Hladký bavlnářský stav

Dokumentární / Krátkometrážní
Československo, 1950, 9 min

Režie:

Miroslav Lang

Krátký český instrukční film, seznamující s jednoduchým tkalcovským stavem a s jeho obsluhou. Snímek je proložen názornými grafy a doprovázen zevrubným komentárem.(FILMOVÝ PŘEHLED 20 / 1953) (oficiální text distributora)

ripo

Víc jak sto let už uplynulo od dob, kdy tkalci rozbíjeli první tkalcovské stroje, domnívajíce se, že ony jsou příčinou jejich bídy, ač byly jenom prostředkem jejich vykořisťování a ne jeho původcem. Dnes se tkalcovské stavy staly přáteli a pomocníky dělníků, snižujíce jejich dřinu a zvyšujíce jejich výdělek. Vypadají ovšem už trochu jinak nežli ten stav, který nám předvádí film, aby nás seznámil s jeho základní konstrukcí i s jeho obsluhou. Moderní tkalcovské stavy jsou automatické, přesto však počet stavů, který je s to jedna tkadlena obsloužit, je odvislý od její hbitosti, svědomitosti i znalosti stroje a práce. To, že dnes už máme řady údernic, které obsluhují desítky takových stavů, je důkazem toho, že ani v tomto, jednom z nejstarších odvětví naší výroby, nezůstáváme pří našem budováni socialismu pozadu. Filmový přehled 20/1953 ()