvlíknout ze smrtící smyčky, doslova za minutu dvanáct. I tak byla porážka zdrcující. Britové na pláži zanechali prakticky veškerou těžkou výzbroj. V této souvislosti člověka musí napadnout, jaký by byl osud Evropy, kdyby byla Britská armáda smetena do moře a ostrov by padl do rukou Hitlera. Měly by ozbrojené síly USA sílu otevřít druhou frontu? Dokázala by hrdinná sovětská armáda vzdorovat, kdyby neměl Hitler svázané ruce na Západě?(21.10.2010)

 • bloodcountes
  ***

  Viděla jsem jenom třetí díl (pro cumberbitch povinnost) a celkem mi to stačilo. Jak silné téma, jak se dech tají, když si představím, co všechna ta čísla a slova v reálu znamenala, co to bylo za akci - to je něco monumentálního a dechberoucího. Ale tento hraný dokument mě neuchvátil, natož aby mi vzal dech. Jsem už asi trochu zmlsaná a tohle bylo fakticky slabé - od kamery přes střih až po příšerný dabing. Musím brát v potaz, že je to z roku 2004...takže budu smířlivější a dám tři hvězdy.(24.11.2014)

 • wosho
  ***

  Solidní televizní záležitost, kterých je poslední dobou spousta. Před 20zi lety by to bylo NĚCO, ale dnes průměr bez závanu originality. Přesto nelze tvůrcům upřít snahu o nestranost a podání skutečnosti bez propagandyckého náboje, kterým, je celá operace pro Brity brána. Přeci, nebylo to vítězství, ale totální porážka její armády a zbabělý útěk a opuštění Francie.(20.5.2008)

 • honajz
  **

  Anglická společnost BBC se pokusila o dokuemntární rekonstrukci událostí před, během a po operaci v Dunkirku za 2. světové války. Vznikly tak tři hodinové filmy - Ústup, Evakuace, Vysvobození -, jež lze označit za hrané dokumenty, přestože hodně využívají i dobových archivních filmových metriálů. Objevují se zde i výpovědi těch, kteří operaci pamatují a doposud žijí. Dějové vsuvky jsou pak hrané a okamžitě je poznáte podle rozklepané kamery, která se i u statických výpovědí typu "admiralita se sešla v paláci, aby projednala v klidu další postup" snaží o umělou akčnost a nervozitu. Což je škoda, protože oproti archivním materiálům to pak působí neústrojně a hodně to sráží celkový dojem z filmu. Obdobně herecké výkony některých zúčastněných jsou spíše na hranici vesnické divadelní scény, což jsou další body dolů.(2.12.2008)

 • rikitiki
  ***

  Bohužel jsem sérii viděla s českým dabingem a ten je příšerný. Ani série samotná mě ale nepřesvědčila. I když je výpravná a ukazuje evakuaci z různých míst a různých pohledů, tak na mě působila místy chaoticky. V závěrečném dílu jsem se nedozvěděla, jak dopadli jeho hlavní protagonisti. /4. 8. 17./(4.8.2017)