Reklama

Reklama

Mongol - Čingischán

  • Česko Mongol (více)
Trailer 1

Malý Temudjin právě dospěl do věku devíti let. Podle mongolských zvyků je to čas, kdy si má vybrat ženu. Jeho otec Esugei, chán malého mongolského kmene, ho tedy bere na cestu ke kmeni Merkitů, kde si má vybrat novou ženu a ukončit tak rozpory mezi jeho kmenem a právě Merkity. Jenže cestou se malý Temudjin zakouká do dívky Börte u sousedního, stejně bezvýznamného, kmene, jako je ten Esugejův. Temudjin si na kmenovém shromáždění Börte vybere za svou ženu. Otec jeho přání dle mongolských zvyklostí respektuje, i když tuší, že to přinese další problémy. Cestou domů se Esugej se synem a doprovodem zastaví v malé oáze, aby si odpočinuli. Tady se potká s příslušníky nepřátelského kmene. Zvyklosti však zakazují válčit na místech odpočinku, a tak setkání zprvu vypadá jako poklidné. Obě výpravy si dokonce na znamení příměří vymění jídlo a pití. Jenže v nápoji pro Esugeje je jed a muž na další cestě umírá. Novým chánem kmene se stává Temudjin. Toho ale nehodlá respektovat jeden z nižších náčelníků, Targutaj. Ten se prohlásí za chána a Temudjina s jeho matkou a zbylými věrnými z kmene vyžene. Malý Temudjin tu zimu v horách prosí mongolského boha o pomoc, cestou zpět se propadne do jezera. Mokrého ho zachrání jezdci z vedlejšího kmene a syn jejich chána, Jamucha. S Jamuchou se spřátelí a oba se považují za bratry. Targutaj ale Temudjina unese a udělá z něho otroka. Hlídá ho tak, aby ho mohl zabít, až Temudjin dospěje. Mongolové nesmějí totiž zabíjet děti. Malý Temudjin ale Targutajovi uteče. O několik let později je Temudjin opět Targutajem chycen a znovu je mu nasazen otrocký okov. I tentokrát se mladíkovi podaří utéct. Vypraví se k sousednímu kmeni pro svou ženu Börte a s ní se vrátí ke své rodině. Záhy jsou napadeni Merkity, Temudjin je vážně postřelen šípem a Börte unesena. Temudjin se uzdraví a za pomoci Jamuchy a jeho bojovníků Merkity porazí a Börte osvobodí. To, že se část Jamuchových lidí ale přidá k Temudjinovi vyvolá mezi dosavadními přáteli zlou krev. Když se Jamuchův bratr pokusí ukrást stádo koní Temudjinovu kmeni, je Temudjinovými lidmi zabit. Jamucha se spojí s Targutajem a vytáhnou proti Temudjinovu kmeni... (TV Prima)

(více)

Recenze (241)

troufalka 

všechny recenze uživatele

Exotické, krvavé, douhé, ale zajímavé. Zatím jsem neviděla žádný mongolsko-kazachstánský film, ale tenhle měl své kouzlo. ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

Film ma v podstate nesklamal,len som mal pocit ako keby ruský režisér plánoval nejaké pokračovanie.Čingischánovi,ktorý dobyl polovicu sveta nevenoval režisér jemu ako dobyvateľovi prakticky ani sekundu,ak nepočítame zmienku v záverečných titulkoch.Sledujeme jeho detstvo,boje medzi mongolskými klanmi a jeho úsilie o zjednotenie mongolov.Ako dobyl polku sveta,to už do filmu,alebo rozpočtu nevošlo.Možno nabudúce.Aj keď vám film nedá lekciu z dejepisu,za pozretie stojí.Film 60%. ()

Ampi 

všechny recenze uživatele

Do not scorn a weak cub he may became the brutal tiger. Neopovrhuj malým tygříkem, muže z něho vyrůst lítý tygr. ()

Shakers 

všechny recenze uživatele

Na európsku tvorbu, celkom solídne natočený film. Pekná výprava, kostýmy, rekvizity, scenérie, kultúra, či herci sú to samozrejmosťou. Problém mám skôr s príbehom, ktorý nie je zlý, ale strašne sa opakuje a moc toho neponúkne. Trištvrte filmu je Temudjin štvaný a väznený vlastným kmeňom a záver, kedy by sa to už mohlo konečne rozbehnúť tu chýba. Zhrnuté a podčiarknuté: Pekne natočene s citom pre detailom, ale celý čas som čakal, kedy už pôjde dobyť svet a ono nič. 70% - 3* ()

Pepinec 

všechny recenze uživatele

Mono film. Monotónní krajina, monotónní lidi, monotónní vyprávění příběhu orámované střihy, které mi nepříjemně připomněly Hřebejkova Zahradníka. Jestli je vážně pravda, že od Činkatchána může odvozovat svůj původ každý dvoustý člověk, můžu být se svými dvěma hvězdičkami naprosto v klidu. Takhle to v rodině nechodí. ()

Jhershaw 

všechny recenze uživatele

Čekáte epický velkofilm o vládci jedné z největších říší? Budete zklamáni. První polovina svým rozsahem připomíná lokální ochotnické představení, kde mezi sebou bojují nanejvýš vesnické klany. Bitva za sjednocení Mongolska se odehraje těsně před koncem, resp. pouze začne, skončí tím, že přijde bouřka. (Ale ano, jízda těch maníků se dvěma šavlemi je übercool.) A Čingischánovo dobývání a tažení je zmíněno až v titulcích. Ale to by nebylo to nejhorší. Zásahy "vyšší moci" do děje vyvolávaly záchvaty smíchu. A nejen ty, třeba i putující mnich. Všichni se chovali divně a nekonzistentně, Džanucha ani nebyl zahrán uvěřitelně, spíš opět k smíchu. Mladý temüdžin naopak již v 9 letech vyvolával respekt, jak uvědomělý a schopný byl. Zkrátka, Mongol je retardovaný a nekonzistentní film. Celé to spíš vypadá jako putovací reklama na Mongolsko/Kazachstán/Čínu (asi jako Nový Zéland v Pánu prstenů). 50 % ()

sullafelix 

všechny recenze uživatele

........hoci tato kreacia trpi po stranke historickej hodnovernosti a rovnako z hladiska logiky scen ... slovenska ci ceska kinematografia by sa na projekt takehoto rangu a rozsahu beznadejne nikdy nezmohla ..... ()

Vavča 

všechny recenze uživatele

Že mi, ale dalo práci sehnat verzi kde nebyl ten odporný ruský overvoice a hlas vypravěče, který kazil požitek z filmu.Tento film, není ani tak epický a válečný jak by mohl námět svádět, jeto spíše historické drama kde je jedna větší masová scéna a několik akčních scén boje skupinového charakteru. Výhoda snímku je prostě práce kamery a prostředí, které je nádherné, vizuálu nemám co vytknout, působí to velmi magicky, hlavní herci rovněž bez výhrad, Rusové prostě stále umí dělat výborné snímky historické. V tomto případě ani nejde tolik o historický snímek jako o pokus vyložení mýtu okolo Čingischána a kdo byl, nicméně výprava a zobrazené zvyky působí historicky věrně. ()

Rudovous 

všechny recenze uživatele

Nebudu si hrat na puristu a nad zkratkovitym, balastujicim, bitevne epochalnim zaverem s radosti zavru oci protoze jinak tady mame cisty dobrodruzny film jaky tady dloho, dlouho nebyl. S historizaci bych to neprehanel, Mongolovi slusi spise prave ta jeho myticka pohadkovost. ()

Legas 

všechny recenze uživatele

"Mongolové umí jen krást a zabíjet" - a pak ve filmu hledejte nějaké dějové složitosti. Mongol - Čingischán je dějově nekomplikovaný a především nedoslovný, což (když se podíváte na komentáře okolo) činilo mnohým divákům problémy. Mě se naopak ony mytické okamžiky mimo obraz velice líbily, stejně tak "utnuté" bitvy. V okamžicích, kdy už jsem začal podezírat pana režiséra ze stereotypní řeže, náhle bitvu utnul, v závěru dokonce způsobem nevídaným, okamžikem, který definitivně utvrdí diváka v tom, že nesleduje čistokrevný historický film. Někdo možná utrousí, že zde něco smrdí, ale já si liboval. A celkem mě mrzí vlažné reakce na tento film, protože už jen ta úžasná kamera Sergeje Trofimova rámující naprosto úžasnou krajinu stojí za vidění (perlička: jen jsem si při některých filtrech a bouřce vzpomněl na Noční a Denní hlídku - hle, Sergej je kameramanem obou ruských spektáklů - je to Legas ale bystrý hoch). Doporučuji komentář Tetsua a především jeho recenzi na Aktualne.cz. U mě Mongol Čingischán za 4 a 1/2. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Čo k tomu povedať. Detstvo, dospievanie, boj o moc a záverečná obligátna cgi bitka. Sprevádzané krvavým násilím, láskou, utrpením, heroizáciou a patetickými preslovmi typu "náboženstvo vraždenie nepovoľuje"....."moje áno". Historický film bez prekvapenia. Je to však stále na pohľad v niečom iné ako hollywoodske veľkofilmy, vystačíme si takmer po celý čas s rozľahlými stepmi, čiže iba s prírodou. Inteligenčne je to zhruba na rovnakej, zjednodušujúcej úrovni. Film ako keby si pýtal pokračovanie, ktoré by poskytlo komplexnejší pohľad na ďaľšieho megalomanského dobyvateľa krvavej histórie "nadradených pánov tvorstva". ()

Smok 

všechny recenze uživatele

Vynikajúci historický epos z krásneho ázijského prostredia na konci 12teho storočia. Vynikajúco natočené bojové scény (zniesol by som ich aj viac) sa striedajú so zábermi na krásnu krajinu. K tomu primiešame nejakú tú love story po mongolsky a túžbu po pomste a dostaneme Čingischána, ktorý však nebol až taký trpiteľ a dobráčisko ako nám ho tvorcovia prezentujú. ()

teutates 

všechny recenze uživatele

Tomuto snímku chýba pompéznosť a výprava západných,avšak tento má zase iné prednosti!Lyrika a reflexia,ktorá historickým prevedeniam častokrát chýba tuna naplno pracuje.Réžia nepostráda zmysel pre detail tak ako historické fakta!Avšak toto mi rozhodne nestačí,čakam viac!Mongol je chaotické prevedenie s chabým scénarom a nezmyselnou výpravou!Súhlasím s názorom,že toto si Chan nezaslúži.Toto"dielo"nepripomína jednotný celok...(najväčší kameň úrazu) ()

Slarque 

všechny recenze uživatele

Většinu zachraňuje exotičnost hrdinů i exteriérů a povědomí diváka o tom, co z mladého Temüdžina vyroste. Natočeno je to naprosto profesionálně, ale příběh si tak nějak nahodile skáče od doby, kdy bylo hlavnímu hrdinovi devět let, až po rozhodující bitvu s posledním chánem, který měl šanci mu ve sjednocení Mongolů zabránit. Mezi tím byly mezery, které nebylo čím zaplnit. ()

klerik 

všechny recenze uživatele

Nevyvážený veľkofilm, ktorý má fantastické akčné scény ale jeho epizódovitosť ho dosť rozbíja a nebyť práve akcie je to z počiatku aj dosť nudné a opakujúce sa. Temüdžin je frajer, ktorý si vie diváka získať, ale celé je to len akýsi nedopovedaný útržok... Televízny ATTILA s Gerardom Butlerom bol o niečo lepší... ()

Chrustyn 

všechny recenze uživatele

Ruský historický epos mapující život slavného Čingischána. Vizuálně je film výborný stejně jako skvěle zpracované a řádně krvavé bitevní scény avšak film trpí klasickým syndromem historických velkofilmů a to je zbytečná zdlouhavost a spousta zbytečných a nudných informací. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Potenciál historického veľkofilmu zakopaný pod zem. A pritom Džingischán, jeden z najväčších dobyvateľov histórie, rozumej Hitler stredoveku, v sebe skrýva toľko možností. Tu sledujeme jeho cestu k vláde pomocou nudných dialógov a pár veľmi ľahkých bojových scén. Sympatie si hlavný hrdina nezískal. A ani by som sa nedivil, keby ho niektorí diváci nerozoznali od ostatných šikmookých kamarátov. ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Krajinomalebná kamera Sergeje Trofimova (Noční a Denní hlídka), která používá přirozeně zemité odstíny barev pro civilní scény a modré filtry pro nadživotně stylizované scény, ukazuje, jak vhodně se dá střídat „evropský" a „americký" styl. Mongol je navíc jakýmsi reparátem po nepovedeném koprodukčním Nomádovi z roku 2005, jejž původně natáčel český režisér Ivan Passer, než ho nahradil právě režisér Mongola Sergej Bodrov - známý hlavně díky filmu Kavkazský zajatec (1996). V onom spojení tvůrců vícera národností a v napůl historickém, napůl mytologickém příběhu o vzniku velké říše můžeme spatřovat i příznak jisté nostalgie po Sovětském svazu, po sjednocení a velmocenském postavení. Snaha Kazachstánu ukázat se světu jako nezaostalá země ústí přinejmenším k tomu, že hrdina Temudžin (jenž se stane Čingischánem) připomíná spíš někoho mezi Kristem, Mojžíšem a samurajem nežli krutovládce, jak ho máme zafixovaného z hodin dějepisu. Snímek ve svém líčení morálních kvalit panovníka nečiní žádnou otevřenou narážku třeba na Vladimira Putina, jde spíše o projev touhy po silné patriarchální figuře, touhy zakořeněné hluboko v asijských kulturách. Tato figura se zde přitom neprojevuje nijak dobyvačně. Jde o typického mučedníka, muže nezvykle klidného, zadumaného, který přesvědčuje okolí svou nezlomností, nikoli silou. Mluví tiše, je štědrý a spravedlivý. Jeho vztah k ženám v sobě nenese stopy nadřazenosti, plně věří monogamii a svou lásku věnuje i nevlastním dětem, které má manželka kvůli složitým okolnostem s jinými muži. Přitom film nevyznívá jako nechtěná karikatura, což je dáno hlavně přesvědčivým hereckým výkonem hlavního představitele Tadanobua Asana - mimochodem jednoho z nejpopulárnějších a nevytíženějších asijských herců posledních dvou desetiletí. Autoři jdou v popisu Temudžinova utrpení tak daleko, že když se po zhruba hodině chopí meče a poseká houfy nepřátel, dostaví se klasický efekt z Kurosawova Rudovouse. Kino, jež jím dosud téměř pohrdalo a lehce se nad tím fackovacím panákem nudilo, náhle vzrušeně nadskočí na sedadlech, když pozná jeho dosud skrývané, téměř až nadlidské schopnosti. Alternativa k americkým velkofilmům. „Rusko-asijský" bájeslovný přístup se projevuje v celkové struktuře vyprávění. V několika zdejších recenzích se už objevilo, že film trochu vypadá jako sestřih nějakého většího příběhu, snad seriálu; že v ději chybí podstatné informace typu: jak Temudžin coby dítě vyvázl zpod ledu, který pod ním praskl, jak se později dostal z okovů, jak se mu podařilo naverbovat bojovníky.Vzhledem k tomu, že není nic známo o jiném sestřihu, je 120 minutová verze definitivní a soběstačná. Způsob, jímž vypouští závažné zvraty, drama a komplikace, je natolik systematický, že ho těžko chápat jinak než jako záměr prezentovat Temudžina v mytickém rozměru. Nemožné se prostě děje bez vysvětlení. Přesně tak vznikají legendy.Vrcholně se to projeví v závěrečné bitvě, jejíž finále je komponováno v duchu němé klasiky Alexandr Něvský od Sergeje Michajloviče Ejzenštejna: patetická gesta, hra světel, abstrakce a znakovost věcí - jen záblesky bouřící oblohy, zvednutý meč, upřený pohled. Samotná akce chybí, režie nás namlsala dopředu při prvním „kombajnovém" nájezdu.Něco takového by bylo v hollywoodském filmu nemyslitelné. Pokud má být hrdina superhrdinou, pak je vše ukázáno naplno. Rusko-asijský Čingischán je však realistický, kdykoli je v záběru - a vše, co nelze zobrazit a jde jen podat ústně, tu není.Dobrý koncept a výborná alternativa k velkofilmům ze Západu. () (méně) (více)

Související novinky

Jeff Bridges jako lovec démonů?

Jeff Bridges jako lovec démonů?

03.02.2011

Hrál ve dvou úspěšných filmech vánoční sezóny a za ten lepší je nominovaný na Oscara. Kdo by se divil, že se na něj nabídky jen sypou? Jednu z nich dostal od studia Warner Bros., které ve spolupráci… (více)

Muži, kteří nenávidí Afghánistán

Muži, kteří nenávidí Afghánistán

07.07.2010

Christian Bale a Niels Arden Oplev jsou novými jmény, spojenými s projektem Zacka Snydera a studia Warner Bros. The Last Photograph. Ten už má docela dlouhou historii. Snyder chtěl drama o… (více)

Další Evropané v Hollywoodu

Další Evropané v Hollywoodu

09.03.2009

Dva zajímaví evropští tvůrci upsali duši Ďáblu... ehm, Hollywoodu. Získat Oscara (nebo alespoň nominaci) v kategorii „nejlepší neanglicky mluvený film“ je obvykle začátek cesty k režírování nějakého… (více)

Šikmooký Hollywood?

Šikmooký Hollywood?

11.11.2008

Dnes pro vás máme rovnou čtyři chystané filmy. Všechny jsou americké produkce, ale něco je spojuje s Dálným Východem. Jako první je tady remake Karate Kida. Už dlouho šly fámy o tom, že Willův syn… (více)

Reklama

Reklama