Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Během hrdinské námořní akce bylo v květnu 1940 evakuováno přes tři sta tisíc obklíčených spojeneckých vojáků z Francie do Anglie. Dokumentární rekonstrukce BBC.

1. Ústup
V květnu 1940 byla Británie velice blízko porážce. Její expediční sbor byl ve Francii obklíčen a zatlačen k moři. Po měsících "podivné války" nebyli Spojenci připraveni na rychlost a mohutnost německého útoku. Blitzkrieg, blesková válka, přinutila britskou a francouzskou armádu k chaotickému ústupu. Jednotky se ocitly ve zmenšujícím se kotli, a snažily se dostat k pobřeží. Deset dní visela budoucnost Británie na vážkách. Třídílná dokumentární rekonstrukce BBC vypráví příběh oněch zoufalých dní. Všechny postavy jsou skutečné, všechny události byly natočeny podle vzpomínek očitých svědků.
2. Evakuace
Druhý díl dokumentární rekonstrukce BBC o záchraně spojeneckých vojáků z obklíčení v květnu 1940 ukazuje s velikou přesvědčivostí a historickou přesností průběh této obdivuhodné operace, kdy ze stále se zmenšujícího perimetru u přístavu Dunkerque byly za stálých německých útoků a nepřetržitého leteckého bombardování evakuovány tisíce vojáků přes kanál La Manche do Anglie. Připluly pro ně válečné lodě - ale byly tam také desítky malých rybářských člunů, které je pod nepřátelskou palbou převážely na transportní plavidla.
3. Vysvobození
Závěrečná část dokumentární rekonstrukce BBC popisuje poslední fázi Operace Dynamo, během které bylo zachráněno přes tři sta tisíc britských a francouzských vojáků z obklíčeného perimetru u přístavu Dunkerque. Začátkem června už jen pět tisíc britských vojáků tvořilo zadní voj, který držel bojovou linii, aby mužům na pláži poskytl čas k úniku. V posledních pěti dnech ztratilo Královské námořnictvo 28 lodí - ale remorkéry vlekly na pomoc z Anglie stovku malých plavidel, která pomáhala při evakuaci. Nadšení a odvaha námořníků nakonec slavila úspěch. Premiér Churchill tuto nevídanou akci zhodnotil slovy: "Zázrak vysvobození, dosažený díky houževnatosti a disciplíně, vynalézavosti, umu a neskonalé oddanosti. Je zřejmý nám všem."

Bola to výnimočná bitka. Boj, od ktorého záviselo viac, ako by sme si mohli myslieť. Trojdielny britský dokumentárny film je opisom udalostí odohrávajúcich sa počas Druhej svetovej vojny pri meste Dunkirk. Autentické výpovede tých, čo prežili, dopĺňa retrospektíva obrany územia spojeneckými vojskami pred hitlerovou armádou. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (16)

honajz 

všechny recenze uživatele

Anglická společnost BBC se pokusila o dokuemntární rekonstrukci událostí před, během a po operaci v Dunkirku za 2. světové války. Vznikly tak tři hodinové filmy - Ústup, Evakuace, Vysvobození -, jež lze označit za hrané dokumenty, přestože hodně využívají i dobových archivních filmových metriálů. Objevují se zde i výpovědi těch, kteří operaci pamatují a doposud žijí. Dějové vsuvky jsou pak hrané a okamžitě je poznáte podle rozklepané kamery, která se i u statických výpovědí typu "admiralita se sešla v paláci, aby projednala v klidu další postup" snaží o umělou akčnost a nervozitu. Což je škoda, protože oproti archivním materiálům to pak působí neústrojně a hodně to sráží celkový dojem z filmu. Obdobně herecké výkony některých zúčastněných jsou spíše na hranici vesnické divadelní scény, což jsou další body dolů. ()

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Bohužel jsem sérii viděla s českým dabingem a ten je příšerný. Ani série samotná mě ale nepřesvědčila. I když je výpravná a ukazuje evakuaci z různých míst a různých pohledů, tak na mě působila místy chaoticky. V závěrečném dílu jsem se nedozvěděla, jak dopadli jeho hlavní protagonisti. /4. 8. 17./ ()

Reklama

Thomassi 

všechny recenze uživatele

Dokumentární rekonstrukce z produkce BBC o největší evakuační operaci všech dob s názvem Dynamo. Na přelomu května a června 1940 se k francouzskému přístavnímu městu Dunkerque přibližovala německá armáda. A právě sem ustupovali všechny jednotky Britského expedičního sboru a francouzské armády. Dokument je rozdělen na 3 části...... 1.část (Ústup). Odehrává se v prvních dnech evakuace, převážně na posledních obraných liniích ve vnitrozemí...... 2. část (Evakuace). Zaměřuje se na samotnou evakuaci. Pomáhali i obyčejní lidé, kteří vlastnili lodě všeho druhu...... 3. část (Vysvobození). Němci se blíží čím dál blíže a z pobřeží odplouvají poslední lodě...... Hraný film doplněný archívními záběry působí realisticky, místami až syrově. Zaměřuje se na osudy několika lidí, kteří tím vším prošli a utvrzují tak celý přběh. Co bych ale vytkl, byla kamera. Místami až nehorázně nepřehledná, jinde se zaměřovala jen na obličeje a cukala. Nicméně mě se to jako válečnému nadšenci páčilo. 70%. ()

wosho 

všechny recenze uživatele

Solidní televizní záležitost, kterých je poslední dobou spousta. Před 20zi lety by to bylo NĚCO, ale dnes průměr bez závanu originality. Přesto nelze tvůrcům upřít snahu o nestranost a podání skutečnosti bez propagandyckého náboje, kterým, je celá operace pro Brity brána. Přeci, nebylo to vítězství, ale totální porážka její armády a zbabělý útěk a opuštění Francie. ()

Volodimir2 

všechny recenze uživatele

Vojny sa nevyhrávajú evakuáciami. Aj keď operácia Dynamo bola určitým spôsobom úspechom, stále išlo o porážku. Veď stav spojeneckých vojsk bol katastrofálny a Briti prišli o všetku ťažkú techniku a taktiež o 68 111 vojakov. Operácia Dynamo začala 28. mája evakuáciou prvých 17 804 vojakov a pokračovala až do 1.6.1940, ale z dôvodu aktívnych útokov Luftwaffe od toho dátumu sa evakuovalo už iba v noci. V menšom tempe pokračovala až do 4. júna kedy previezli 26 tisíc francúzskych vojakov a zvyšok francúzskych vojakov ponechali svojmu osudu, velitelia v Británii sa zhodli, že ich evakuácia je zbytočná a vyžiadala by si nadmerné úsilie a neprimerané straty. A tak táto armáda o sile 40 000 vojakov sa nakoniec vzdala Nemcom. Aj začiatok tejto veľkej námornej operácii sa niesol v obrovskom chaose. Množstvo opustených nákladných áut blokovalo prístupové cesty, situáciu sťažovali i utečenci presúvajúci sa všetkými možnými smermi. Prečo Nemci nepokračovali v aktivite a umožnili záchranu britských armádnych zborov dodnes nie je spoľahlivo vysvetlené. Film je rozdelený do troch dejových pásiem a myslím si, že to bolo dobre riešenie. S údivom musím povedať, že historický je úplne presný. Vo filme boli použité skutočné bojové krížniky a nie animácie CGI. V skutočnosti ide o remake s rovnakým názvom z roku 1958, 2004 s autentickými výpoveďami tých, ktorí prežili. Najkrajším aktom filmu je, že nepriateľ tu nie je zobrazený priamo, ale očividne je chápaný ako neviditeľné zlo z jeho bombardovania pláži, kde nieto kde sa skryť a z potápania lodí, ktoré potom Britom chýbali. Mne osobne sa ale viac páčil Víkend na Zuydcoote z roku 1964. ()

Galerie (14)

Reklama

Reklama