Star Trek III: Pátrání po Spockovi

Star Trek III: Hledání Spocka

Star Trek III: The Search for Spock

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA, 1984, 105 min

Třetí celovečerní film lze symbolizovat dvěma pohledy, jako o level, možná dva levely horší pokračování The Wrath of Khan a jako snímek, který existuje pouze z důvodu aby navrátili do světa Star treku postavu Leonarda Nimoye. Ten sice dostal slíbenou smrt postavy v předešlém filmu, ale během natáčení a po zhlédnutí celého filmu změnil názor do té míry že za jistých podmínek by byl ochotný k návratu. A ta podmínka byla že mu dají režiserské křeslo k celovečeráku. Dodnes si myslím že to nebyl zcela promyšlený nápad. Jednak z důvodu že Nimoy jako herec jedné ikonické postavy nemusí mít zrovna největší úsudek při tvorbě něčeho z tohoto světa, za druhé po druhém filmu studio prakticky nemělo žádný nápad co dál. Star trek měl za jistých okolností končit The Wrath of Khan, přesto tu pár nápadů bylo. Místo zápletky s klingony se měl děj odehrávat okolo Romulanů a ohledně toho co s nově vzniklou planetou Genesis. Saavik měla mít větší roli jako částečná romulanka a znovunalezení Spocka by proběhlo asi více na pozadí. To vše asi neumožnoval rozpočet, který i přes úspěch dvojky byl zase nízký. Přesto má film pár pozitiv. Scéna krádeže Enterprise patří už dnes mezi ty ikonické, film představil hned tři modely, USS Grisom jako třídu Oberth, klingonský dravý pták a USS Exelsior jako prototyp pro novou generaci lodí. Všechny tři modely lodí se využili v TNG, DS9, VOY, Exelsior měla původně být zamýšlená novou lodí pro posádku Enterprise, hlavně z důvodu že tvůrci měli dost práce s modelem Enterprise. Film krom toho disponuje humorem, je hodně zaměřený na skutečném přátelství jednotlivých postav původní posádky Ent a tvůrci toho hodně využívají ve svůj prospěch, je prostě vidět že spolu něco zažily, což je problém u nových filmů od roku 2009. Motivem filmu je částečně z druhého filmu stárnutí a smrt, ale zároveň i znovuzrození a fakt že obět a ničení, kterého je ve filmu hodně skutečně stála za obnovení jediného života - prostě potřeby jednotlivce převažují potřeby celku. Je to moto co symbolizuje celý film. Je to obstojný film, má své vady, mnohdy je mu vyčítáno že je to prodloužená epizoda a že ho skutečně pochopí pouze člověk, který viděl předešle filmy a původní seriál. Za mě solidní 3* s výhradama.(26.9.2018)

Tento snímek, v pořadí již třetí celovečerní si sám osobně natočil Spock, tedy pardon, Leonard Nimoy. Hudební doprovod mu dělal James Horner. Tento příběh začíná tam, kde předcházející snímek končí. Na lodi Interprise, kde se koná pohřeb Spocka. Pak následuje návrat na základnu, kde je zděleno, že loď Interprise půjde do šrotu. Její nástupce, loď Excelsior čeká na svou první cestu. CITÁT - Přidělej dvě další kolečka ke kočárku a máš tank.......... Mezi tím se začnou dít divné věci na planetě Genesis. Hledání Spocka může začít. Na filmu jsou vidět trikové postupy. Vše je lépe zpracováno a jsou tu i jiné a hezčí kosmické lodě. Naše stará známá loď Interprise - NCC 1701 - ještě není připravena odejít do šrotu. CITÁT - Warp jedna.......... Kapitán Klingonské lodi má nejen nádherné plavidlo zelené barvy, ale má i úžasného psa. Vše se zdramatizuje tím, že projekt Genesis ukáže svou sílu. Pak se mi zdá, že vše je moc rychlé - až moc rychlé. Od opuštění orbitu planety Genesis, přes ovládání Klingonské lodi až po převoz jedné nejmenované bytosti - vše moc rychlé. Naproti tomu je zase rituál FAL - DOR - PAN ( Návrat duše ) moc zdlouhavý. Triky jsou lepší, hudba je horší a herecké obsazení je skoro stejné. CITÁT - Potřeby jednotlivce převáží většinu.......... ..........pokračování příště.(24.4.2011)

Definice slova "přátelství" roztažená do celovečerní délky. Třetí Start Trek pokračuje tam, kde skončila dvojka. S námětem nešlo hnout ani o centimetr a scenárista musel psát příběh kolem něho. Nevymyslel ho špatně a já si troufnu tvrdit, že pokud by na režisérské židli seděl někdo zkušenější, tak by film dopadl mnohem lépe. ST The Search for Spock nemá to tempo a lehkost předchozího dílu a navíc mu chybí emoce. V ději problém není, ten je dostatečně zajímavý. Klingoni, nová planeta, dvojí obrovská ztráta a navíc i mystikou obalená Vulkánská mytologie, které se seriál zatím dotkl jenom letmo. Ani to ovšem nestačilo a i plánovaná silná scéna "vyměním svou loď za svého přítele, kterého jsem dřív vyměnil za svou loď" vyzněla tak nějak do ztracena.(30.11.2012)

Star Trek 3 pořád drží velmi vysokou úroveň co se kvality týče. Rozhodně není o nic horší než jeho předchůdci. A to i přesto, že se v něm odehrává, v jiných filmech často problematický, návrat jedné z hlavních postav na scénu. Zde se to ovšem povedlo bez křečí a to je co říct. Pro mě Star Tek = Spock, Kirk a McCoy a a tak nemůžu než být spokojen. Scénář je vzhledem k žánru solidní, a režisérsky je film zvládnutý lépe než Star Trek II. Jen té rozmanitosti je možná až moc. Různé vesmírné bytosti v baru například, působí téměř komicky. Některé speciální efekty, zejména záběry vesmírných lodí, celkem obstojí i po letech. Se studiovými scénami je to už trošku horší, ale na druhou stranu je film díky tomu celkem roztomilý.(19.4.2010)

Fanouškové neunesli Spockovu a proto vznikl tenhle film. Podle toho to taky vypadá - celkem nuda, zasazená do tradičního světa, zpestřeného rychle se vyvíjejíci planetou Genesis (na přerostlé bakterie je celkem zajímavý pohled). Aby z toho byl zajímavý film, chybí tomu buď víc akce, která byla ve druhém dílu, nebo nějaká hloubka, kterou zase oplýval díl první. Takhle jde na Star Trek o těžký průměr.(11.7.2009)